אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת ענק: באייר מגרמניה רוכשת את יצרנית הזרעים מונסנטו ב-66 מיליארד דולר צילום: בלומברג

עסקת ענק: באייר מגרמניה רוכשת את יצרנית הזרעים מונסנטו ב-66 מיליארד דולר

ההצעה הרביעית התקבלה: חברת הפארמה הגרמנית רוכשת את מונסנטו בעסקת מזומן על פי שווי של 128 דולר למניה - גבוה ב-22% ממחירה בשוק. המיזוג ייצור את חברת הכימיקלים לזרעים הגדולה בעולם

14.09.2016, 14:35 | מיקי גרינפלד

יש עסקה: חברת הפארמה והזרעים באייר (Bayer) הגרמנית רוכשת את ענקית הזרים מונסנטו (Monsanto). באייר תשלם 128 דולר עבור כל מניית מונסטנו, פרמיה של 22% על שווי המניה בנעילה אתמול, 106.10 דולר - ופרמיה של 44% על שוויה בתחילת המגעים בין הצדדים, ב-9 במאי. 

ההצעה המעודכנת מעניקה למונסנטו שווי של כ-66 מיליארד דולר, מול שווי שוק של 46.5 מיליארד דולר. כל העסקה תיעשה במזומן.

 

קראו עוד בכלכליסט

זהו המיזוג הגדול ביותר שנרשם בשווקים בעולם מתחילת השנה. ההודעה הרשמית על ההסכם יצאה לפני שעה קלה, לאחר מו"מ ארוך שהחל בהצעה ראשונית שהגישה באייר במאי האחרון, המשיך בשלוש הצעות שנדחו והגיע לסיום היום עם הצעה רביעית שהתקבלה. 

המחיר הסופי גבוה בחצי דולר מההצעה הקודמת, שעמדה על 127.5 דולר ושהוגשה בתחילת השבוע שעבר. מדובר בשיפור שלישי של הצעת הרכש, ולמעשה בהצעה רביעית. השיחות בין הצדדים החלו עם הצעה ראשונית של 122 דולר למניה, ששופרה ביולי ל-125 דולר למניה, ושוב כאמור בשבוע שעבר - ועתה ההצעה המעודכנת האחרונה.

בעלי המניות של מונסנטו דחו את ההצעה האחרונה שהגישה באייר בטענה כי היא נמוכה מדי, ונקבו במחיר של 130 דולר. בה בעת, אנליסטים העריכו בשבועות האחרונים כי רק הצעה בטווח של 140-135 דולר למניה תיענה בחיוב.

העסקה תיצור את החברה הגדולה בעולם של כימיקלים לחקלאות וזרעים. עדיין לא ברור אם מונסנטו תיענה להצעה, ובכל מקרה, העסקה מותנית באישורים רגולטורים, בארה"ב וייתכן שגם באירופה.

השלמת העסקה תעמיק את היקף הפעילות של באייר בתחום הזרעים וחקלאות שלה, המרכזת כיום 22% מהפעילות הכוללת. חברה ממוזגת צפויה להציג בשנה הקרובה הכנסות של 67 מיליארד דולר, כש-40% מהסכום יגיע מפעילות החקלאות.

  , צילום: רויטרס צילום: רויטרס   , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות