אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכשלו המגעים: שביתה מחר בקווי אגד בירושלים צילום: באדיבות דוברות ההסתדרות

נכשלו המגעים: שביתה מחר בקווי אגד בירושלים

המגעים למנוע את השביתה התקיימו היום במסגרת פגישה בין ראשי ההסתדרות למשרד האוצר, אולם הם לא צלחו. במקביל, מחר ייסגרו תחנות הרכבת במרכז ת"א לצורך עבודות תשתית

03.01.2017, 19:27 | ליאור גוטמן
הניסיונות למנוע שביתה מחר (ד') בקווי אגד בירושלים נכשלו, כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בשביתת אזהרה בת יממה, והיא תתקיים על רקע הסכסוך עם האוצר בנוגע להסכמי הסובסידיה לעובדי החברה וחוסר היכולת להגיע להליך גישור בין הצדדים. 

קראו עוד בכלכליסט

בית אגד, צילום: עמית שעל בית אגד | צילום: עמית שעל בית אגד, צילום: עמית שעל

פרט לפקקי התנועה שיהיו מחר בירושלים, החשש הוא משיתוק שתי הערים הגדולות במדינה: מחר הוא היום הראשון של סגירת תחנות הרכבת במרכז תל אביב (כחלק מעבודות תשתית), מה שאומר שאם השביתה לא תבוטל, הפגיעה במערך התחבורה הציבורית תהיה קשה משתוכנן.

האשמות הדדיות

אז מאין נולדה השביתה? תלוי את מי שואלים. רק לפני כמה שבועות איימה אגד על שביתה ארצית ועד לרמה שהיא כופפה את משרד האוצר להעביר לה מקדמות סובסידיה של כ-100 מיליון שקל (מתוך 500 מיליון שהובטחו) כדי לשלם משכורות. מה שקרה מאז הוא שבדיקות של משרד התחבורה העלוו שאגד לא עומדת ביעדי השירות שלה בירושלים והסביבה, כולל מספר קווים ותדירות נסיעות. סבב פגישות שהיה במשרד התחבורה בשבועות האחרונים היה אמור להוביל להשתת קנס על החברה בגין אי עמידה ביעדים, ואגד מצידה החלה לקזז 6%-7% מהפרמיות של הנהגים באזור ירושלים בטענה ש"אין כסף", או שהוא לא הגיע ממשרד האוצר.

השורה התחתונה היא שכולם מאשימים את כולם, אף אחד לא לוקח אחריות, אבל מי שיפגע הם עשרות ואולי אלפי נוסעים שאגד משרתת מדי יום באזור ירושלים . יצוין שאגד מסיעה מדי יום מעל למיליון איש, כאשר מירושלים יוצאים קווים ישירים לכל רחבי הארץ, אם לא תירשם פריצת דרך בין הצדדים.

מהאוצר נמסר בתגובה ש"בין המדינה לאגד מתקיים מו"מ למעלה משנה על הסכם סובסידיה. על אף שטרם הושגו הסכמות ועל מנת שלא לפגוע בשירות התחבורה הסדיר הגדילה המדינה את התשלומים שהעבירה לאגד. למרות שהמדינה הקדימה את המקדמות לחברה, השירות שניתן בירושלים על ידי אגד לא עלה בקנה אחד עם מחוייבות החברה. צר לנו שבמקום לשפר את רמת השירות לאזרחים החברה בוחרת להשבית את הפעילות באזור זה על חשבון הציבור. אין בכוונת המדינה לחלק כספים שאינם מגיעים לחברה רק בשל איום השביתה".

מנגד, מההסתדרות אמרו ש"לאחר שבשיחות שנערכו היום בין הנהלת החברה ונציגי משרד האוצר לא הגיעו הצדדים להסכמות - ההסתדרות מודיעה כי השביתה באגד בכל אזור ירושלים רבתי תתקיים מחר כמתוכנן החל מהשעה 05:00 בבוקר. השביתה היא שביתת אזהרה בת יממה. אגד על סף תהום. לא ייתכן שלחברה בעלת מסורת מפוארת בת למעלה משמונים שנה נותנים להתפורר, תוך הפקרת נהגיה המסורים והנאמנים ותוך פגיעה בציבור הנוסעים".

מאגד נמסר כי "בחודשיים האחרונים לא התקדם המו"מ לקראת הסכם סובסידיה חדש בין הממשלה לבין החברה. הבטחות הממשלה לקיומו של מו"מ מואץ נותרו ללא כיסוי. למרות האמור לעיל, השביתה המתוכננת מחר בירושלים היא מיותרת וחסרת כל סיבה נראית לעין. עמדת אגד הובהרה לעובדים בירושלים שדחו את הצעת ההנהלה לקיום הליך גישור בין הצדדים. הנהלת אגד תפעל למזעור נזקי השביתה ככל שתוכל".

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
העיקר שילמו ליועצים...
רק 6 - 7 אחוז לוקחים מנהלי אגד..? את הנצבא השווה מליארדים שהייתה רכוש החברים שרכשו אותה בהרבה יזע ובהרבה השקעה כספית פרטית והמנהלים מכרו אותה למיימון בגרושים, אפשר לנחש מה יצא מזה.. כך קרן הפנסיה, בה השקיעו החברים הון עתק, שוב, מעבודה והשקעה כספית אישית הלכה והתרוקנה כשכל היועצים שומרי הסף שבעצמם עולים הון "לא ראו.." עד שהממשלה נאלצה להפקיע מידי אגד את הקופה ולנהל אותה ואלה רק דוגמיות, הגיע הזמן לסגור את המקום הזה, ולהחזיר את הכסף לחברים וזאת בפיקוח חיצוני, לפני שלא ישאר דבר.
קורא כותב  |  04.01.17