אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל פירעון מוקדם: קבוצת דלק תרשום רווח של 115 מיליון שקל צילום: ראובן שוורץ

בשל פירעון מוקדם: קבוצת דלק תרשום רווח של 115 מיליון שקל

הרווח צפוי להירשם כתוצאה מפירעון מוקדם שביצעה קרן ההשקעות הבריטית TDR להלוואה שנטלה מהחברה הבת של דלק – דלק אירופה

26.10.2016, 14:11 | אורן פרוינד

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה צפויה לרשום רווח של 28 מיליון יורו (כ-115 מיליון שקל) ברבעון הרביעי של 2016. הרווח צפוי להירשם כתוצאה מפירעון מוקדם שביצעה קרן ההשקעות הבריטית TDR להלוואה שנטלה מהחברה הבת של דלק – דלק אירופה הולדינגס.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהלוואה שיתרתה עומדת על כ-195 מיליון יורו שניתנה ל-TDR במסגרת מכירת אחזקותיה של קבוצת דלק בפעילות תחנות התדלוק באירופה בשנת 2014 תמורת כ-355 מיליון יורו. ההלוואה רשומה בספריה של קבוצת דלק לפי שווי של כ-167 מיליון יורו נכון לרבעון השלישי של 2016 ומשכך פירעון המוקדם צפוי לייצר לדלק רווח חשבונאי של 28 מיליון יורו. בדלק סייגו ואמרו כי "פירעון ההלוואה כפוף, בין היתר, לקבלת אישורים רגולטוריים שונים שהרוכשת נדרשת לקבל במסגרת עסקה אחרת שלה".

הפער בין היקף ההלוואה בספריה של דלק לבין יתרתה בפועל נובע מהפחתה של 40 מיליון יורו שביצעה דלק בעת העניקה את ההלוואה לפני שנתיים. מאחר שמדובר היה בהלוואה מסוכנת לטווח ארוך של חמש שנים וללא בטחונות כללי החשבונאות הכריחו את דלק לבצע את ההפחתה בעת הענקת ההלוואה. ככל שחלף הזמן דלק והסיכון ירד דלק החזירה לעצמה חלק מההפחתה הזו וכעת עם הפירעון המוקדם היא תשלים את היתרה.

יצחק תשובה איש עסקים קבוצת דלק, צילום: אוראל כהן יצחק תשובה איש עסקים קבוצת דלק | צילום: אוראל כהן יצחק תשובה איש עסקים קבוצת דלק, צילום: אוראל כהן

העסקה מול הקרן הבריטית נחתמה באפריל 2014 כאשר חתמה דלק על מזכר הבנות מחייב כל המניות בחברת הבת דלק אירופה, המחזיקה בכ-1,300 תחנות תדלוק ונוחות, תמורת כ-1.7 מיליארד שקל ( 355 מיליון יורו). באותו זמן הרוכשת נטלה על עצמה חוב של כ-365 מיליון יורו של דלק אירופה.

בעת ביצוע העסקה נקבע כי הקרן הבריטית תשלם לקבוצת דלק כ-90 מיליון יורו ושנה לאחר מכן 90 מיליון יורו נוספים בתוספת ריבית של 5%, כלומר מדובר היה בהלוואה שהעניקה לרוכשת.

ההלוואה הוענקה לתקופה של חמש שנים. בהסכם עם הקרן הבריטית לא נקבע מנגנון של תשלום קנס פירעון מוקדם ומשכך החליטו הבריטים לפרוע את ההלוואה כעת לאחר שמצאו מקורות מימון זולים יותר.

דלק נמצאת בימים אלו בהכנות לקראת שני מהלכים משמעותיים. הראשון הוא רישום והנפקת מניות בבורסת לונדון והשני הוא הנפקת הזכויות שלה (51%) במאגר הגז לוויתן בבורסת ניו יורק. דלק מחוייבת למכור את אחזקותיה בתמר בהתאם למתווה הגז ומשכך היא מקדמת הנפקה בבורסה זרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות