אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיפול במתקן הזיקוק המרכזי גרם לירידה של 94% ברווח של בזן צילום: אורן פרוינד

טיפול במתקן הזיקוק המרכזי גרם לירידה של 94% ברווח של בזן

הרווח הנקי של החברה ברבעון השלישי התסכם ב-1.4 מיליון דולר, זאת לעומת 22.8 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד; בנטרול השפעות חשבונאיות (במגזר הדלקים) בזן רושמת הפסד של 16 מיליון דולר

27.11.2016, 17:14 | ניר טל

קבוצת בזן מפרסמת היום (א') את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השלישי כשבשורה התחתונה היא מדווחת על רווח נקי של 1.4 מיליון דולר, ירידה של 94% בהשוואה לרבעון המקביל אז הסתכם הרווח הנקי ב-22.8 מיליון דולר. יחד עם זאת, בנטרול השפעות חשבונאיות (במגזר הדלקים) רושמת החברה בסיכום הרבעון הפסד של 16 מיליון דולר בהשוואה לרווח נקי של 102 מיליון דולר ברבעון המקביל.

קראו עוד בכלכליסט

הכנסות הקבוצה לרבעון השלישי הסתכמו בסך של 1.01 מיליארד דולר, ירידה של 25% בהכנסותיה בהשוואה לרבעון המקביל אז הסתכמו ב-1.35 מיליארד דולר. הסיבה המרכזית לירידה בהכנסות הקבוצה, וכנגזרת ברווחים שלה לרבעון, נעוצה בסגירתו של מתקן הזיקוק "מז"ג 4", שאחראי לכ-60% מכושר הייצור של בז"ן המסתכם בקרוב בכ-200 אלף חביות ליום, לצורך טיפול שוטף במהלך הרבעון השלישי ע"פ תכנית.

הדממת המתקן הובילה לירידה של 26% בהכנסות של הקבוצה במגזר הדלקים שהסתכמו בכ-862 מיליון דולר לעומת 1.17 מיליארד דולר ברבעון המקביל. מגזר הדלקים הוא המרכזי בפעילות הקבוצה ואחראי לעיקר הכנסותיה מבין 4 תחומי הפעילות שלה. תוצר לוואי של ההדממה בפעילות המתקן הינו העובדה ששיעור הניצול של החברה במתקני הזיקוק שלה הסתכם בכ-53% במהלך הרבעון וזאת בהשוואה ל-92% ברבעון המקביל אשתקד.

מפעל בזן , צילום: אלעד גרשגורן מפעל בזן | צילום: אלעד גרשגורן מפעל בזן , צילום: אלעד גרשגורן

הניצול הנמוך, שפגע גם בתפוקת ייצור הדלקים ברבעון, הוביל לירידה במרווח הזיקוק של החברה, שהסתכם ב-4.4 דולר לחבית וזאת בהשוואה ל-9.1 דולר לחבית. כלומר, ירידה של למעלה מ-50% בהשוואה לרבעון המקביל. מרווח הזיקוק הוא הפער שבין מחירי התזקיקים שמוכרת החברה לבין עלות חומרי הגלם בייצורם (נפט גולמי), ובחברה מסייגים את הנתון הנמוך בעובדה שהוא נובע מסגירת המתקן. בהשוואה למרווח הייחוס המצוטט אורל (בנצ'מרק למרווח באזור), שגם רשם ירידה של 1.1 דולר ברבעון, עומד הפער של בזן על כ-0.6 דולר לחבית נכון לרבעון השלישי. נמוך משמעותית מהפערים ברבעון המקביל, אז עמד הפער על 4.2 דולר לחבית ועל פער של 4.4 דולר לחבית בסיכום שנת 2015.

ה-EBITDA (מנוטרל) של הקבוצה הסתכם ברבעון השלישי ב- 70 מיליון דולר לעומת 167 מיליון דולר ברבעון המקביל. פילוח תרומתם של מגזרי הפעילות של הקבוצה ל EBITDA משקף ירידה של 87% בתרומה של מגזר הדלקים. בהתייחס לזה אומר אבנר מימון, מנכ"ל קבוצת בזן "בזן השלימה בהצלחה שיפוץ נרחב במתקן הזיקוק העיקרי ביחידת הדלקים ומסיימת את הרבעון השלישי של השנה עם תוצאות חיוביות, הממשיכות את המגמה של השנים האחרונות".

במסגרת הדו"ח מתייחסת החברה לעסקה שביצעה עם קבוצת בנקים בראשות בנק הפועלים, עליה דיווחה מוקדם יותר החודש. סכום ההלוואה עומד על כ-355 מיליון דולר והיא צפויה להיפרע אחת לרבעון עד לרבעון השלישי לשנת 2025. במסגרת עסקה זו נאלצת החברה לעמוד באמות מידה פיננסים לרבות שיעור הון עצמי למאזן של 20%. נכון ל- 30.9 עומד שיעור ההון למאזן על כ-27.6% ברקע לפרסום הדו"ח לרבעון השלישי הודיעה החברה על חלוקת דיבידנד בסך 85 מיליון דולר וזאת לאחר מספר שנים בהן לא חולק דיבידנד, ובכפוף לאישורה של האסיפה הכללית של בעלי המניות בחברה. מניית החברה רושמת נכון לשעה זו עלייה של 2.42%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות