אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היום הראשון לרפורמת ברירת המחדל בפנסיה: אלפי פניות, מעט חתימות צילום: שאטרסטוק

היום הראשון לרפורמת ברירת המחדל בפנסיה: אלפי פניות, מעט חתימות

החל מהיום יכולים חוסכים לבחור בקרנות פנסיה בעלות דמי ניהול נמוכים במיוחד - אך רק 200 חוסכים בחרו לעשות כן. עיקר הפניות להלמן אלדובי ומיטב דש, שמפעילים את הקרנות החדשות, היו דווקא של מעסיקים

01.11.2016, 17:09 | רחלי בינדמן

רפורמת ברירת המחדל בפנסיה יצאה היום (ג') לדרך ואפשרה לכל חוסך לפנסיה בישראל להצטרף לאחת משתי קרנות ברירת מחדל שבחרה המדינה - בהן דמי ניהול נמוכים במיוחד.

קראו עוד בכלכליסט

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מפעילי קרנות הפנסיה המוזלות שנבחרו על ידי המדינה - הלמן אלדובי ומיטב דש - קיבלו היום אלפי פניות מצד חוסכים סקרנים, ששקלו לעבור לקרנות החדשות. עם זאת, בפועל חתמו על טפסי העברה רק 200 לקוחות.

הכן חסכונותיך לרפורמה כל השאלות והתשובות על קרנות ברירת המחדל של הפנסיה רפורמת פנסיית ברירת המחדל של האוצר תושק היום. האם קרנות הפנסיה הגדולות יכולות למנוע או להקשות על החוסכים לעבור לקרן המוזלת? ומה לגבי התשואות של הקרנות הזוכות? כל מה שאתם צריכים לדעת רחלי בינדמן, 17 תגובותלכתבה המלאה

עיקר ההתעניינות במוקדי בתי ההשקעות נרשמה מצד מעסיקים. אלה נדרשים לצרף עובדים חדשים אוטומטית לאחת משתי קרנות ברירת המחדל במידה והעובד לא בחר אקטיבית בקרן אחרת, ובתנאי שהמעסיק לא יצא למכרז עצמאי בין קרנות הפנסיה לקרן שתשמש ברירת מחדל עבור עובדיו.

הסיבות להיענות הנמוכה היחסית טמונה כמובן בפאסיביות היחסית של העובדים, והחשש הטבעי מהביורוקרטיה הכרוכה במעבר קרן פנסיה. ניתן גם להניח כי קיים חשש להתעמת מול המעסיקים, במידה ואלו מעדיפים שהעובד יישאר לחסוך בקרן הפנסיה שנבחרה עבור מקום העבודה.

כך או כך, מערכי השימור של קרנות הפנסיה הגדולות נמצאים כבר בכוננות לעצור את מעבר החוסכים שהחליטו לעבור לקרנות המוזלות. אמנם האוצר פרסם טיוטת תקנות האוסרת לשמר חוסכים שהודיעו על מעבר לגוף מתחרה אך אלו טרם אושרו בוועדת הכספים ובכוונת קרנות הפנסיה ליצור קשר עם חוסכים שמילאו טפסי העברה ולמנוע מהם לעבור תוך הכפשת הקרנות הזוכות, התשואות שהשיגו ורמת השירות שלהן.

באגף שוק ההון מתכוונים לפתוח בביקורות יזומות כדי לוודא שהמעסיקים מיישמים את הרפורמה ואמנם מעבירים את העובדים שלא בחרו אקטיבית בקרן פנסיה לאחת משתי קרנות ברירת המחדל.

חיסכון חיסכון חיסכון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
כמה מצטרפים ומתניידים יש לכל קרנות הפנסיה ביום
כמה מצטרפים ומתניידים יש לכל קרנות הפנסיה ביום ממוצע? 50? 200 מצטרפים ביום אחד נשמע לי המוווון. ומה היום הראשון מלמד בכלל בשוק הפנסיה? כשהתשלום על השירות לא יוצא לאנשים מחשבון הבנק, אלא מנכס אמורפי כמו זכויות תיאורטיות בקרן, וכשהבירוקרטיה וחוסר המידע שולטים בתחום - ברור שהשפעה של כל שינוי בשוק לוקחת כמה חודשים אם לא שנים. ושוב - כמו בכל הכתבות בנושא - שום מילה על הגרעונות האקטואריים של הקרנות הותיקות
Guitar  |  02.11.16
3.
מדובר רק בעובדים חדשים, שלא החליטו עבור עצמם
מדובר רק בעובדים חדשים, שלא החליטו עבור עצמם באיזו קרן הם בוחרים. שתי הקרנות האלה הן ברירת המחדל עבורם. עם זאת, מותר לך לעשות מכרז באופן עצמאי בין הקרנות האחרות, כולל הקרן הנוכחית, והקרן שתבחר במכרז תהיה ברירת המחדל עבורם. זה לא קשור לעובדים הוותיקים, אבל כמובן שזכותם לעבור לכל קרן שהם ירצו, לרבות לאחת הקרנות האלה. 
Turtle  |  01.11.16
לכל התגובות