אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנהלת הבורסה הצליחה לאפס את ההפסד שהיה צפוי ב־2016

בלעדי לכלכליסט

הנהלת הבורסה הצליחה לאפס את ההפסד שהיה צפוי ב־2016

בספטמבר האחרון הציגה המשנה למנכ"ל הבורסה גל לנדאו־יערי לדירקטוריון צפי עגום, שלפיו לראשונה זה 30 שנה הבורסה תסיים את 2016 בהפסד של כמעט 10 מיליון שקל. מאז היא הובילה קיצוץ אגרסיבי בהוצאות שצפוי למנוע את ההפסד. אם יושג עד חודש מרץ הסכם קיבוצי חדש מול העובדים, שיביא לקיצוץ בהטבות שלהם, הבורסה עשויה לסגור את השנה ברווח

10.01.2017, 06:50 | רחלי בינדמן

הבורסה בתל אביב הצליחה לסיים את 2016 מבלי לרשום הפסד בשורה התחתונה, כך נודע ל"כלכליסט". בספטמבר האחרון חשף "כלכליסט" כי במצגת שנשלחה לחברי דירקטוריון הבורסה חשפה המשנה למנכ"ל הבורסה גל לנדאו־יערי את תחזית הבורסה לביצועי 2016. זו כללה תמונה עגומה, שלפיה לראשונה זה 30 שנה הבורסה תרשום הפסד, ועומקו 9.7 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

אלא של"כלכליסט" נודע כי הנהלת הבורסה, שבראשה עמדה בחודשים האחרונים לנדאו־יערי, הצליחה לאפס את ההפסד שצפתה. הבורסה תפקדה ללא מנכ"ל בפועל לאחר עזיבתו של יוסי ביינארט עקב מחלה ביוני אשתקד. מחליפו איתי בן זאב נכנס לתפקידו רק ב־1 בינואר השנה. כך, הייתה זו לנדאו־יערי שהובילה מהלך אגרסיבי של קיצוץ בהוצאות במטרה לנצל את שלושת החודשים שחלפו מאז התחזית ולאפס את ההפסד שהיה צפוי.

המו"מ עם העובדים מאיים על התוצאות. עם זאת, דו"חות סיכום 2016 טרם נסגרו, ויש גורם מהותי שצפוי להשפיע על התוצאה הסופית — ההישגים של הנהלה במגעים מול ועד העובדים.

בשנה האחרונה מנהלת הבורסה משא ומתן קשה מול ועד עובדיה על חידוש ההסכם הקיבוצי של 240 עובדים שפג רשמית בתחילת 2016. לפיכך, ההסכם החדש יחול על 2016 כולה. המגעים עלו על שרטון בשלב מוקדם מאוד, ונכון לעת עתה הסכסוך בין הוועד להנהלה הגיע לפסים אישיים: הוועד החל לשגר שורה של מכתבים לדירקטוריון הבורסה תוך הטחת האשמות קשות במנהלים בכירים בה, בהם לנדאו־יערי עצמה, וכן בסמנכ"ל השיווק יגאל ברקת.

הבורסה נוקטת שמרנות בהפרשותיה לצורך תשלומים לעובדים. זאת משום שהיא מתחשבת באפשרות שתידרש להמשיך לשלם להם בונוסים ותוספות שכר שעשויים להקפיץ את עלויות השכר שלה ב־6%.

בשנת 2015 עמדו ההטבות לעובדים (שכר ונלוות) על 129.2 מיליון שקל. זוהי עלייה של 5.3% לעומת שנת 2014. העלייה היא תולדה של זחילת שכר שנתית של העובדים (מנגנון טייס אוטומטי) ושל עלייה במספרם. מנגד, חל באותה שנה קיזוז מסוים במענקים מיוחדים, שכן הם נגזרים ממחזורי המסחר בבורסה שירדו.

בורסת תל אביב בורסת תל אביב בורסת תל אביב

על פי הערכות, גם אם הבורסה תבצע הפרשה על בסיס ההסכם הקיבוצי הקודם, היא עדיין לא תסיים את 2016 בהפסד. יתרה מכך, המטרה של הנהלת הבורסה היא להגיע להסכם קיבוצי חדש עם העובדים בתקופה הקרובה. הסכם זה צפוי לכלול ירידה משמעותית בהטבות שלהן זכאים העובדים, בדגש על קיצוץ בתוספות השכר האוטומטיות. במסגרת המשא ומתן מול הוועד הביעה ההנהלה כוונה לקצץ את הטייס האוטומטי ל־3.5%–5% בשנה במקום 4.6%–6% שניתנים כיום.

עוד מדברים בהנהלת הבורסה על קיצוץ במודל הבונוסים, המקנה לעובדים בונוסים בהיקף כולל של עד 15 מיליון שקל בשנה. אלה ניתנים ללא תלות ברווחי הבורסה אלא אך ורק כנגזרת של מחזורי המסחר בבורסה. גם במחזור מסחר אפס יש זכאות לבונוס מסוים, שגדל לפי מדרגות המחזורים. במסגרת המגעים ההנהלה מבקשת להתנות את מתן הבונוסים בכך שהבורסה תהיה רווחית.

מנסים לפתות את העובדים במניות

על פי גורמים בוועד העובדים, אחת הסיבות לחשיפת תחזית ההפסד ב־2016 היתה ללחוץ על הוועד להגיע להסכמות. בתמורה לקיצוצים בבונוסים ובתוספות השכר מנסה הנהלת הבורסה לפתות את העובדים במניות הבורסה. הליך השינוי המבני הצפוי לה, הכפוף לאישור חקיקה בכנסת שנידונה בימים אלו, יהפוך את הבורסה לגוף הפועל למטרות רווח ובעתיד אף יונפקו מניותיה בבורסה.

כדי שהשינוי המבני יצליח, יש חשיבות קריטית להסכמות עם העובדים. מודל השכר הנוכחי מכביד על צד ההוצאות, שהופכות לחלק משמעותי מתוך עוגת ההכנסות. לפיכך ייפגעו מאמצי הבורסה להשיג רווחיות וייעול.

אם עד חודש מרץ הקרוב יושגו הסכמות מול ההנהלה, שיובילו להקטנת עלות ההטבות לעובדים, הבורסה תוכל אף לשחרר הפרשה חשבונאית ולסיים את השנה ברווח של כמה מיליוני שקלים.

הוועד פוצץ את הפגישה עם המנכ"ל הנכנס

בנובמבר האחרון הוחלט כי יו"ר הבורסה אמנון נויבך יירד לפעילות של יומיים בשבוע בלבד וכי עלות שכרו תהיה 50 אלף שקל בחודש. עוד נקבע כי סמכויותיו יתמצו בפיקוח על הפעילות, מבלי להתערב בניהול השוטף. ההסכמות הושגו נוכח מתיחות רבה בין דירקטוריון הבורסה ליו"ר, על רקע החולשה המתמשכת של הפעילות וההתנהלות של נויבך מול המנכ"ל הקודם. כמה מהדירקטורים אף שקלו לפעול להדחתו של נויבך מהתפקיד.

איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן איתי בן זאב | צילום: אוראל כהן איתי בן זאב, צילום: אוראל כהן

גם למנכ"ל החדש לא עשו חיים קלים: בשבוע שעבר פוצץ ועד העובדים של הבורסה את פגישת ההיכרות של בן זאב עם מנהלי היחידות של הבורסה. חברי הוועד שנכנסו לישיבה הורו למנהלי היחידות לעזוב אותה, לטענתם משום שהתכנסה במקביל אסיפת עובדים. 25 מנהלי היחידות נענו לבסוף ועזבו את הפגישה עם בן זאב לטובת התכנסות העובדים.

ביומו הראשון בתפקיד קיבל בן זאב, שעזב תפקיד בכיר בבנק לאומי, שני מכתבים מוועד העובדים. הראשון הטיח טענות ביו"ר הבורסה, שלפיהן נויבך שכר לכאורה שירותי משרד חקירות פרטי כדי לעקוב אחרי חברי הנהלה ונציגים של הוועד. מכתב שני, חריג בחריפותו, היה ממוען ליו"ר ועדת הביקורת של דירקטוריון הבורסה, הדח"צ יצחק חלמיש.

המכתב חושף שורה של אירועים שהתרחשו לכאורה ב־2016 ובמסגרתם חברי בורסה וחברות בורסאיות קיבלו הקלות בניגוד לדעת הסגל המקצועי של הבורסה, ולעתים אף בניגוד לכלליה. נוכח חומרת הטענות, יידרש דירקטוריון הבורסה לדון בתוכן המכתב בוועדת הביקורת וכן עם רשות ני"ע, המפקחת על הבורסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות