אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
על סף הסכם חדש ב-NBA: הליגה והשחקנים הגיעו להסכמות עקרוניות  צילום: רויטרס

על סף הסכם חדש ב-NBA: הליגה והשחקנים הגיעו להסכמות עקרוניות

נציגי הצדדים הודיעו הלילה כי הצליחו לנסח את התנאים העיקריים של הסכם שכר חדש, לתקופה של -7 שנים. חלקם של השחקנים בהכנסות נותר ללא שינוי - אף שהסכומים בפועל צפויים לגדול מהותית

15.12.2016, 08:40 | מיקי גרינפלד

ליגת ה-NBA מתקרבת להסכם שכר חדש. הלילה הושג הסכם עקרוני בין הליגה לבין ארגון השחקנים, לתקופה של 7 שנים (עם אופציית יציאה לאחר 6 שנים). ההסכם נדרש לאישור המוסדות של שני הצדדים.  

קראו עוד בכלכליסט

על פי תנאי ההסכם המתגבש, לא צפויים שינויים גדולים מדי בהסכם ביחס לתנאים מההסכם שנחתם ב-2011, ובכלל זה יישמרו כללי תקרת השכר ורמות המס במקרים של חריגה מהתקרה (אם כי תקרות השכר יגדלו). חלק השחקנים בהכנסות ימשיך לעמוד על כ-51-49 אחוזים (שיעור שעשוי לעלות בהתאם להסכמות מדי שנה), אם כי הסכומים שיתקבלו בפועל יהיו הפעם גדולים בהרבה, לנוכח העלייה החדה הצפויה בהכנסות בשנים הקרובות, בין היתר בזכות חוזי טלוויזיה מעודכנים.

כל חוזי השחקנים, בחלוקה על פי ותק, יועלו בהסכם החדש, כולל חוזי הרוקי'ס. כך למשל, שכר המקסימום עבור שחקן עם 10 שנות ותק יעמוד בשנת 2018-2017 על 36 מיליון דולר, ותקרת החוזה ל-5 שנים עבור שחקנים אלה הועלתה ל-210 מיליון דולר (בשני המקרים, ללא חוזה חורג). לשחקנים עם ותק של 9-7 שנים יעמוד המקסימום על 31 מיליון דולר.

הסכם השכר ב-NBA הוא מעין הסכם קיבוצי (CBA - Collective bargaining agreement) בין הליגה כמעסיקה לשחקנים כמועסקים - כאשר 'הליגה' בהקשר זה היא למעשה בעלי הקבוצות, המיוצגים על ידי הקומישינר אדם סילבר. ההנחה היא ששני הצדדים יאשרו את ההסכם עד סוף השנה. 

חתימה על הסכם והשלמת התקופה של 7 שנים עתידה לסגור תקופה של 13 שנים ללא משבר שכר וללא שביתת מגן של השחקנים - וזו תהיה אחת התקופות הארוכות של רגיעה בהקשר זה.

משבר השכר של שנת 1996 אמנם נפתר ברגע האחרון, לפני ביטול משחקים, אך המשבר של 1998 הוביל לשביתת מגן ארוכה ולביטול 32 משחקי ליגה בעונת 1999. בשנת 2005 נחתם הסכם במהירות וללא בעיות מיוחדת, אך בשנת 2011, בתום תקופת ההסכם הקודם, החל משבר חדש. המחלוקות של 2011 הובילו לשביתת שחקנים, קיצר את הליגה ל-66 משחקים. כל המשברים הללו אירעו תחת הנהגתו של הקומישינר הקודם דייוד שטרן. בפברואר 2014 החליף אותו בתפקיד אדם סילבר.

אדם סילבר קומישינר NBA, צילום: רויטרס אדם סילבר קומישינר NBA | צילום: רויטרס אדם סילבר קומישינר NBA, צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות