אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השדרוג בנתב"ג פגע במסלולי הטיסה, היועמ"ש של רשות שדות התעופה בילה בקורס להשטת יאכטות צילום: רשות שדות התעופה

השדרוג בנתב"ג פגע במסלולי הטיסה, היועמ"ש של רשות שדות התעופה בילה בקורס להשטת יאכטות

בכירים שמכהנים ללא אישור הממונה על השכר באוצר, שימוש בכספי קרן השתלמויות למימון קורסים להשטת יאכטות ובניית מסלולים באופן שמפחית את תדירות הטיסות ומגביר את מפגעי הרעש - אלו רק חלק מהליקויים שעלו בביקורת שערך משרדו של מבקר המדינה יוסף שפירא ברשות שדות התעופה

01.11.2016, 15:59 | תומר הדר

בכירים שמכהנים ללא אישור הממונה על השכר באוצר, תפקידים לא מאויישים במועצה המפקחת ומימון קורסים להשטת יאכטות על ידי קרן המיועדת להשתלמויות - אלו רק חלק מהליקויים שעלו בביקורת שערך משרד מבקר המדינה ברשות שדות התעופה בין אוגוסט 2015 ליוני 2016 ברשות שדות התעופה.

קראו עוד בכלכליסט

מהדו"ח עולים ליקויים בהליכי מינוי חברים למועצת רשות שדות התעופה - תפקיד חשוב בשל היותה של רשות שדות התעופה גוף עצמאי. על פי הדו"ח, נכון לשלהי 2015 מכהנים במועצה רק שמונה חברים מתוך 15. הסיבה: שר התחבורה לא מינה את החברים הנדרשים. עוד עולה מן הדו"ח כי החברים שכן מונו כלל לא טרחו להגיע לישיבות. לפי דו"ח המבקר- בין 2012 ל-2014 נעדרו מספר חברי מועצה ממה שמוגדר על ידי המבקר כ"מספר רב של ישיבות מועצה". הדו"ח אף קובע כי העדרויות בסדר גודל שכזה מחייבות הפסקת כהונה של אותם חברים.

הדו"ח מצביע גם על ליקויים בתהליכי מינויים של בכירים ברשות שדות התעופה. כך, היועץ המשפטי, הסמנכ"ל למסחר ופיתוח עסקי, סמנכ"ל הנדסה ותכנן וראש מטה מנכ"ל רשות שדות התעופה כיהנו בתפקידם עוד מלפני שזכו במכרז על התפקיד. בנוסף, אותם בכירים היו המועמדים היחידים שהוגשו להשתתפות במכרז. עוד עולה מן הדו"ח כי ב-30% מהמכרזים הפנימיים שערכה רשות שדות התעופה בין 2013 ל-2015 נרשם רק מועמד יחיד לתפקיד, מהלך שבפועל אפשר רק את זכייתו של אותו המועמד.

מבקר המדינה, יוסף שפירא, צילום: עמית שאבי מבקר המדינה, יוסף שפירא | צילום: עמית שאבי מבקר המדינה, יוסף שפירא, צילום: עמית שאבי

סעיף נפרד בדו"ח מתייחס ליועץ המשפטי של רשות שדות התעופה, אריה שחם, המכהן בתפקידו ללא אישור הממונה על השכר. בעבר, יש להדגיש, ניסתה רשות שדות התעופה לאייש את התפקיד, אך ללא הצלחה. עוד קובע המבקר כי שחם מקבל לכאורה תוספת לשכרו כגון תוספת פקח, למרות שבפועל אינו עוסק כלל בתחום.

בנוסף קובע הדו"ח כי מיכאל וידל, מנהל לשכתו של שר התחבורה ישראל כץ לשעבר, מונה לתפקיד סמנכ"ל המינהל ברשות שדות התעופה, לאחר שפסק בין הדין האזורי לעבודה קבע כי תהליך מינויו לקה באי עמידה בנהלים, אי קביעת קריטריונים להשוואת נתוני מועמדים, אי מתן ניקד למועמדים, היעדר פרוטוקולים בכל שלבי הסינון וגם סימני שאלה לגבי נימוקיהם של חברי הוועדה לבחירת המועמד. ב-2014 חוייבה רשות שדות התעופה לקיים מכרז חוזר תוך חודש. המכרז התעכב במשך כשנה וחצי, וכל אותה תקופה כיהן וידאל בתפקיד. בדצמבר 2015 נבחר וידאל לתפקיד שוב.

נקודה מענינת נוספת שעולה מהדו"ח נוגעת לכספי קרן הבכירים, המיועדת למימון של השתתפות בקורסים והשתלמויות המיועדים להשתלמות מקצועית. בין היתר קובע מבקר המדינה כי כספי ההשתלמות המקצועית נוצלו על ידי צמד עובדות להשתתפות בהשתלמות בספורט אתגרי שהתקיימה במקסיקו, אך היועץ המשפטי הגדיל לעשות והשתמש בכסף למימון קורס למשיטי יאכטות.

על פי הדו"ח בשנת 2015 הסתכמו הכנסותיה של רשות שדות התעופה ב-3.3 מיליארד שקלים. הרווח התפעולי הסתכם ב-830 מיליון שקל. הרווחים עצמם נצברים בקרן ייעודית המשמשת להקמה ותחזוקה של שדות תעופה. בנוסף משלמת רשות שדות התעופה תמלוגים למדינת ישראל.

נתב"ג. מיליארד שקלים שהושקעו בניגוד לתכנית המיתאר הארצית, צילום: רשות שדות התעופה נתב"ג. מיליארד שקלים שהושקעו בניגוד לתכנית המיתאר הארצית | צילום: רשות שדות התעופה נתב"ג. מיליארד שקלים שהושקעו בניגוד לתכנית המיתאר הארצית, צילום: רשות שדות התעופה

 

השידרוג הוא שינמוך: מדוע מספר ההמראות והנחיתות מוגבל ל-24 בשעה במקום 50?

פרק נפרד בדו"ח המבקר מוקדש להקמת מסלולים בנתב"ג ללא התחשבות במגבלות תכנוניות. על פי לשון הדו"ח, בתכנית המתאר הארצית שאושרה בשנת 1997 הוטלו מגבלות תפעוליות מסוימות על שימוש במסלולים, לדוגמה הגדרה של מסלולים מועדיפים לנחיתות כמו גם הגבלה על נחיתות של מטוסים גדלים בעלי ארבעה מנועים על המסלול אשר משמש לנחיתות מכיוון צפון לכיוון דרום. בשנים 2009 עד 2014 בוצעו שידרוגים של המסלולים בעלות של מיליארד שקלים, כדי לאפשר יותר המראות ונחיתות. מינואר 2016 עד מרץ 2016 נבדקה פעילות המסלולים המשודרגים וניצולם.

עם זאת, קיימים ליקויים רבם בפעילות המסלולים המשודרגים. לדוגמה, מבנה המסלולים הנוכחי יוצר חריגות רעש הפוגעות בתושבי תל אבי ותושבי אור יהודה, שניתן היה למנוע עוד בשנת 2010, אך פעולות לא ננקטו. עוד עולה מן הדו"ח כי לפי תכנון המסלולים הנוכחי, מספר התנועות בנתב"ג מוגבל ל-24 המראות ונחיתות בשעה. אלא שברשות שדות התעופה יכלו בפועל לקיים לא פחות מ-50 המראות ונחיתות לו היו המסלולים משודרגים לפי התמ"א.

מהדו"ח עולה כי השידרוג בוצע בפועל שלא על פי התמ"א, מה שמגביל את מספר ההמראות והנחיתות. על פי דו"ח מבקר המדינה דחתה רשות שדות התעופה בקיץ 2016 לא פחות מאלף בקשות להמראה ונחיתה מחברות תעופה שונות.

סעיף נוסף מתייחס להקמת שדה תעופה משלים לנתב"ג: עוד ביולי 1997 אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה הקמה של שדה תעופה משלים וקבעה כי הנושא יקודם ויוגש למועצה תוך 18 חודשים. בפועל לא חלפו 18 חודשים, אלא 18 שנים ותכנון שדה משלים לנתב"ג - עדיין לא נראה באופק.

מרשות שדות התעופה נמסר: "רשות שדות התעופה קבלה את הדו"ח לומדת אותו ותתקן את הטעון תיקון".

.

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מה הפלא ? אם ראש ממשלה גונב מהתקציב
מה הפלא ? אם ראש ממשלה גונב מהתקציב הציבורי, למה שאחרים לא יעשו כך ? כי מתברר שכל מי שיכול, חוגג על חשבון הציבורי, מהכסף של הציבור ולא מוסר שום דין וחשבון : * רמטכ"ל שמוסיף % לפנסיה בניגוד להוראות - מה אכפת לו, הוא ישלם         את זה ? לא ! זה מהתקציב הציבורי ! * ראש ממשלה וראשי ערים שמאשרים אישורי בנייה לא חוקיים על חשבון     הציבור כשוחד. מה אכפת להם ? בשביל זה יש תקציב ציבורי ! * אשת ראש ממשלה שמשתמשת בכספי ציבור באופן מופקר , שערורייתי.    מה אכפת לה ? זה תקציב ציבורי ! רוצים עוד, רגע אחרי שאסיים להקיא.  
Flower  |  02.11.16
לכל התגובות