אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המפקחת על הבנקים: כל העמלות הישירות יהיו זולות מעמלות פקיד צילום: עמית שאבי

המפקחת על הבנקים: כל העמלות הישירות יהיו זולות מעמלות פקיד

חדוה בר הודיעה שהוראה חדשה שתפורסם בימים הקרובים תכריח את הבנקים לפרסם באופן שקוף את מחירי העמלות לפעולות ישירות

09.11.2016, 12:12 | רעות שפיגלמן

בכנס "הלקוח במרכז" של אגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל שנערך הבוקר (ד'), התייחסה המפקחת על הבנקים חדוה בר לשני מהלכים חדשים שתדרוש מהבנקים לבצע - האחד נוגע לעלות הפעילות הישירות אל מול הפעולות הפיזיות בבנק ולשקיפות במחירן והשני מתייחס לגובה העמלות במשיכת כסף מכספומט המרוחק לסניף הבנק. 

קראו עוד בכלכליסט

בר ציינה, כי בימים הקרובים תפרסם הוראה חדשה לבנקים ובה תדרוש שינסחו באופן ברור בתעריפון העמלות את עלויות הפעולות השונות המבוצעות באמצעים ישירים לעומת ביצוען הפיזי מול פקיד, כמו גם שכל פעולה באמצעים ישירים תהיה זולה ממקבילתה המבוצעת באופן פיזי מול הפקיד בסניף הבנק. הוראה זו באה לשנות את המצב כיום, שבו על הבנקים לא מוטלת החובה לחייב בעמלה נמוכה יותר על כל פעולה זהה המבוצעת באמצעים הישירים, ואין מחירון עמלות שקוף וגלוי לגבי העמלות בערוצים ישירים.

הוראה נוספת שעתידה המפקחת לפרסם נוגעת לחיוב מוזל שייחשב כעמלת ערוץ ישיר כאשר לקוח מושך מזומן מכספומט של הבנק שלו - זאת גם במצב שבו הכספומט מרוחק מסניף הבנק. כיום, על משיכת מזומן מכספומט מרוחק - גם כאשר הוא שייך לבנק של הלקוח - יכול הבנק לגבות עמלה הגבוהה מעמלה של ערוצים ישירים. "על רקע מגמת סגירת הסניפים על ידי חלק מהבנקים, החלטנו להורות שפעולת משיכת מזומנים על ידי לקוח ממכשיר של הבנק שבו הוא מנהל את חשבונו תיחשב לפעולה עם עמלה מופחתת", אמרה בר.

משיכת כסף מכספומט, צילום: שאטרסטוק משיכת כסף מכספומט | צילום: שאטרסטוק משיכת כסף מכספומט, צילום: שאטרסטוק

גובה העמלות משתנה מבנק למשנהו. על פי נתונים שפרסם הפיקוח על הבנקים בסקירה השנתית שלו לשנת 2015, העמלות בערוצים הישירים (סלולר, אינטרנט, מוקד טלפוני ומכונות המוצבות ליד הסניפים) נמוכות בכ-75% לעומת פעולות פיזיות מול פקיד בסניף. עלות פעולה בערוץ ישיר במרבית הבנקים עומדת על 2 שקלים לכל היותר, כאשר פעולה פיזית יכולה להגיע לעלות של עד 6 שקלים - ואף יותר בחלק מהמקרים.

בנאומה במהלך הכנס מנתה המפקחת על הבנקים מספר מהלכים שנעשו בשנה האחרונה בכדי להקל על לקוחות הבנקים ולאפשר את התייעלותם. ביניהם אתר 'הר הכסף 2' המאפשר לאתר כספים רדומים בפקדונות לא פעילים ובחשבונות עו"ש ללא תנועה, הפחתת עמלות לאזרחים ותיקים ובעלי מוגבלויות, והקלות לרכישת דירות לצעירים בפרויקטים של מחיר למשתכן. "אנחנו פועלים להבטיח שגם לקוחות הבנקים ייהנו מהחיסכון שנוצר במערכת הבנקאית מתהליכי ההתייעלות. הבנקים מצמצמים את כח האדם וחלקם מקטין מספר סניפים, והלקוחות פונים יותר לביצוע פעולות באמצעים ישירים כמו האינטרנט. הצעדים שעליהם הודענו היום בתחום העמלות יסייעו להבטיח שהחיסכון שנוצר לבנקים יגיע גם ללקוחות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות