אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק דיסקונט יגייס מאות מיליונים באמצעות הנפקת מניות צילום: אוראל כהן

בנק דיסקונט יגייס מאות מיליונים באמצעות הנפקת מניות

הבנק יגייס את הכסף בכדי לתמוך בקצב צמיחת תיק האשראי ולשפר את יחס היעילות

26.09.2016, 09:17 | רעות שפיגלמן

בנק דיסקונט יוצא היום (ב') להנפקת מניות בהיקף של כמה מאות מיליוני שקלים, כאשר לא ידוע היקף הגיוס המקסימאלי. במצגת לקראת ההנפקה, הבנק הציג קצב צמיחה של 4.6% בתיק האשראי שלו במחצית הראשונה של 2016, עם מרווח (פער ריביות) של 2.2%. בנוסף, הבנק דיווח כי הוא ניצב בפני הזדמנות להאיץ את קצב צמיחת תיק האשראי ללא פגעיה במרווח הריביות וברמת הסיכון, זאת על פי הנתונים.

גיוס האקוויטי הקודם של הבנק היה בדצמבר בשנת 2010 במסגרתו גויס סכום של 460 מיליון שקל. מדובר היה במהלך של גיוס אקוויטי משולב הן של מניות והן של זכויות שהומרו למניות.

קראו עוד בכלכליסט

היות והבנק נמצא בעיצומה של תוכנית התייעלות הכוללת פרישה מרצון עד סוף השנה של כ-300 עובדים (ו-200 נוספים עד 2021) הרי שהצמצום הצפוי בהוצאות התפעוליות בשילוב עם הגדלת ההכנסות בעקבות הגיוס - יאפשרו לבנק להציג שיפור ביחס היעילות שלו. מהלך הגיוס צפוי לתרום בשל כך גם לשיפור הרווח למניה והתשואה על ההון.

גם בנק לאומי למרות שלא ביצע באופן שכזה הנפקת מניות, כן ביצע מהלך דומה ולמעשה הנפיק מניות במסגרת מהלך התייעלות שלו מוקדם יותר השנה כאשר המיר זכויות של עובדים במניות.

מכיוון שבדיסקונט אין גרעין שליטה הרי שהמהלך לא ידלל שום בעל שליטה אלא ישפיע על הציבור עצמו שמחזיק ב-100% מהמניות. גיוס ההון באמצעות הנפקת המניות יבוצע בשני מסלולים. מסלול ראשון – באמצעות מכרז על מחיר המניה ומסלול שניה יאפשר למוסדיים לשלם עבור כל מניה שליש מהסכום היום, ואת שני השלישים הנותרים בעוד חצי שנה. וזאת בכדי לאפשר למוסדיים פרק זמן מספק לקבל את אישור בנק ישראל להגדלת אחזקותיהם בתאגיד בנקאי בשיעור של מעל 5% ועד 7.5%. כזכור בנק ישראל הודיע על מהלך שכזה מוקדם יותר השנה לפני מספר חודשים אך טרם ידוע על אישור קונקרטי שנתן הבנק למוסדי כלשהו.

יתרת האשראי לציבור בבנק לתום המחצית האשונה של 2016 היא 133 מיליארד שקל. יחס היעלות של הבנק לאורך שנים עומד על 70% ובחלק מהתקופות מעל 80%. לתום הרבעון האחרון יחס היעילות הוא 71%- מהגבוהים במערכת הבנקאית. כאשר השאיפה היא להציג יחס של 60%.

 

לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית הבנק, צילום: רון קדמי לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית הבנק | צילום: רון קדמי לילך אשר טופילסקי, מנכ"לית הבנק, צילום: רון קדמי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות