אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"להפסיק את הפארסה של דחיית ניסיונות מכירות חברות ביטוח" צילום: עומר מסינגר

בלעדי לכלכליסט

"להפסיק את הפארסה של דחיית ניסיונות מכירות חברות ביטוח"

ח"כ אלי כהן, שעבד תחת המפקחת על הביטוח דורית סלינגר במעלות, דורש להציב קריטריונים ברורים למכירת השליטה בחברות ביטוח. במקביל הוא מבקש לשקול דחיית המועד שניתן למכירת החברות כדי למצוא רוכשות ראויות עד ל־2019

06.10.2016, 07:52 | גולן חזני

במכתב יוצא דופן אל המפקחת על הביטוח דורית סלינגר, דורש יו"ר ועדת הרפורמות בכנסת ח"כ אלי כהן "לקדם פרסום קריטריונים ברורים לרכישת חברות ביטוח, במטרה להפסיק את הפארסה של ניסיונות מכירה הנדחים באופן שיטתי".

בנוסף, דרש כהן אתמול "לשקול דחייה ל־2019 של מועדי המכירה, במסגרת חוק הריכוזיות, כדי להבטיח שיינתן זמן סביר למציאת רוכשים באמות המידה הנדרשות".  

קראו עוד בכלכליסט

בתחילת המכתב ציין כהן, ששימש ראש תחום תאגידים בחברת הדירוג S&P מעלות בתקופה שבה סלינגר כיהנה כמנכ"לית, בנימה חיובית את הגישה הזהירה של סלינגר בנוגע לאישור בעלי שליטה בחברות ביטוח. זאת מאחר שהן מרכזות את עיקר החסכונות של אזרחי ישראל.

רגולטור במבחן המדיניות הבעייתית של המפקחת על הביטוח רגולטור שמבקש לקדם מדיניות משלו אינו דבר חדש. זה אחד מתפקידיו. הבעיה היא שדורית סלינגר לא רוצה גרעיני שליטה ומבחינתה, זו סיבה מספקת למנוע מכירת חברות ביטוח גולן חזני, 3 תגובותלכתבה המלאה

כהן טען כי שלח את המכתב בעקבות הניסיונות החוזרים ונשנים של משקיעים זרים לרכוש חברות ביטוח ישראליות על רקע דרישת חוק הריכוזיות. "ככל שתמצאי לנכון לאשר מי מבין המשקיעים, אבקשך להציג את מתן האישור ואת הנימוקים המצדיקים את המכירה במסגרת ועדת הכספים או ועדת הרפורמות", כתב כהן.

כהן אינו מציין זאת, אבל מכתבו נסב על הניסיונות למכירת השליטה בכלל ביטוח על ידי אדוארדו אלשטיין ועל הניסיונות למכירת השליטה בחברת הביטוח הפניקס על ידי יצחק תשובה. על פי חוק הריכוזיות, כל בעל אחזקות ריאליות ופיננסיות משמעותיות מחויב למכור את אחת האחזקות. לכן תשובה, שמחזיק גם בקבוצת דלק, בחר למכור את הפניקס. אלשטיין, שמחזיק בכלל ביטוח דרך אי.די.בי, חויב על ידי סלינגר למכור את כלל ביטוח כבר עתה, מאחר שלא קיבל היתר שליטה בחברה.

קרוב ל־20 גופים זרים התעניינו ברכישת החברות וכולן קיבלו כתף קרה מסלינגר, חלקם באופן רשמי וחלקם באופן לא פורמלי. סלינגר כבר עמדה לאשר את מכירת השליטה בהפניקס לפוסון הסינית הנסחרת בהונג קונג, אולם היעלמותו של בעל השליטה בפוסון גואו גואנגצ'אנג לשלושה ימים זמן קצר לפני מתן האישור שימשה בידה עילה לפסילה של החברה. זאת לאחר שביקשה אישור של המפלגה השלטת בסין שלפיו היו"ר לא נחשד בדבר. פוסון ממשיכה להחזיק בהיתרי שליטה בחברות ביטוח מערביות, ביניהן איירון־שור בארצות הברית.

גורמים מערביים שבחנו את רכישת השליטה, נסוגו בעקבות מפגשים עם המפקחת וחלקם הגדול טען כי איננו מוכן ליטול סיכונים מול תנאים רגולטוריים משתנים. זאת אף שבתקופתה של סלינגר צנח שווי חברות הביטוח אל כמחצית מהונן העצמי.

דורית סלינגר , צילום: ישראל הדרי דורית סלינגר | צילום: ישראל הדרי דורית סלינגר , צילום: ישראל הדרי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
כל הכבוד לדורית סלינגר "שומרת החומות" המגינה אפשר
כל הכבוד לדורית סלינגר "שומרת החומות" המגינה אפשר לומר בגופה על חסכונות אזרחי ישראל. אחרי הפארסה של ועדת בכר, צריך לוודא שהרוכש/ים, הנו בעל יכולת, יציב ואמין, ככל הניתן במסגרת המגבלות. העיקר אינו מכירת חברות הבטוח, אלא ההגנה על החסכונות. החשש אינו סתמי וגם ח"כ אלי כהן, מבין זאת. יוגדרו בהזדמנות זאת, ההגנות שהמדינה תידרש לתת לחסכונות המשקיעים והחובות והמגבלות של המשקיעים. בקיצור, שלא יעשו עלינו סיבוב וישאירו אותנו עם שוקת שבורה. 
Sword  |  06.10.16
2.
ח"כ אלי כהן צודק. הגיע הזמן שאגף שוק
ח"כ אלי כהן צודק. הגיע הזמן שאגף שוק ההון באוצר יעבוד על בסיס קריטריונים מוגדרים ולא בהתאם לגחמות הפקידים. יחד עם זאת, על פניו נשמע שהמתעניינים בחברות הביטוח הישראליות הם אנשי עסקים מפוקפקים ואצלם לא הייתי מפקיד את כספי החסכון הפנסיוני שלי. הגיע הזמן לקדם את מכירת חברות הביטוח באמצעות הנפקה לציבור תוך ביטול גרעיני השליטה, ממש כמו שנהוג בעולם.
Planet  |  06.10.16
1.
זה שאידיבי גייסו את גולן חזני והפכו אותו
זה שאידיבי גייסו את גולן חזני והפכו אותו לעיתונאי הבית זה ניכר בכול הכתבות שלו, אבל מה לח"כ אלי כהן לענייני הביטוח? איך פתאום הוא נזכר בנישה הזו? גם אותו אידיבי הצליחו לגייס?  ח"כ אלי כהן, עד כה עשית רושם של איש מקצועי ועושה את הדרוש ללא אג'נדות, מציע לך להתעסק בתחום של הבוס שלך שעד כה לא נחל הצלחה מרובה, ולעזוב את דורית לעשות את עבודתה, סוף סוף יש רגולטור שדואג לחוסכים, אל תפריע!
Bus  |  06.10.16