אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כיל משכה ערעור על שומת מס - תשלם למדינה 228 מיליון שקל צילום: בלומברג

כיל משכה ערעור על שומת מס - תשלם למדינה 228 מיליון שקל

התשלום יחייב את החברה שבשליטת עידן עופר בהפרשה של 130 מיליון שקל בדוחות הרבעון הרביעי. מדובר על שומת מס שקיבלה החברה בשנת 2013, על השנים 2009-2011. המדינה טענה כי החברות הבנות של כיל, מפעלי ים המלח ורותם אמפרט נגב, אינן זכאיות להטבות מכוח חוק עידוד השקעות הון

08.12.2016, 13:22 | רעות שפיגלמן

כיל משכה ערעור שהגישה על שומת מס שקיבלה מהמדינה - ותשלם 228 מיליון שקל. התשלום יחייב את החברה שבשליטת עידן עופר בהפרשה של 130 מיליון שקל בדוחות הרבעון הרביעי. כך דיווחה היום (ה') החברה.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר על שומת מס שקיבלה החברה בשנת 2013, על השנים 2009-2011. המדינה טענה כי החברות הבנות של כיל, מפעלי ים המלח ורותם אמפרט נגב, אינן זכאיות להטבות מכוח חוק עידוד השקעות הון.

אירוע זה הוא למעשה האירוע הרביעי במסגרת ניקוי האורוות שמתבצע בכיל אחרי שהמנכ"ל סטפן בורגס עזב. שרשרת האירועים הללו כללה הפסקה של פרויקט האשלג באתיופיה, עצירת השקעה בפרויקט המחשוב (מה שכונה פרויקט "ההרמוניזציה"), והפרשה של 26 מיליון דולר בעקבות החלטת הבוררות בתחילת נובמבר בסוגיית הפרשי ריבית והצמדה לגבי חישוב גובה התמלוגים שמשלמת כיל למדינה מהפעילות במפעלי ים המלח.

הסוגייה האחרונה שעוד נותרה בעינה בין כיל למדינה היא בוררות התמלוגים על תשלום בגין 2002-2011 בקשר למפעלי ים המלח. במרכז המחלוקת בין הצדדים, שחוק זיכיון ים המלח חייב אותם לפנות להליך בוררות, נמצאת עמדת המדינה כי כיל השתמשה בפרשנות יצירתית מדי לחוק כדי להקטין את התמלוגים שהיא משלמת על מוצרים שונים. זאת למשל על מוצרי תרכובות ברום המבוססים על משאבי טבע שהיא כורה בנגב ובים המלח. סוגיה זו גם צפויה לבוא על פתרונה בתקופה הקרובה והחשיפה המקסימלית של כיל במקרה הזה עומדת על עשרות מיליוני שקלים.

כיל סיכמה את הרבעון השלישי השנה באופן חריג עם שורה תחתונה שלילית - הפסד של 340 מיליון דולר. זאת, לעומת רווח נקי של 121 דולר ברבעון המקביל. עצירת פרויקט המחשוב הביאה למחיקת השקעה של 225 מיליון דולר ברבעון השלישי, וסגירת פעילות האשלג באתיופיה הביאה למחיקה של 170 מיליון דולר. כמו כן, כיל דיווחה ברבעון השלישי על הפרשה בהיקף של 26 מיליון דולר בעקבות החלטת הבוררות לגבי מפעלי ים המלח.

 
עידן עופר, צילום: בלומברג עידן עופר | צילום: בלומברג עידן עופר, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות