אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אריאלה ורטהיימר: "גם להקים מפעלים זו יצירה" צילום: אוראל כהן

אריאלה ורטהיימר: "גם להקים מפעלים זו יצירה"

לרגל תערוכה חדשה מספרת כלתו של התעשיין סטף ורטהיימר על הפחד מהביקורת ועל החיבור של משפחת התעשיינים לאמנות

01.11.2016, 08:58 | רעות ברנע

אריאלה ורטהיימר מוכרת לרובנו בעיקר בשל היותה כלתו של התעשיין סטף ורטהיימר ואשתו של בנו איתן, הישראלי הרביעי העשיר ביותר. ואולם, כבר שנים שהיא עוסקת באמנות, ועכשיו - בגיל 60 - היא אוזרת אומץ ומחליטה להתמודד עם הביקורת ולהציג את תערוכת היחיד הראשונה שלה, "החופש להשתחרר" (עד 14 בנובמבר, גלריה פרקש, יפו). "לא מזמן נשאלתי מדוע מעולם לא הצגתי תערוכת יחיד - אם מתוך צניעות או פחד. חשבתי קצת והבנתי שגם וגם", היא אומרת.

אריאלה בעיר הגדולה

ורטהיימר עברה לתל אביב לפני כמה חודשים לאחר שנים שבהן גרה בכפר ורדים ובקיסריה, וגילתה, לדבריה, את העיר הגדולה — וגם את הצילום. העבודות בתערוכה החדשה שלה הן קופסאות אור ובהן יצירה בשתי שכבות. השכבה העליונה היא תמונות שצילמה בהליכות הבוקר שלה על חוף הים ביפו — תקריבים של פיסות ברזל תעשייתיות, מבני ברזל כבדים, שלשלאות ומתכות חלודות. את התמונות היא הלבישה על ציורים של דמויות — כאלה שהיא מכירה וכאלה שרק שמעה את סיפורן. "התחלתי לצלם בטלפון רשתות, חבלים וברזלים. המשיכה היתה דווקא אל החורבות, אל הדרך שבה הטבע עובד עם חומרים שונים. בנקודה הזאת גם התחילו לצמוח האנשים שאני מציירת, שיש להם חיבור עמוק לארץ".

ורטהיימר. "אנשים לא יודעים לאכול את אריאלה האמנית", צילום: אוראל כהן ורטהיימר. "אנשים לא יודעים לאכול את אריאלה האמנית" | צילום: אוראל כהן ורטהיימר. "אנשים לא יודעים לאכול את אריאלה האמנית", צילום: אוראל כהן

 

סרבל בדרום העיר

 

בסטודיו הענק שלה בדרום תל אביב היא לבושה בסרבל עבודה, אבל קשה שלא להבחין תחתיו בשיער ואיפור מסודרים בקפידה, בעגילי יהלום קטנים עוזרת אישית ונשות יחסי הציבור של גלריה פרקש, בה מוצגת התערוכה. "אנשים שפוגשים אותי בסרבל קצת מתבלבלים, הם לא יודעים איך לאכול את אריאלה האמנית. במשך שנים המשפחה שלנו מחזיקה מוזיאונים ומציגה אמנים, לכן היתה בי איזושהי צניעות למקום הזה, ואולי גם פחד שאנשים יגידו את האמת, אם אני טובה או לא".

איך התחברה האמנות שלך לעיסוק של משפחת ורטהיימר?

"גם להקים מפעלים תעשייתיים זו יצירה. נכנסתי למשפחה ערכית ששמה לה למטרה לעסוק בפילנתרופיה, ועשיתי את זה במקביל לאמנות.. גם התנדבתי שנים במחלקה אונקולוגית, וזה מילא אותי ונתן לי פרופורציה".

ורטהיימר היא גם אמא לחמישה ילדים. בנותיה הן המוזיקאית סיון טלמור והשחקנית מאיה ורטהיימר. "גדלתי בבית שערכי העבודה בו חשובים ורציתי להנחיל אותם לילדים שלי, אבל היה חשוב לי שיעשו קודם כל מה שטוב להם".

הם לא ימשיכו את דרכו של סבא?

"את העסק המשפחתי מכרנו, אז אם אחד הילדים ירצה, הוא יעשה את זה לבד".

תגיות