אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל דויטשה בנק מנסה לעצור המפולת: "המצב יציב, החשש לא מוצדק" צילום: בלומברג

מנכ"ל דויטשה בנק מנסה לעצור המפולת: "המצב יציב, החשש לא מוצדק"

ג'ון קריאן התייחס לדיווחים שלפיהם קרנות גידור הקטינו את החשיפה לבנק הגרמני; לדבריו, "יש כמה כוחות בשוק המעוניינים להחליש את האמון בנו"; אנליסטים: "הסיכוי שהבנק יזכה לסיוע ממשלתי - קלוש"

30.09.2016, 13:40 | שירות כלכליסט
מנכ"ל דויטשה בנק, ג'ון קריאן, מנסה להרגיע את העובדים והמשקיעים, לאחר שהמניות נפלו לשפל חדש, על רקע הדיווחים על עזיבת לקוחות. במכתב ששלח לעובדים, טען המנכ"ל כי השמועות שפורסמו לאחרונה בכלי התקשורת לפיהן קבוצה של קרנות גידור הפחיתה את החשיפה שלהם לבנק "יצרו חששות לא מוצדקים" וכי מצבו של הבנק "יציב".

קראו עוד בכלכליסט

בסוכנות "בלומברג" דיווחו אמש כי בסביבות 10 קרנות גידור העבירו השבוע חלק מאחזקות הנגזרים לבנקים אחרים. דיווח דומה התפרסם גם ב"וול סטריט ג'ורנל", שפירט גם את השמות של חלק מקרנות הגידור וטען כי מיליארדי דולרים נמשכו החוצה מהבנק.

"הבנק שלנו הפך נושא לספקולציות מרובות. אך השמועות המתמשכות גורמות לתנודות משמעותיות במחיר המניה שלנו", כתב קריאן במכתב לעובדים. "יש כמה כוחות בשוק המעוניינים להחליש את האמון בנו". הוא הוסיף וציין כי המאזן של דויטשה בנק יציב יותר מאי פעם.

הירידה האחרונה במניות נובעת מהדיווח בשבוע שעבר כי משרד המשפטים האמריקאי דורש שהבנק הגרמני ישלם 14 מיליארד דולר ליישב תביעות הנוגעות למכירת אג"ח מגובות משכנתאות בתקופת המשבר הפיננסי.

מטה דויטשה בנק בפרנקפורט, צילום: אימג מטה דויטשה בנק בפרנקפורט | צילום: אימג'בנק, Gettyimages מטה דויטשה בנק בפרנקפורט, צילום: אימג

בדויטשה בנק מערערים על הדרישה, אך היא בכל זאת עוררה גל של חששות כי הוא יזדקק לגייס הון נוסף לכיסוי ההוצאות המשפטיות. בעקבות זאת התעוררה גם ההערכה כי הממשלה הגרמנית תידרש לחלץ את הבנק. עם זאת, הן הבנק והן הממשלה הכחישו בתוקף את האפשרות הזו. "זה יהפוך בסופו של דבר לכאב ראש רציני לממשלה הגרמנית, והאופן בו היא תנהג בימים הקרובים קרוב לוודאי שישפיע על האופן בו המצב יתפתח", מסכם מייקל היוסון מחברת CMC מרקטס.

בתוך כך, חברת יעוץ הסיכונים יורואסיה גרופ (Eurasia Group) אינה מאמינה כי דויטשה בנק יזכה לסיוע ממשלתי, זאת משורה של סיבות פוליטיות ופיננסיות. "ההערכות שברלין תחלץ את דויטשה בנק מוטעות ואינן מבינות נכונה את חוקי האיחוד האירופי לחילוץ בנקים, את הפוליטיקה בברלין ואת מצב ההון של הבנק", כתבו האנליסטים של החברה.

בשבוי שחלף נשמעו הערכות שלפיהן ממשלת גרמניה תידרש להתערב ולספק סיוע פיננסי לדויטשה בנק על מנת לבלום התפשטות של המשבר למערכת הבנקאות העולמית. ואולם

לפי האנליסטים ביורואסיה,  "למרות כל הרעש, חילוץ של דויטשה בנק הוא תרחיש לא סביר".

לדבריהם, יש כמה סיבות לכך, ראשית חילוץ עלול לפגוע בסיכוייה הפוליטים של הקנצלרית אנגלה מרקל, שעשויה לרוץ שוב בבחירות בשנה הבאה. מרקל, שכבר ספגה מכה פוליטית בשל המדיניות שלה בנושא הפליטים, תתקשה לשכנע את הציבור בשימוש בכספי משלמי המסים לטובת הבנק, ועלולה להעלות בשל כך את התמיכה במפלגת הימין הקיצוני אלטרנטיבה לגרמניה. "הזרמת כספים ציבוריים לפני הבחירות בשנה הבאה תהרוג את סיכוייה הפוליטים של מרקל. לכן חלופות פוליטיות פחות הרסניות הן סבירות בהרבה", כתבו האנליסטים. לדבריהם, סיבה נוספת לכך שחילוץ הוא אפשרות לא סבירה היא החוקים באיחוד האירופי, שמחייבים את הנושים לספוג הפסדים לפני שאפשר בכלל להשתמש בכסף ציבורי כדי להציל מוסד פיננסי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות