אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מינוייו הכלכליים של טראמפ משלימים ממשלת אלפיון עליון צילום: גטי אימג'ס, שאטרסטוק

מינוייו הכלכליים של טראמפ משלימים ממשלת אלפיון עליון

נשיא ארה"ב הנבחר מינה את המשקיע ובכיר גולדמן זאקס לשעבר סטיבן מנוצ'ין לתפקיד שר אוצר ואת המשקיע המיליארדר ווילבור רוס לתפקיד שר המסחר. היום הוא רשם הישג ראשון כשיצרנית המזגנים קרייר הודיעה כי תשאיר משרות בארה"ב

30.11.2016, 20:08 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ הכריז אתמול על שני מינויים כלכליים מרכזיים בממשלו: סטיבן מנוצ'ין, יו"ר חברת ההשקעות דיון קפיטל ובנקאי לשעבר בגולדמן זאקס, יכהן כשר האוצר והמשקיע המיליארדר ווילבור רוס ישמש כשר המסחר.

המהלך ממשיך בקו שאותו נקט טראמפ מאז נבחר — מינוי משקיעים ומיליארדרים למשרות בממשל. עוד קודם לכן מינה טראמפ, מיליארדר בעצמו, את אשת העסקים בטסי דה־ווס לשרת החינוך וקיים סיכוי גבוה שהוא ימנה את איש העסקים ומושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני לתפקיד מזכיר המדינה. מנוצ'ין ורוס אמורים להיות שתי הדמויות המרכזיות שיוציאו לפועל את תכניתו הכלכלית של טראמפ, שהבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו לפעול למען מעמד הפועלים האמריקאי. הונו של מנוצ'ין, שחברת ההשקעות שלו התמקדה בהפקות הוליוודיות ועזרה לממן שוברי קופות כמו אוואטר, נאמד ב־46 מיליון דולר, כך לפי אתר החדשות פוליטיקו. הונו של רוס, בעלי קרן הפרייבט אקוויטי וו.ל. רוס נאמד על ידי המגזין פורבס ב־2.9 מיליארד דולר. לסגנו של רוס מינה טראמפ את איש העסקים טוד ריקטס, אחד הבעלים של קבוצת הבייסבול שיקאגו קאבס ובנו של בעלי חברת הפיננסים אמריטרייד, המיליארדר ג'ו ריקטס.

ניגודי אינטרסים

 

ההון המשפחתי של שרת החינוך המיועדת דה־ווס נאמד ב־5.1 מיליארד דולר. בעלה ריצ'ארד דה־ווס הוא הנשיא והמנכ"ל של חברת השיווק אמווי. משפחת דה־ווס תומכת במפלגה הרפובליקנית, ומאז 1970 תרמה מעל 200 מיליון דולר לקבוצות וארגונים המזוהים עם הצד הימני של המפה הפוליטית. השרה המיועדת היא תומכת נלהבת של הפרטת מערכת החינוך, ודוגלת בהעברת כספי ציבורי למימון בתי ספר פרטיים.

המועמד לתפקיד מזכיר המדינה מיט רומני נמנה על המייסדים של חברת ההשקעות ביין קפיטל, והונו מוערך ב־250 מיליון דולר. הונו של רודי ג'וליאני, ראש עיריית ניו יורק לשעבר ומועמד מוביל לתפקיד התובע הכללי של טראמפ, נאמד בכמה עשרות מיליוני דולרים אם כי אין הערכות מדוייקות יותר על העניין. מעל כולם עומד כמובן טראמפ בעצמו, שלפי עדותו הוא בעל הון של 10 מיליארד דולר וחולש על אימפריה עסקית ענפה הכוללת נדל"ן, רשת מלונות ומסלולי גולף.

היום צייץ טראמפ כי ב־15 בדצמבר יקיים מסיבת עיתונאים שבה יודיע כי הוא מעביר את ניהול עסקיו לילדיו הבוגרים: איוונקה, דונלד ג'וניור ואריק, "כדי להתמקד כל כולי בניהול המדינה הזו", הוא הסביר.

מאז שנבחר לנשיאות צצו מספר מקרים בהם נוצר ניגוד עניינים בולט בין כניסתו העתידית של טראמפ לבית הלבן לבין היותו איש עסקים. כך למשל, צוות האבטחה של טראמפ עתיד לשכור שתי קומות בטראמפ טאוור במנהטן, ששם ימשיכו להתגורר אשתו מלניה ובנו בארון. השבוע נודע כי המשלחת הדיפלומטית של בחריין בוושינגטון הבירה בחרה לקיים אירוע קבלת פנים לרגל החג הלאומי שלה במלון שבבעלותו של טראמפ בשדרות פנסילבניה שבוושינגטון הבירה, לא רחוק מהבית הלבן.

הישג כלכלי ראשון

 

בינתיים טראמפ יכול לרשום ניצחון ראשון בכל הנוגע להבטחות לבוחריו. יצרנית המזגנים קרייר, שתכננה להעביר בסביבות 2,000 משרות ייצור מאינדיאנה למקסיקו, הודיעה היום כי תשאיר קרוב לאלף משרות בתחומי ארה"ב. טראמפ ביקר אתמול באינדיאנה כדי להכריז על ההישג. "יום גדול לאינדיאנה ולעובדים הנהדרים של המדינה הנהדרת הזו. אנחנו נשאיר את החברות והמשרות שלנו בארה"ב. תודה קרייר", צייץ היום טראמפ.

במהלך קמפיין הבחירות השתמש טראמפ לא פעם בקרייר כדוגמה לחסרונות של הסכמי הסחר, והבטיח כי יפעל להחזרת משרות לארה"ב. ההחלטה של קרייר התקבלה הודות להסכם שגובש בין מנכ"ל החברה גרג הייז וסגן הנשיא המיועד מייק פנס, המכהן כמושל אינדיאנה. תנאי ההסכם לא פורסמו, אך באתר CNBC דיווחו כי פנס הציע לחברה שורה של תמריצים שעזרו להמתיק את הגלולה. לפי ההערכות, בחברה החליטו שהיתרונות במעבר למקסיקו, בראשם החיסכון בעלויות, נמוכים מהחסרונות של הכעסת הממשל החדש, כולל האיום הפוטנציאלי לביטול חוזים של החברה־האם של קרייר עם הממשלה.

תגיות