אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן במקום חבל היין: זכרון יעקב מוותרת על חלום פרובאנס צילום: youtube

בלעדי לכלכליסט

מחיר למשתכן במקום חבל היין: זכרון יעקב מוותרת על חלום פרובאנס

יקבים, מלונות ודירות יוקרה - כך אמור היה להיראות פרויקט הנדל”ן היוקרתי שהמושבה קידמה במשך עשור. עתה החליטה לוותר עליו לטובת דיור לצעירים

05.12.2016, 08:17 | אמיתי גזית

בשבוע שעבר אמור היה להיסגר מכרז שבזכרון יעקב המתינו לו במשך עשר שנים, לשיווק קרקעות ל־196 בתים צמודי קרקע בשיפוליה המזרחיים של המושבה, מול הנופים הירוקים של בקעת הנדיב. אלא שזמן קצר לפני המועד, החליטה רשות מקרקעי ישראל לבטל את המכרז, כשיש החוששים שזהו האות לגניזתה של תוכנית תיירות רחבה יותר שאמורה היתה לקום במקום. הסיבה: ספקות בנוגע לכדאיות הפרויקט גרמו לזכרון יעקב להתחרט ולדרוש להקים שם פרויקט של מחיר למשתכן שחלק ממנו ייועד לבני היישוב.

קראו עוד בכלכליסט

תוכנית פארק היין אושרה כבר ב־2007 במטרה להפוך את האזור למנוע צמיחה תיירותי, מעין טוסקנה או פרובאנס ישראליים.

מלבד הווילות, התוכנית שמשתרעת על 600 דונם כללה גם כרמים, יקבים מסחריים, יקבי בוטיק, מרכזי מבקרים, בתי קפה, מלון, צימרים וחנויות.

הדמיה של פרויקט פארק היין. תחזית לכישלון בשיווק הקרקעות לצורכי מסחר, צילום: youtube הדמיה של פרויקט פארק היין. תחזית לכישלון בשיווק הקרקעות לצורכי מסחר | צילום: youtube הדמיה של פרויקט פארק היין. תחזית לכישלון בשיווק הקרקעות לצורכי מסחר, צילום: youtube

מחשבה מחודשת

 

מכיוון שהפארק מותג כיוקרתי ונבנה בבנייה לא רוויה של חמש דירות לדונם, הוחלט במטה הדיור לשווק את הקרקע למגורים במתכונת רגילה — ההצעה הגבוהה זוכה — ולא בשיטת מחיר למשתכן.

התוכנית זכתה לדחיפה מצד ראש המועצה הקודם, אלי אבוטבול, שהתפטר באפריל בעקבות חקירת משטרה בחשד שאיים על איש עסקים בנוגע לפרויקט תיירות אחר. אולם התוכנית התקדמה בעצלתיים. רק לפני שנתיים נחתם הסכם עם רמ”י על פיתוח הפארק, ורק בשנה שעברה הוקמה מינהלת בראשות סגן ראש המועצה מישה בלומנפלד. רמ”י העבירה למינהלת כמיליון שקל.

“זו טעות לוותר על פארק היין, אנחנו מפסידים מנוף כלכלי חשוב”, אומר עתה בלומנפלד, “עצוב לי שראש המועצה החליט להקפיא ומדבר רק על מחיר למשתכן”. הוא מציין כי עיכוב התוכנית ידחה גם את הקמתה של תחנת שאיבה שאמורה לשרת פרויקט מתוכנן נוסף.

המכרז לשיווק הקרקע למגורים פורסם ביוני, חמישה ימים בלבד אחרי שנבחר ראש המועצה החדש, זיו דשא. לאחר בחירתו, ביקש דשא לבחון מחדש את התוכנית, והמועצה דרשה מרמ”י בדרישה לשנות את המכרז כדי שצעירי היישוב יוכלו לרכוש בו בתים. מכיוון שבמתכונת המקורית מחיר בית מוערך ביותר מ־2 מיליון שקל, דרשה המועצה להקים פרויקט של מחיר למשתכן.

לבסוף רמ”י נעתרה, ביטלה את המכרז ובקרוב תוציא אותו מחדש במתכונת של מחיר למשתכן.

דירות קטנות יותר

 

כדי להוזיל את המחיר הוחלט להגדיל את מספר הדירות ולהקטין את שטחן. דשא הסביר ל”כלכליסט” שכדי להימנע מהליך חדש בוועדה המחוזית, מספר הדירות יגדל ב־60 בלבד, תוספת שהוועדה המקומית מוסמכת לאשר ותהיה מיועדת כנראה לבני המקום.

עוד דרשה המועצה שרמ”י תימנע מפיתוח אזורי התיירות, בשל הערכות של רמ”י עצמה ששיווק הקרקע ייכשל, כי התוכנית כבר מיושנת.

דשא הבהיר ל”כלכליסט” שאינו מתנגד לתוכנית, אך הוא “מעוניין לשנותה כך שתתאים מבחינה כלכלית למציאות”. מרמ"י נמסר כי "המכרז הנוכחי בוטל. טרם הוחלט על תמהיל הדירות בשיווק החוזר. וכמה מהן יהיו במחיר למשתכן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות