אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שכר יו"ר הבורסה יקוצץ ב-66% צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

שכר יו"ר הבורסה יקוצץ ב-66%

בתום ישיבה סוערת נשלח צוות של שלושה חברי דירקטוריון להגיש לאמנון נויבך הצעה שלפיה שכרו החודשי ברוטו החדש יעמוד על 35 אלף שקל – שליש משכרו הנוכחי. נויבך טרם הגיב להצעה החדשה

22.11.2016, 07:07 | גולן חזני

מתחדש הלחץ על יו"ר בורסת תל אביב אמנון נויבך. ל"כלכליסט" נודע כי ביום חמישי נערכה ישיבת דירקטוריון סוערת בבורסה, שבה נידונה החלפת היו"ר והובעה ביקורת קשה על התנהלותו. ביקורת חריפה יותר מזו שבישיבה שהתקיימה בחודש שעבר וכונתה "ישיבת ההשפלה" על ידי אחד הדירקטורים.

קראו עוד בכלכליסט

"לא מסוגל להיות לא פעיל"

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי הובעה ביקורת על כך שלמרות שהתחייב לא לשמש כיו"ר פעיל עם מינוי של איתי בן זאב כמנכ"ל הבורסה, ממשיך נויבך להיות מעורב באופן פעיל בניהול בכך שפונה לעובדי הבורסה בדרישה לדיווחים שונים.

בסיומה של הפגישה הוחלט לשגר צוות של שלושה דחצים לנויבך, שיציע לו סכום מעליב כשכר חודשי חדש, ובכך לאותת לו באופן עקיף כי הדירקטוריון מעוניין בסיום העסקתו. בתום הישיבה, שעלתה לטונים גבוהים, הוחלט כי שלושת הדחצים, איציק חלמיש, יואב שלוש ודן כהן, יפגשו עם נויבך ויגישו לו את ההצעה, עם הבהרה על חוסר שביעות הדירקטוריון מתפקודו.

נויבך נכח בתחילת הישיבה אז עלו נושאים שלא עסקו בעניינו האישי, אולם לאחריה נערך דיון שלא בנוכחותו, בנוגע לשאלת הדחתו. בניגוד לדיון הקודם ("ההשפלה"), שבו נויבך נכח, הפעם דיברו הדירקטורים בגלוי על חוסר האמון שלהם ביו"ר, כשבין הנוכחים היתה תמימות דעים כמעט מוחלטת שיש לסיים את תפקידו. "נויבך איננו מסוגל להיות יו"ר לא פעיל. הוא עסוק בפוליטיקה ישנה ובוחש אצל הסמנכ"לים בלי הפסקה", אמר אחד הדירקטורים.

אמנון נויבך יושב ראש הבורסה לניירות ערך, צילום: אוראל כהן אמנון נויבך יושב ראש הבורסה לניירות ערך | צילום: אוראל כהן אמנון נויבך יושב ראש הבורסה לניירות ערך, צילום: אוראל כהן

עם זאת, לגבי הדרך התגלעו חילוקי דעות, בעוד שחלק קטן יותר מבין הנוכחים טען כי יש לדרוש מנויבך להתפטר בכבוד באופן ישיר, אחרים הציעו להגיש לו הצעה מעליבה להמשך כהונתו, מתוך מחשבה שלא יסכים אליה ויתפטר בעצמו. ל"כלכליסט" נודע כי ההצעה שהועברה לו היתה על שכר ברוטו של 35 אלף שקל בלבד בחודש – כשליש מהשכר שהוא משתכר כיום.

נויבך טרם הגיב ולא אמר אם הוא מוכן להורדה בשכר או להתפטר מיוזמתו וחברי הדירקטוריון ממתינים לתגובתו.

הסכמים נסתרים

במהלך הישיבה הובעה שוב ביקורת קשה על העובדה שנויבך לא העביר לדירקטוריון דיווחים על הסכמים שסגר עם המנכ"ל היוצא יוסי ביינארט ועם המשנה למנכ"ל גל לנדאו־יערי, שהחליפה את ביינארט חודשים ארוכים בעת שהיה בחופשת מחלה. הסכמים אלה נגעו לחלוקת התפקידים ביניהם בעיקר בנושאי אסטרטגיה, קשרים עם בורסות זרות ויחסי ציבור. ככל הידוע בין נויבך וביינארט היו שלושה הסכמים כאלה בתקופות שונות. הסכם נוסף שנחתם בינו לבין לנדאו־יערי ביולי האחרון ולפיו לנדאו־יערי תעזוב בסוף השנה, הוסתר לטענת הדירקטורים.

נויבך שכאמור כועס על היחס איננו חוזר בינתיים עם תשובות, אולם הערכות הן שבשבועות הקרובים יעזוב את תפקידו לאור הלחץ הגובר בדירקטוריון.

באוקטובר, ולאחר שלחץ על לנדאו־יערי להתפטר, החליט הדירקטוריון בצעד חריג כלפי נויבך להחזיר אותה לעבודה, להורות לו לא להתערב בעבודת הניהול, ואף מינה שני חברים לפקח על ביצוע ההוראה. נויבך קיבל את התנאים, נשאר בתפקיד ואף הופיע בפני ועדות הכנסת ובדיונים מול ועד העובדים.

בורסת ת"א סובלת בשנים האחרונות מירידה במחזורי המסחר, היעדר הנפקות הון ומחיקת חברות ותיקות. הבורסה צפויה לסיים את 2016 עם הפסד של 9.75 מיליון שקל - ההפסד הראשון לבורסה זה 30 שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות