אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 מצטרפים לעתירה לבג"ץ נגד התיקון לתמ"א 38

מרכז השלטון המקומי ופורום ה-15 מצטרפים לעתירה לבג"ץ נגד התיקון לתמ"א 38

את הגשת העתירה נגד תיקון 3א' לתוכנית המתאר הארצית יזמה עיריית רמת גן; הטענה המרכזית היא כי מדובר בהפסד היקף משמעותי של היטלי השבחה

04.12.2016, 16:33 | דותן לוי

מרכז השלטון המקומי ופורום 15 הערים יצטרפו לעתירה שיזמה עיריית רמת גן נגד תיקון 3א' לתמ"א 38. התיקון קובע שיטה חדשה לחישוב זכויות בנייה במסלול הריסה ובנייה מחדש מכוח התוכנית ומאפשר לרשויות המקומיות מרחב תכנוני גדול בכל הקשור לתוכנית המתאר הארצית. מנגד התיקון דחה את דרישת פורום ה-15 להעלות את גובה היטל ההשבחה במקרים בהם חל גידול בשטח הניתן לבנייה. כמו כן, גם ערים שבהן יבחרו שלא לאמץ את תוכנית המתאר הארצית, יאלצו כאשר זה מגיע לחישוב היטלי ההשבחה לעבוד בהתאם לחישוב הזכויות שמתקבל במסגרת התוכנית.

קראו עוד בכלכליסט

 יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, נענה לפנייתו של ראש עיריית רמת-גן, ישראל זינגר, והודיע כי מרכז השלטון המקומי יעתור לבג"ץ כנגד תיקון 3א' לתמ"א 38, המצמצמת את יכולת הרשויות לגבות היטלי השבחה בגין פרויקטים בשטחן. פורום ה-15 הודיע כי יצטרף גם הוא לעתירה ולמחאה בנושא מאחר ומשמעות התיקון עבור הרשויות: הפסד של מיליונים מדי שנה, המיועדים לפיתוח ולבניית תשתיות.

הרשויות טוענות כי המדינה הקטינה את יכולתן לגבות היטלי השבחה בגין פרויקטים של תמ"א 38 במסגרת התיקון וכי מדובר בפגיעה בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ששימשה עד כה לתוספת תשתיות שאפשרה את קליטת התושבים הנוספים בעיר, מבלי להחריף למצב בלתי אפשרי את הצפיפות בערים.

ההחלטה של הגופים להצטרף לעתירה התקבלה בעקבות דיון חירום שנערך בשבוע שעבר בו לקחו חלק כלל הנציגים המקצועיים מהפורום.

יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, חיים ביבס: "השלטון המקומי מבצע משימתו בעמידה עיקשת על זכויותיהן של הרשויות המקומיות מול עוד נסיון להעביר את האחריות מהמדינה לרשויות המקומית בכך שלוקחים מהן תקציבים קריטיים לפיתוח. מרכז השלטון המקומי לא יהסס לעשות זאת כל אימת שאינטרס הרשויות המקומיות וציבור תושביהן יפגע".

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי | צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, צילום: ראובן קפוצ׳ינסקי

ראש עיריית רמת-גן, ישראל זינגר: "תוספת יח"ד בערים מותנית בהתאמת תשתיות, דוגמת כיתות לימוד, גני ילדים, דרכים, תוספת שטחים פתוחים ועוד, הממומנים מכספי היטלי השבחה. התיקון האחרון לתמ"א 38 מכחיד את היטל ההשבחה ומעביר את הנטל למימון התשתיות על הרשות המקומית. זו החלטה שפוגעת פגיעה אנושה בעיר ובשירותים העירוניים לתושב ואת זה לא נאפשר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות