אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה לשכת עוה"ד רוצה מהשופט אריה ביטון? צילום: אתר בתי המשפט

בלעדי לכלכליסט

מה לשכת עוה"ד רוצה מהשופט אריה ביטון?

הלשכה דורשת מנשיא בית משפט השלום בתל אביב לפעול נגד השופט בטענה שהוא מנסה "לחנך" את עורכי הדין. ומה עמדת הנהלת בתי המשפט? היא מעדיפה לשתוק

25.09.2016, 19:58 | ענת רואה

שופט בית משפט השלום אריה ביטון בתל אביב מונה לתפקידו לפני פחות משנה, לאחר כמה שנים שבהן כיהן בתפקיד רשם בהוצאה לפועל. במינויו תמכו שני נציגים של לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים: עורכי הדין אילנה סקר וחאלד חוסני זועבי. אלא שלא חלפו אלא חודשים מעטים, ולשכת עורכי הדין, בראשות עו"ד אפי נוה, החלה להתלונן נגד השופט ביטון ולדרוש מנשיא בתי משפט השלום במחוז תל אביב אביחי דורון לפעול נגדו.

קראו עוד בכלכליסט

הטענה המרכזית נגדו היא שבלשכת עורכי הדין התקבלו תלונות רבות מצד עורכי הדין שאינם מרוצים מהתנהלות השופט. על התלונה הרשמית שנוה העביר לדורון חתומה עו"ד רוית גיא־דרור, המכהנת כיו"ר משותף של ועדת שיבובים בלשכה. במכתב שכתבה בשמם של עורכי דין העוסקים בתחום היא העלתה שורת טענות, כגון איחור לדיונים וקביעת עשרות תיקים במקביל. עם זאת, טענות נוספות בתלונה, כגון "הוא מנסה לחנך את עורכי הדין", מעוררות תחושה שבין עורכי הדין לשופט התפתח סוג של מאבק כוח.

ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, צילום: שאול גולן ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה | צילום: שאול גולן ראש לשכת עורכי הדין אפי נוה, צילום: שאול גולן

החלק המוזר ביותר בסיפור הוא התייחסותה של הנהלת בתי המשפט לתלונות הללו. חרף כמה פניות של "כלכליסט", ההנהלה, שנוהגת לצאת להגנת שופטיה, מילאה פיה מים וסירבה להתייחס לפרשה.

גורם משפטי המכיר את התלונות טוען כי ההחלטה לא להגן על השופט מדברת בעד עצמה. מנגד, גורם אחר טוען כי היה ראוי להפנות את התלונות לנציב התלונות על השופטים, וכי מדובר בתלונה של עורכי דין אחדים בלבד שמקורבים למקבלי ההחלטות בלשכת עורכי הדין. לדידו, עורכי דין רבים מעריכים מאוד את השופט ביטון ואינם מסכימים עם הביקורת נגדו. בלשכה שללו את הדברים הללו, וטענו כי הם מוצפים ב"עשרות תלונות".

אז מה יש בתלונה נגד השופט? לפי עו"ד גיא־דרור, השופט ביטון דן בתביעות שיבוב, נזיקין וביטוח המכונות "תיקי פח", תחום שבו עוסקים עורכי דין קבועים אלה מול אלה. לדבריה, "כל אחד מכיר ויודע את הקשיים של משנהו, ונוצרה מערכת יחסים חברית והוגנת בין עורכי הדין בתחום". בעניין זה נטען בתלונה: "נראה כי מערכת יחסים חברית 'צורמת ' לכבוד השופט אריה ביטון, ועורכי הדין חשים שהוא מנסה לקלקל את היחסים החבריים שבין עורכי הדין ולתקוע מקל בגלגליהם", והוא אינו מוכן לאשר את ההסכמות החבריות בין עורכי הדין, שבאות לדבריו על חשבון בית המשפט.

עוד נטען כי השופט ביטון מאחר קבוע לדיונים ולא נכנס לאולם לפני 09:15 בבוקר, אף שקבועים לו דיונים מהשעה 08:30, והוא כמעט שאינו נעתר לבקשות לדחיית מועדים וקובע עשרות תיקים במקביל, מה שגורם להמתנה של שעות באולמו. לפי המכתב, השופט "מעיר הערות פוגעניות כלפי עורכי דין באולם", בפרט כלפי נשים אך לא רק, והוא נוהג לזמן את עורכי הדין ללשכתו ושם לנזוף בהם ולהביאם למצב שבו עליהם להתנצל. "התחושה היא של תלמידים המוזמנים לחדר המנהל", נטען.

מלשכת עורכי הדין נמסר בתגובה: "התלונות מוכרות וידועות והעניין מצוי בטיפול נשיא בית המשפט השלום בתל אביב והנהלת בתי המשפט, ואנו סומכים את ידינו על כך שיקבלו את ההחלטות הנכונות".

דוברת בתי המשפט כאמור סירבה להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות