אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יונל כהן הודיע על סיום תפקידו כיו"ר איילון, גם יוגב צפוי לעזוב צילם: אוראל כהן

יונל כהן הודיע על סיום תפקידו כיו"ר איילון, גם יוגב צפוי לעזוב

ההודעה הגיעה על רקע חילוקי דעות עם בעל השליטה לוי רחמני, שעשוי לקנות את חלקו של כהן (22%) ולסדר לו תשואה שנתית של 12.5%

23.11.2016, 10:22 | רחלי בינדמן

חילוקי דעות בין השותפים באיילון הובילו להודעתו של יונל כהן אתמול על פרישתו מתפקיד היו"ר. כהן מחזיק ב־22% ממניות חברת הביטוח, שאותן רכש ב־2015. בעל השליטה לוי רחמני מחזיק ב־64%. בעוד כשבוע תיכנס לתוקף אופציה הדדית לשני השותפים: רחמני יוכל לקנות את חלקו של כהן במחיר המשקף תשואה של 12.5% על השקעתו של כהן בחברה, וכהן יוכל לדרוש מרחמני שיבצע את הרכישה. על פי הערכות, רחמני עשוי להציע לקנות את חלקו של שותפו.

בתחילת 2016 מונה כהן, לשעבר מנכ"ל חברת הביטוח מגדל, ליו"ר, אף שבתחילה לא רצה תפקיד ניהולי בחברה. המפקחת על הביטוח דורית סלינגר סירבה לאשר את מינוי בנו של רחמני, נגה, לתפקיד היו"ר, על רקע טיוטת תקנות שהיא מקדמת שתאסור מינוי קרוב לבעל שליטה לתפקיד ניהולי בכיר. כהן הסכים לקחת על עצמו את התפקיד. 

קראו עוד בכלכליסט

כהן הביא כמנכ"ל את אריק יוגב, שעבד עמו במגדל. רחמני גילה מעורבות גבוהה מדי בניהול לטעמו של כהן עד שזה האחרון החליט לעזוב. מתברר כי רחמני לא הסתדר עם יוגב, ואף שהוצע לו להחליף את כהן כיו"ר, גם יוגב צפוי לעזוב את איילון. אתי אלישקוב, שמונתה באחרונה לתפקיד מנכ"לית חברת האחזקות, צפויה לשמש גם מנכ"לית חברת הביטוח במקומו.

כהן יעזוב גם את הדירקטוריון וימנה במקומו כנציג את אריה זילברברג. באוגוסט האחרון נערך כהן לאפשרות שהוא ורחמני ייפרדו, בהסכם שנועד להבטיח את מצבו של כהן במקרה של פטירת רחמני. על פי מנגנון ההיפרדות האפשרי, בדצמבר 2016 וכן בדצמבר 2017 יוכל כהן לחייב את רחמני לקנות את חלקו; רחמני יוכל להודיע לכהן על קנייתו ב־107 מיליון שקל ב־2016 (סכום שגוזר שווי של 486 מיליון שקל לאיילון) וב־116 מיליון שקל ב־2017 (הגוזר שווי של 527 מיליון שקל לאיילון). זאת בעוד איילון נסחרת היום לפי שווי של 481 מיליון שקל בלבד.

מדובר בעסקה לא רעה לכהן, שמשקפת לו תשואה שנתית של כ־12.5% על ההשקעה. כהן נכנס להשקעה לפי שווי של 438 מיליון שקל ב־2015, וכעת המניה לא נזילה בשל אחזקות ציבור נמוכות.

על רקע דרישות ההון המחמירות שצפויות בקרוב בענף הביטוח, המכונות סולבנסי 2, האפשרות למשוך דיבידנדים מאיילון לא רלבנטית. כהן למעשה תקוע עם השקעה לא נזילה ועם שותף דומיננטי שלא רואה עמו עין בעין. המהלך המשמעותי שביצע כהן ב־2016 הוא מכירת פעילות הגמל והפנסיה ההפסדית על ידי מיזוגה לחברת הגמל של מיטב דש.

יונל כהן, צילום: עמית שעל יונל כהן | צילום: עמית שעל יונל כהן, צילום: עמית שעל

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות