אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורים מוחים על הסדרי התחבורה החדשים: "בנט, אל תתנצל, תשלם" צילום: עומר מסינגר

המורים מוחים על הסדרי התחבורה החדשים: "בנט, אל תתנצל, תשלם"

אלפי מורים ומורות מוחים על ניכויי שכר רטרואקטיביים בהיקף של 500 ועד 4,000 שקל, שבוצעו לדבריהם ללא עדכונם ובניגוד להסכמים

04.10.2016, 15:16 | ספי קרופסקי

אלפי מורות ומורים הצטרפו לקבוצות פייסבוק שנפתחו במהלך החג במחאה על ניכויי שכר רטרואקטיביים שבוצעו, לדבריהם, מבלי שעודכנו בכך ובניגוד להסכמים הקיימים בנושא. תחת השמות "בנט, אל תתנצל, תשלם" ו-"עובדי ההוראה יוצאים במחאה, ודורשים את זכויותיהם", נכתב, בין השאר כי "קבוצה זו נועדה כדי לקדם את הקיום בכבוד של אוכלוסיית המורים במדינת ישראל. כוח העבודה של המורים והגננות הוא הגדול ביותר במשק ויחד עם זאת זכויותינו נרמסות פעם אחר פעם, אבל מעכשיו לא ניתן לזה לקרות עוד!".

קראו עוד בכלכליסט

ניכויי השכר שעליהם מלינים המורים בוצעו כתוצאה מהסכם שהושג בין משרדי החינוך, התחבורה והאוצר שנועד להסיט את המחנכים להשתמש בתחבורה ציבורית במקום ברכבם הפרטי, וזאת בעקבות הרפורמה בתחבורה הציבורית שנכנסה לתוקפה בתחילת 2016 והביאה להוזלה של 14.5% בתעריפי הנסיעה.

במסגרת ההסכם הובהר כי אכן עלולים להתבצע ניכויים מסוימים בשכר המחנכים בשל עדכון קצובת הנסיעה באופן רטרואקטיבי, אולם בחוזר משרד החינוך נכתב כי "במקרה של ניכוי מעל 400 שקלים, תוזרם מקדמה לחשבון הבנק ותיערך בדיקה נוספת של החישוב". כמו כן הובהר כי מחנכים קיימים שהחלו לעבוד במשרד החינוך לפני ה-31 בדצמבר 2015 ימשיכו ליהנות מהתנאים הנוכחיים שלהם, מבלי להפסיד את תוספת הוצאות הנסיעה, ואילו מורים שהחלו לעבוד ב-1 לינואר 2016 יקבלו החזרים לפי התעריפים החדשים בלבד.

הפגנה של מורים (ארכיון), צילום: שאול גולן הפגנה של מורים (ארכיון) | צילום: שאול גולן הפגנה של מורים (ארכיון), צילום: שאול גולן

אלא שמורים ותיקים שדיברו עם "כלכליסט" תיארו תמונה אחרת ממנה עולה כי במשכורות האחרונות שקיבלו בוצעו ניכויים משמעותיים ממשכורתם מבלי שעודכנו בכך מראש, ובעיתוי שנוי במחלוקת - ערב החג. מורה שביקשה להישאר בעילום שם בשל רגישות הנושא סיפרה ל"כלכליסט", כי "ביום שישי האחרון קיבלתי משכורת בסך 3,562 שקלים בגלל החזרי הנסיעות או כל סיבה אחרת לא הגיונית, מבלי שעדכנו אותי או הסבירו לי למה. פשוט הורידו לי למעלה מ-3,600 שקלים מהמשכורת בגלל הרפורמה של משרדי החינוך והתחבורה".

לקבוצות הפייסבוק שנפתחו העלו המורות תלושי שכר המעידים על הניכויים הגדולים במשכורת החג שלהם. "עד כה הבנתי שתופעת ההורדות פגעה ברבות מחברותיי בבית הספר", הוסיפה המחנכת, "אבל גם אצל מורות מכל המדינה, הורידו להן החל מ-500 שקלים ועד 4,000 שקלים ואפילו יותר. התחלנו להרים קול צעקה וארגוני המורים ומשרד החינוך עדכנו שב-2 לאוקטובר יוחזרו הכספים". אלא שלדבריה, כמות זעומה מהמורות והמורים קיבלו החזר וגם במקרים הללו הוא היה חלקי בלבד. "היתר לא קיבלו אגורה ולא משיבים לנו לגבי הכספים החסרים", הוסיפה.

ממשרד חינוך נמסר: "ההחלטה בדבר הקיזוז התקבלה על ידי האוצר, במסגרת הרפורמה שהוא מבצע בנסיעות בתחבורה הציבורית. החלטה זו נוגעת לכל עובדי המדינה. מיד עם היוודע הדבר פעל משרד החינוך כדי להעביר למורים מקדמות מלאות ובאופן מיידי, בגובה הסכום שקוזז, כדי למנוע בהם פגיעה".

תגובת האוצר טרם התקבלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות