אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הסוכר המתיקה לתעשיינים את הגזירה צילום: אורן גולן, עומר מסינגר

ועדת הסוכר המתיקה לתעשיינים את הגזירה

משרד הבריאות סיכם עם איגוד המזון כי צוותים משותפים יקבעו איך ליישם את החלטות הוועדה. התעשיינים כבר נערכים למאבק בדרישה לסימון מידת הנזק הבריאותי

09.10.2016, 06:50 | נורית קדוש

חודש לפני פרסום ההחלטות של ועדת האסדרה במזון, הידועה בשמה ועדת הסוכר, יוצאים תעשייני המזון לקרב המאסף נגד משרד הבריאות. ל"כלכליסט" נודע כי במשרד הבריאות סיכמו עם התעשיינים על הקמת צוותים משותפים לתרגום המלצות הוועדה לדרישות ספציפיות, כגון קביעת כמויות הרכיבים המזיקים שיופחתו. למרות שיתוף הפועלה המסתמן, צפוי מאבק בין הצדדים בכל הנוגע לשיווק המוצרים. במשרד הבריאות נערכים לחייב היצרנים לסמן על האריזות מזונות שיוגדרו כמזיקים, וידרשו כי על אריזות המזון יופיע סימון מידת הבריאות או הנזק של המוצר באישור משרד הבריאות.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בדרישה דרמטית המזכירה את הסימון על קופסאות הסיגריות, אשר עלולה להוביל לירידה דרסטית בצריכת מזונות מזיקים כמו משקאות ממותקים וחטיפים מלוחים, ולכך נערכים היצרנים להיאבק. התעשיינים מבקשים כי משרד הבריאות יסתפק בקביעת הגבלות על פרסום לילדים מתחת לגיל 14, אולם נוכח הקושי למנוע חשיפת ילדים לפרסומים המיועדים לקהל הרחב, יתקשה משרד הבריאות להסתפק בדרישה זו. זאת אינה פעם ראשונה שאיגוד המזון מאלץ את משרד הבריאות להפוך אותו לשותף ביישום החלטותיו — גם בכל הקשור ליישום רפורמת הקורנפלס, התעשיינים הביאו לכך שהמשרד שיתף אותם בכל הדיונים שהתקיימו בנושא לפני העברת החוק בכנסת.

קו ייצור של קוקה קולה, צילום: בלומברג קו ייצור של קוקה קולה | צילום: בלומברג קו ייצור של קוקה קולה, צילום: בלומברג

ביום חמישי האחרון קיים מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ראש הוועדה, פגישה עם תעשייני המזון במשרד הבריאות בתל אביב. במסגרת הפגישה, בה השתתפו בין היתר מנכ"ל החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה) יורם שגיא, מנכ"ל אסם איציק צאיג ומנכ"לית יוניליוור ענת גבריאל, הושגו בין הצדדים הסכמות כי לאחר פרסום החלטות הוועדה, צוותים משותפים לתעשיינים ולמשרד הבריאות יפעלו יחד לממשן. כך לדוגמה, הצוותים יקבעו מה שיעור ההפחתה של רכיבים מזיקים שתידרש מהתעשיינים ובתוך כמה זמן יהיה עליהם לעמוד ביעדים שיוצבו להם, או מה פרק הזמן שיינתן לתעשיינים להחלפת האריזות הקיימות לאריזות עליהן יופיע סימון הרכיבים על פי אחוז מהצריכה הימית. קודם לפגישה במשרד הבריאות קיימו התעשיינים פגישת הכנה באיגוד המזון, בה הביעו עמדה נחרצת ביחס לסימון מזון כמזיק.

עצם הפגישה במשרד הבריאות גרמה להרמת גבה בקרב גורמים בענף המזון, שתהו מדוע צריך היה להיפגש עם התעשיינים בנפרד והאם יש בכך מסר לגמישות שיפגין המשרד. אלא שבסביבת משרד הבריאות, שהחל את קמפיין הבריאות שלו עם אמירות קשות כלפי משקאות ממותקים וחטיפים מלוחים ומיד ריכך את הטון, טוענים כי נוכח נכונות התעשיינים לשינוי, התחייב המשרד לפעול עימם בשיתוף פעולה.

במסגרת עבודתה, הגיעה הוועדה ל־9 תובנות מרכזיות, מהן יגזרו ההחלטות שיחייבו את תעשיית המזון, ביניהן קביעת תקנות להבלטת מזון בריא בחנויות; הפחתת רכיבים מזיקים במזון; איסור הטעיית צרכנית במיתוג מוצרים כבריאים יותר; והנגשת מזון בריא לקהל הרחב, בין היתר באמצעות פיקוח מחירים וסבסוד. מהלכים נוספים שצפויה הוועדה להוביל נוגעים למניעת פרסום מזון מזיק, וכן העלאת מודעות הציבור למזון מזיק באמצעות מערכת החינוך, קופות החולים וטיפות חלב. בעוד כחודש תתכנס הוועדה לפרסום החלטותיה, אולם הערכות הן כי עד אז יפעילו חברות המזון הגדולות את כל כובד משקלן לריכוך החלטות אלו.

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
בואו ניתן לחתולים לשמור על השמנת.... בטוח שזה
בואו ניתן לחתולים לשמור על השמנת.... בטוח שזה יעשה את העבודה, לא ?  חבורה של כולרות במשרד הבריאות, אם הם חושבים שהם יכולים לשבת ביחד עם התעשיינים ולנסח הסכמות כאלה ואחרות. בסופו של יום לא ייצא מזה כלום והציבור ימשיך לצרוך חומרים רעילים כי למערכת הבריאות זה משתלם ובגדול. תזכרו את זה
arakefrat  |  09.10.16