אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות משבר הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים: ההסתדרות צפויה להכריז על סכסוך עבודה צילום: עמית שעל

בעקבות משבר הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים: ההסתדרות צפויה להכריז על סכסוך עבודה

בהסתדרות יקיימו מחר ישיבה דחופה בה יוחלט האם ייצאו למהלך להשבתת המשק בשל ביטול הביטוחים הסיעודיים שנרכשו במקומות עבודה. האוצר: "רפורמת הביטוחים הסיעודיים היא הפיתרון למי שמעוניין בכך"

14.11.2016, 16:54 | אסנת ניר

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, יכנס מחר (ג') את בית נבחרי ההסתדרות לישיבה דחופה ובה יוחלט האם להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק בנושא הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים. המחלוקת הניצבת בבסיס הסכסוך נעוצה בכוונת משרד האוצר להכריז על ביטול ביטוחים אלה שרכשו רבבות אזרחים במסגרת מקום עבודתם. עובדים אלו ייפלטו מההסדרים הביטוחיים הקיימים ויישארו באחת ללא כיסוי הולם, לטענת ההסתדרות.

קראו עוד בכלכליסט

שבועיים מרגע הכרזת ההסתדרות על סכסוך העבודה, תתאפשר השביתה הכללית במשק.

המשבר האחרון בין האוצר להסתדרות בסוגיית הביטוח הסיעודי פרץ לפני כשנה בעקבות יוזמת המתווה של אגף שוק ההון במשרד האוצר מינואר 2016, שלוותה בהתנגדות מצד יו"ר ההסתדרות ניסנקורן והסתיימה בהסכמת שר האוצר לדאוג לפתרון זמני ל-200 אלף אזרחים מעל גיל 55 ולדחות את יישום ההחלטה בשנה. במסגרת ההבנות שהושגו לפני כשנה, הוחלט גם על הקמת צוות משותף, שיכלול נציגים מהאוצר וההסתדרות, על מנת לגבש מודל מוסכם לפתרון קבע שימנע פגיעה בציבור המבוטחים. לטענת ניסנקורן, בשנה שחלפה צוות פקידי האוצר שנבחר לקדם את הפשרה הקשיח את עמדותיו והעלה טענות מופרכות בניסיון להתחמק מפתרון המשבר.

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר הבוקר כי: "לא ייתכן שפקידי האוצר ממשיכים להתנער מאחריות המדינה לנושא הביטוח הסיעודי. ביטול הביטוחים הקולקטיביים הנו תרחיש בלהות שיותיר למעלה ממיליון ישראלים חשופים ולא מבוטחים, לאחר שנים ארוכות שהם שילמו על השירות. יש גבול לאטימות ולא נהסס לפעול בכל האמצעים שעומדים לרשותנו על מנת להבטיח שאזרחי ישראל לא יופקרו על ידי הפקידים. אני קורא לשר האוצר משה כחלון ולשר הבריאות יעקב ליצמן, לשלב ידיים ולפעול יחד למציאת פתרון מיידי למחדל".

ממשרד האוצר נמסר כי הביטוח הקבוצתי במתכונתו הנוכחית אינו מספק מענה למבוטחים המבוגרים. לפיכך נכנסה לתוקף ביולי 2016 רפורמה שמאפשרת למבוטחים מבוגרים להצטרף לפוליסות הסיעוד של קופות החולים, ללא בחינה של מצבם הרפואי ובמחיר זהה ליתר המבוטחים בקופות. כך שכיום קיים פתרון סיעודי לכל המעוניין בכך. צוות בראשותו של סגן שר האוצר יצחק כהן בוחן חלופות נוספות לביטוח הסיעודי הקבוצתי בשיתוף עם כלל הגורמים הרלוונטיים.

ח"כ איציק שמולי, שפועל למניעת בביטול ביטוח זה וגיבש הצעת חוק בנושא, מסר בעקבות הודעת ההסתדרות בדבר איום סכסוך העבודה כי "אם לא יימצא פתרון למבוטחי הביטוח הסיעודי אין מאבק מוצדק יותר להכריז עליו סכסוך עבודה מאשר משבר הביטוח הסיעודי שנפלו בו למעלה ממיליון ישראלים ששילמו שנים רבות עבור ביטוח ויום אחד פשוט נזרקו ממנו בגלל חזירות חברות הביטוח וקלות הדעת של הרגולטור. מזה כשנתיים שאני מוביל את המאבק והדרך היחידה לפתור אותו הוא אימוץ הצעת החוק שלי לביטוח סיעודי ממלכתי בטווח הארוך והותרת הביטוח הקבוצתי בתוקף עד אז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות