אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארבעה חודשים לאחר פיצוץ עמוס 6, SpaceX מחדשת את השיגורים צילום: טוויטר

ארבעה חודשים לאחר פיצוץ עמוס 6, SpaceX מחדשת את השיגורים

מהתחקיר שערכה החברה עולה כי השמדת הלווין עמוס 6 נגרמה עקב כשל במיכל הליום שהוביל להצטברות חמצן נוזלי ופיצוץ הרקטה

03.01.2017, 13:06 | נמרוד צוק
SpaceX סיימה את הפקת הלקחים מהתפוצצות רקטת השיגור בספטמבר והיא מוכנה לחזור לשיגורים סדירים, כך הודיעה החברה אתמול (שני). השיגור הקרוב שיבוצע עבור פרויקט הלווינים אירידיום, מתוכנן להתבצע ביום ראשון הקרוב, לאחר שנדחה מאמצע החודש שעבר. בפיצוץ רקטת הפלקון 9 שאירע בתחילת נובמבר הושמד הלווין עמוס 6 של חברת חלל תקשורת הישראלית.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שפורסמה באתר החברה פורטו בהרחבה הסיבות לתקלה. הצוות שחקר את התקלה כלל נציגים ממנהל התעופה הפדרלי, חיל האוויר האמריקאי, נאס"א והמועצה הלאומית לבטיחות בתחבורה והגיע למסקנה כי כשל באחד ממיכלי ההליום בשלב השני של המשגר הוביל להצטברות חמצן נוזלי במעטפת המיכל שהוצת וגרם לפיצוץ. לדברי החברה, היא ביצעה שורה של שינויים בנהלי התדלוק וההכנה לשיגור שאמורים למנוע את הישנות התקלה, כאשר בטווח הארוך היא תבצע שינויים במבנה מיכלי ההליום שאמורים לשלול מראש תרחיש כזה.

רגע הפיצוץ. החברה תבצע שינוי במבנה מיכלי ההליום, צילום: USlaunchreport.com רגע הפיצוץ. החברה תבצע שינוי במבנה מיכלי ההליום | צילום: USlaunchreport.com רגע הפיצוץ. החברה תבצע שינוי במבנה מיכלי ההליום, צילום: USlaunchreport.com

בנובמבר, לאחר הזיהוי הראשוני של הגורם לפיצוץ, אמר מנכ"ל ומייסד החברה אלון מאסק בראיון ל-CNBC שזו "תקלה מפתיעה שמעולם לא התגלתה קודם לכן בהיסטוריה של השיגור הרקטי". הסיבה לכך, כפי הנראה, היא החמצן הנוזלי המקורר לטמפרטורה נמוכה במיוחד בו משתמשת החברה - מינוס 340 מעלות, 40 מעלות פחות מהמקובל במשגרים אחרים, דבר שמאפשר לה להשיג עוצמת הנעה גדולה יותר אבל תרם להווצרות התנאים שהובילו לפיצוץ.

השיגור הקרוב אמור להכניס למסלול סביב כדור הארץ מטען של 10 לוויני תקשורת המהווים חלק ממערך אירידיום נקסט - 70 לוויינים חדשים שאמורים להחליף את לוויני התקשורת הישנים של אירידיום.

פיצוץ הרקטה, השני במספר מאז החלה SpaceX בשיגורים מסחריים, יצר לחברה בעיית יחסי ציבור חמורה וגרם לדחייה של חודשים בלוח הזמנים של השיגורים, כולל דחיית השיגור המאויש הראשון שתוכנן לשנה הקרובה ל-2018. עם נצחונו של טראמפ בבחירות לנשיאות, עם זאת, קיבלה החברה רוח גבית בזכות מעורבותו של המיליארדר פיטר ת'יל, מתומכי הנשיא, במינוי צוות חילופי הממשל, מינוי שאפשר לו לקדם אנשים התומכים ב-SpaceX וחברות חלל פרטיות אחרות לעמדות מפתח בצוות המעבר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות