אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נציבות שירות המדינה: נחקור את פרשת הסיגריות ומשרד הבריאות - אם המשטרה לא תעשה זאת צילום: עומר מסינגר

נציבות שירות המדינה: נחקור את פרשת הסיגריות ומשרד הבריאות - אם המשטרה לא תעשה זאת

בסדרת כתבות בערוץ 2 תועד כיצד גורמים בעלי אינטרס המייצגים לכאורה גורמים מטעם חברות סיגריות וסיגריות אלקטרוניות נפגשים עם שר הבריאות ועם בכירים במשרדו. בעקבות זאת, ליצמן יגבש נהלים לפגישות עם גורמים מסחריים

16.01.2017, 18:38 | ספי קרופסקי

שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע היום (ב') על מינוי ועדה לגיבוש המלצות וקווים מנחים בנוגע לקיום פגישות עם גורמים מסחריים. זאת לאחר סדרת כתבות שפורסמו בערוץ 2 שבהן תועד כיצד גורמים בעלי אינטרס המייצגים לכאורה גורמים מטעם חברות סיגריות וסיגריות אלקטרוניות נפגשים עם השר ועם בכירים במשרדו. במקביל נודע כי בנציבות שירות המדינה פנו למשטרה לבדוק האם בכוונתה לפתוח בחקירה בפרשה. אם המשטרה תחליט לא לפתוח בחקירה פלילית, אז בנציבות ישקלו לפתוח בחקירה משמעתית נגד המעורבים.

סוגיית הרגולציה והפיקוח על סיגריות וסיגריות אלקטרוניות התעוררה שוב באחרונה בעקבות סדרת התחקירים בערוץ 2. בהקלטות שחשף העיתונאי חיים ריבלין נראה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אומר כי "למעשה היום אין שום רגולציה", בהקשר של סיגריות אלקטרוניות, "יכולים להביא מה שרוצים מתי שרוצים ואיך שרוצים, אין לנו שום סמכות רגולטורית. יש לכם מזל, יש לכם שר והוא לא ממש נגד הרעיון". עוד נטען בתחקיר כי ליצמן לא רק שאינו עושה די כדי להגביר את הפיקוח, אלא משתף פעולה עם חלק מנציגי חברות הסיגריות, טענה שהשר עצמו מכחיש.

קראו עוד בכלכליסט

למרות השיחות שבהן תועד פרופ' גרוטו מדבר עם הגורם שביקש לקדם כניסה לשוק של סיגריות אלקטרוניות, מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב גיבה בהודעה שפרסם הערב (ב') את בכיר המשרד וכתב כי "חשוב לי להביע את אמוני במקצועיות ובערכיות של גורמי המקצוע שהוצגו בכתבה האמורה ובפרט בפרופ' גרוטו. הם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה הפועלים ללא ליאות לטובת בריאות הציבור".

בהודעת משרד הבריאות נמסר כי "גורמי הרגולציה במשרד הבריאות נפגשים באופן שוטף עם גורמים מסחריים וזאת במטרה להכיר את השוק, לקבוע ולטייב רגולציה". 

יעקב ליצמן, שר הבריאות. מבוכת הפגישות , צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן, שר הבריאות. מבוכת הפגישות | צילום: אלכס קולומויסקי יעקב ליצמן, שר הבריאות. מבוכת הפגישות , צילום: אלכס קולומויסקי

בהודעה נמסר עוד כי "על מנת למנוע אי ודאות ולהסדיר הקשר עם גורמים מסחריים", מינה שר הבריאות צוות מקצועי חיצוני בראשות עורך דין צבי האוזר, לשעבר מזכיר הממשלה ובהשתתפות עורך דין מלכיאל (מייק) בלס, לשעבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה ובהשתתפות מנכל משרד הבריאות. בהודעת המשרד הובהר כי "הצוות יגבש המלצות וקווים מנחים בנוגע לפגישות עם גורמים מסחריים ואופן ניהולן תוך שמירה על מדיניות השר לקיים דלת פתוחה לציבור".

כמו כן נמסר ממשרד הבריאות כי  בתקופה הקרובה תושלם עבודת המטה לקידום מספר צעדים לצמצום נזקי העישון, שיכללו, בין היתר: חקיקה המרחיבה את המקומות בהם יחול איסור עישון; הגבלת פרסום; התאמת הרגולציה בנוגע לסיגריות אלקטרוניות בישראל בהתאם למקובל במדינות אירופה ובארה"ב; פעולות נוספות לעידוד הגמילה מעישון והעלאת המודעות הציבורית לנזקיו העישון.

בר סימן טוב: "גם אני נדהמתי לגלות"

במקביל לפרסום ההודעה, כתב בר סימן טוב פוסט בפייסבוק ובו התייחסות לתחקיר וכן למעורבותו של בכיר המשרד, פרופ' גרוטו, במפגשים עם הגורמים שנשלחו לקדם סיגריה אלקטרונית שלכאורה ניסו להכניס לשוק הישראלי.

בר סימן טוב כתב בפוסט כי "כמוכם, גם אני נדהמתי לגלות בכתבה צילום לפיו גורם חיצוני הציע וגבה תשלום תמורת קידום פגישה עם בכירים במשרד. ברור כי מדובר במעשה פסול מיסודו וכולנו רואים זאת בחומרה. למען הסר ספק אציין, כי לשכת השר כמו גם גורמי המקצוע במשרד לא ידעו בשום שלב כי אותו הגורם קיבל כספים בעד תיאום הפגישות. אני מודע לתחושות שנוצרו בשל סדרת הכתבות וברצוני לחזור ולהבהיר את המחויבות החד משמעית של השר, שלי ושל הנהלת המשרד לבריאות הציבור ולבריאות הציבור בלבד. אנו מתנגדים לעישון באופן נחרץ וחד משמעי ומחויבים לקדם פעולות רגולטוריות לצמצום העישון ונזקיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם - לחרדים
חולים בפרוזדורים, תורים של חדשים להיתוים, תורים של יושבים בבית חדשים ממתינים שיתפנה תקו להתמחות, בתי חולים עם רמת היגיינה של עולם שלישי - וליצמן דואג לסופגניות צריך נס חנוכה ויותר כדי שמישהו ידאג להו כשאנחנו חולים כחץל מי שלא מיישר קו עם ליצמן נעלם מהמימסד בנשרד; ונשארים רק המכופפים והמחופפים
רופאה  |  19.01.17
7.
הסבירות שיעשו חקירה רצינית..
שואף ל אפס, צרי לי אבל כל מערכות השלטון והאכיפה במדינה פוחדות להתעסק עם החרדים, יש לנו לווינים,מערכות נשק,משטרה ,מערכות אכיפה,משטרה וכו' אבל כאשר מדובר בחרדים,כולם אחוזי שיתוק, ככה הם צוברים כח ועזות המצח שלהם גואה, העניין שלפחד הזה אין שחר,האנשים האלו גלותיים,אם היו נכנסים בהם חזק,היו בורחים ומתחבאים ומיללים,הם רגילים לזה.
צריך לחקור  |  17.01.17
לכל התגובות