אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לגעת ביהלום: הסדר משפטי חושף עדויות קשות נגד היהלומן הישראלי דן גרטלר צילום: אוראל כהן

לגעת ביהלום: הסדר משפטי חושף עדויות קשות נגד היהלומן הישראלי דן גרטלר

לפי האישומים נגד קרן הגידור האמריקאית אוך זיף, שתשלם 412 מיליון דולר על עבירות הקשורות בסחר יהלומים באפריקה, השקעותיה בגרטלר שימשו בחלקן לתשלום שוחד עבור נשיא קונגו, ובכירים בקרן אף תיארו אותו כהשראה לסרט המפורסם בכיכובו של ליאונרדו דה קפריו

02.10.2016, 09:47 | שירות כלכליסט
הסדר משפטי אליו הגיעה קרן הגידור האמריקאית אוך זיף (Och-Ziff) עם רשות ני"ע בארה"ב, במסגרתו תשלם 412 מיליון דולר על עבירות הקשורות בסחר יהלומים באפריקה, חושף עדויות קשות נגד היהלומן הישראלי דן גרטלר.

קראו עוד בכלכליסט

העיתון הוול סטריט ג'ורנל מדווח כי על פי המסמכים שהוגשו לבית המשפט בניו יורק ביום חמישי, קרן הגידור הציבורית, שב-2007 אף רכשה 28% ממי עדן, החלה לעשות עסקים עם גרטלר, מתוך מרדף אחר רווחים מהשקעות, זאת על אף שהוזהרה שהוא משתמש בקשריו הפוליטים באפריקה כדי לגבור על המתחרים ומתרועע עם שותפים "מפוקפקים". על פי האישומים, הקשר הזה עם גרטלר הוביל לכך שקרנות של אוך זיף בשווי 250 מיליון דולר שימשו בחלקן לשחד את הנשיא הנוכחי של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ג'וזף קבילה, ובכירים אחרים בתמורה לזכויות כרייה. על פי המסמכים, החל מ-2008 העביר גרטלר שקים של כסף לקבילה ולסגנו קטומבה מוונקה, שמת בהתרסקות מטוס ב-2012.

גרטלר (42), שדורג בשנה שעברה בין היהלומנים העשירים בעולם בזכות הון אישי המוערך ב-1.49 מיליארד דולר, תואר במייל ששלח בכיר בקרן הגידור "ככל הנראה כהשראה לסרט "לגעת ביהלום", בכיכובו של לאונדרו דיקפריו, שעסק באנשי עסקים שבעזרת יהלומים מממנים מלחמת אזרחים באפריקה. בהתאם, מספר בכירים בקרן הזהירו מפני עשיית עסקים עם גרטלר בטענה כי הוא משלם שוחד לפוליטיקאים בקונגו. עם זאת, הם ציינו כי אין איסור משפטי לעבוד איתו ולכן החליט דניאל אוך, יו"ר ומנכ"ל הקרן, לקדם את מערכת היחסים.

דן גרטלר, צילום: אוראל כהן דן גרטלר | צילום: אוראל כהן דן גרטלר, צילום: אוראל כהן

ההסדר חושף גם הודעות שנשלחו בין גרטלר ושותפיו שעניינם רכישת זכויות כרייה בקונגו מחברה קנדית בשם אפריקו ריסורסס, כולל העברת שוחד לשופטים ולתובעים, שישנו חוות דעת נגד המכירה. עם זאת, בשלב זה עוד לא החליטו הרשויות האם להגיש נגדו כתב אישום.

בהסדר נפרד הסכים אוך לשלם קנס של 2.2 מיליון דולר ליישב את התביעה של רשות ני"ע האמריקאית. בכך הפך אוך למנכ"ל הראשון של חברה אמריקאית שנמצא אחראי לתשלומי שוחד של החברה מחוץ לארה"ב. בהסדר מציינים שאף שאוך לא היה מודע באופן ישיר לתשלומי השוחד, הוא כן ידע על "הסיכוי הגבוה לשחיתות" בשל המעורבות של השותף של החברה בקונגו "לנוכח המוניטין שלו והקשרים שלו לבכירים בממשלה". מלבד קונגו, הקרן מואשמת במעורבות שחיתות שלטונית גם בלוב, צ'אד וניגריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
חחח אני הייתי חי בקונגו. זו מדינה שאם
חחח אני הייתי חי בקונגו. זו מדינה שאם אתה לא משלם בה שוחד, אתה יכול לקחת את הדברים שלך ולהתחפף משם. שם זה עובד רק בשוחד, ושוחד שהוא על השולחן, אין אף בושה בעניין, זה מאוד מקובל. אתם אנשים עיוורים אם אתם חושבים שהוא עושה משהו שיוצא דופן.
Mustache  |  07.10.16
9.
אם לא טוב לך, ואתה לא מרגיש נוח
אם לא טוב לך, ואתה לא מרגיש נוח שהנך בין העם היהודי, לך חפש לך דת אחרת ונראה איך תרגיש. בגישה שלך התבוסנית, אתה משדר שמגיע ליהודים ומצדיק את כל התלאות שסבל העם היהודי. הפכת את הקרבן לנאשם, והצדק הוא עם המרושע והאשם האמתי. איפה אתה חי. לגבי השחיתה, אני אישית השחיתה של העמים האחרים לא מקובלת עלי. גם לי מותר להיות נגד.
Bug  |  05.10.16
לכל התגובות