אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האמת על הדפסת צ'קים דרך הבנק צילום: שאטרסטוק

האמת על הדפסת צ'קים דרך הבנק

כמה כסף מוציא העסק שלכם על הנפקת צ'קים בבנק? הצ'ק הוא אמצעי התשלום הפופולרי ביותר בקרב עסקים בישראל. מרבית בתי העסק כיום, מנפיקים את הצ'קים שלהם דרך הבנק, זאת למרות העמלות הגבוהות שהבנק גובה עליהם. בפועל כל עסק זכאי מתוקף חוק להדפיס צ'קים בצורה עצמאית במחיר נמוך יותר ובאיכות גבוה יותר ובכך לחסוך לעצמו עלויות מיותרות...

08.01.2017, 13:30 | בשיתוף פרוייקטים כלכליסט
מי באמת מדפיס את הצ'קים שאתם קונים מהבנק?

האמת היא שהבנקים לא מדפיסים צ'קים לעסקים. הבנק הוא לא בית דפוס אלא מוסד פיננסי. הבנק מתקשר עם ספק דפוס חיצוני אשר מבצע בפועל את הדפסת הצ'קים עבורו. מובן שהבנק גוזר עמלות נאות מאוד, על חשבונם של לקוחותיו העסקיים, אשר אינם מודעים לאפשרויות להנפיק צ'קים, לא דרך הבנק.

 

צ'קים ועסקים קטנים ובינוניים

בישראל נסלקים מדי שנה למעלה מ-100 מיליון צ'קים. על-פי נתוני בנק ישראל בשנת 2015 נסלקו בישראל צ'קים בסכום כולל של 936 מיליארד ש"ח. בנק ישראל אף מצביע על עליה בשימוש בצ'קים בקרב המגזר העסקי בישראל. צ'קים נחשבים כאמצעי התשלום הנוח ביותר עבור עסקים קטנים ובינוניים ומאפשרים בין השאר תשלום דחוי ללא קשר למצב החשבון ברגע נתון. למעשה, צ'קים מהווים סוג של אשראי חוץ-בנקאי ועוזרים לעסקים קטנים ובינוניים להמשיך בפעילות העסקית, ללא פגיעה בתזרים שלהם.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

החוק לצידכם!

הבנק כמובן לא ישתף אתכם בזה, אבל לבנק אין בלעדיות על הדפסת צ'קים. למעשה, כל עסק זכאי מתוקף חוק של בנק ישראל להדפיס צ'קים בצורה עצמאית דרך בית דפוס ובתנאי שהבנק אישר שאין מגבלה על הדפסת צ'קים ללקוח (כגון במקרים בהם החשבון מוגבל).

בשורה התחתונה: לא זאת בלבד שהאפשרות להדפיס צ'קים לעסק שלכם קיימת, זוהי זכות המובטחת לכם על-ידי בנק ישראל. למעשה, התקנות קובעות כי הבנק אינו יכול לסרב לבקשה כזו מבלי שסיפק סיבה טובה לסירוב.

היכן ניתן להדפיס צ'קים לעסק?

ישנם לא מעט בתי דפוס המתמחים בהדפסת המחאות בהתאם לדרישות הלקוח ובאישור הבנקים חיפוש קצר בגוגל של ביטויים כגון "הדפסת צ'קים", יספק לכם רשימה של בתי דפוס ותיקים וטובים המתמחים בהדפסת צ'קים מזה שנים רבות ומשרתים עשרות אלפי עסקים בישראל, שגילו כי ניתן להזמין צ'קים ישירות מבית דפוס ובדרך גם לחסוך סכומים לא מבוטלים על הדפסת צ'קים לעסק.

האם זה בטוח?

כן, למעשה אין שום הבדל מהותי בין הדפסת צ'קים דרך הבנק או ישירות מבית דפוס. כל בתי הדפוס אשר מתמחים בהדפסת צ'קים מציעים את אמצעי הבטיחות הנהוגים בבנקים כולל הדפסה על נייר בטחוני (מגן מפני זיוף באמצעים כימיים). סוד ידוע הוא, שלא מעט מנהלי תיקי לקוחות בבנקים, מפנים לקוחות VIP ישירות לבית הדפוס להדפסת הצ'קים שלהם כדי לחסוך ללקוחות החשובים את הבירוקרטיה של הבנק ואת המחירים הגבוהים וכמובן לקבל צ'קים באיכות טובה יותר.

מה היתרונות בהדפסת צ'קים בבית דפוס?

חיסכון בכסף: הדפסה ישירות בבית דפוס יכולה לחסוך לעסק 20%-50% ממחירי הדפסת הצ'קים של העסק, במיוחד במקרים בהם מדובר בכמויות גדולות או בצ'קים צבעוניים וממותגים.

איכות המוצר: תהיה גבוה הרבה יותר בזכות הקשר הישיר עם בית הדפוס.

מהירות: הזמנה ישירות מבית דפוס תחסוך לכם זמן רב, בבתי הדפוס הטובים תוכלו לקבל את הצ'קים אפילו מהיום למחר.

עיצוב: כל בתי הדפוס המתמחים בצ'קים מספקים גם שירותי עיצוב ורובם ישמחו לעצב לכם צ'ק ממותג וצבעוני ללא עלויות נוספות.

צרכנות נבונה

מעבר לכל היתרונות שציינו לגבי הדפסת צ'קים ישירות מבית הדפוס, חשוב גם לציין את הנושא העקרוני.

יש ערך צרכני אמיתי בכך שישנה אלטרנטיבה טובה וזולה בה משתמשים, נכון להיום, רבבות בעלי עסקים קטנים ובינוניים, אלטרנטיבה זו מאפשרת תחרות ושוק חופשי.

תגיות