אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרן לא משתלמת: בעיטה לרחבת היריב מובילה לשער רק ב-3% מהמקרים צילום: גטי אימג'ס

קרן לא משתלמת: בעיטה לרחבת היריב מובילה לשער רק ב-3% מהמקרים

הסטטיסטיקות של Opta מוכיחות שהרמת קרן מובילה ברוב המקרים לאיבוד הכדור. אז למה כולם עושים זאת?

23.11.2016, 11:34 | אוריאל דסקל
על פי הסטטיסטיקות של Opta מהליגות האירופה רק 3% מהקרנות מובילות לשער. בפרמיירליג, היכן שההגנות בנויות מבלמים גבוהים וחסונים, "שיא" שיעור השערים מקרנות עומד על 2.4%. זה קרה בעונת 2006/07. 

קראו עוד בכלכליסט

שחקן מרים את הכדור בקרן. 36%  מהקרנות של ליברפול הן קצרות, צילום: גטי אימג שחקן מרים את הכדור בקרן. 36% מהקרנות של ליברפול הן קצרות | צילום: גטי אימג'ס שחקן מרים את הכדור בקרן. 36%  מהקרנות של ליברפול הן קצרות, צילום: גטי אימג

על פי בדיקה מהמונדיאלים האחרונים, קרנות בדרך כלל מובילות לאיבוד כדור. רק 43% מהן מגיעות לשחקן התקפי. כלומר, הסיכוי שתאלץ להגן על שער אחרי קרן שלך גבוה יותר מהסיכוי שלך לסכן את שער היריב. זה אבסורד.

הסטטיסטיקות של קרנות מזכירה את הסטטיסטיקות על הרמות בכדורגל. רק הרמה 1אחת מ-4.87 הרמות היא מדויקת ורק הרמה אחת מ-91.47 הרמות במשחק פתוח הופכת לשער (1.09%).

כלומר קרן רק טיפה יותר יעילה מהרמה - וזה כנראה בגלל ריבוי שחקנים התקפים ברחבת ההגנה. ועדיין, המספרים מראים שיש דברים הרבה יותר טובים שאפשר לעשות עם קרן מאשר להרים את הכדור למרכז הרחבה ולקוות לטוב. עם זאת, נראה שזה לא משהו שחושבים עליו בכדורגל העולמי. עדיין רוב גדול של הקרנות מורמות לכיוון הרחבה. למרות שהסיכוי לאבד כדור מהפעולה הזו הוא 57%.

אז מה עושים עם הקרנות?

כנראה שצריך יותר קרנות קצרות ותרגילים עם ריבוי שחקנים ברחבת היריבה. נראה שליברפול הולכת לכיוון הזה העונה. העונה, כ-36% מהקרנות של קבוצותיו של יורגן קלופ היו קרנות קצרות. האוהדים של ליברפול, ובכלל, לא ממש אוהבים קרנות קצרות כאלו ולעיתים שורקים בוז כשזה קורה. עם זאת, כנראה בזכות ההתעקשות של קלופ על קרן חכמה, ליברפול היא הקבוצה שכובשת העונה הכי הרבה ממצבים נייחים.

מצב נייח יכול להיות יתרון גדול. הוא מוביל לריבוי שחקני התקפה ברחבת היריב וללחץ על ההגנה. אבל בשביל שהוא יהיה יעיל באמת, צריך לוותר על התפיסה הרווחת לפיה "תרים את הכדור למקום מסוכן ומשהו טוב יקרה". צריך לחשוב יותר על איך הופכים את המצב הזה ליעיל ומסוכן יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות