אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לראשונה בדאבוס: נשיא סין נאם - ועקץ את טראמפ; "אף אחד לא מנצח במלחמת סחר" צילום: איי אף פי

דאבוס 2017

לראשונה בדאבוס: נשיא סין נאם - ועקץ את טראמפ; "אף אחד לא מנצח במלחמת סחר"

הפורום העולמי הכלכלי יצא היום לדרך. מנהיגים רבים, בהם אנגלה מרקל ודונלד טראמפ, ביטלו את השתתפותם. שי ג'ינגפינג הבטיח שסין לא תפצח במלחמת מטבעות ואמר: "נשאיר את הדלת שלנו פתוחה לרווחה" ואמר כי ברמיזה לטראמפ כי הוא מקווה שגם אחרים ינהגו כך וישמרו על משחק הוגן

17.01.2017, 13:51 | שירות כלכליסט
הפורום הכלכלי העולמי יצא היום (ג') לדרך בדאבוס שבשוויץ. בעוד שמנהיגים רבים ביטלו את השתתפותם, ביניהם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ונשיא ארה"ב הנכנס דונלד טראמפ, נשיא סין שי ג'ינפינג הפך להיות הנשיא הסיני הראשון שנואם באירוע.

שי פתח את נאומו במחווה לסופר האנגלי מהמאה ה-19 צ'רלס דיקנס וציטט מהספר "בין שתי ערים": "היה זה הטוב בזמנים, היה זה הרע בזמנים". לדבריו, אנחנו חיים בתקופה של שינוי משמעותי ומתמודדים עם אתגרים בדמות טרור ופליטים. עם זאת, הוא ציין כי זרם הפליטים מהמזה"ת אינו נובע מפתיחת השווקים, אלא "מלחמה, קונפליקטים וטלטלות אזוריות הן שגרמו לבעיות הללו". הפתרון, לדבריו הוא בהשגת שלום והחזרת היציבות. בהמשך שי הגן על הגלובליזציה, וקרא למנהיגי העולם לדבוק בה. הוא הדגיש כי המשבר הפיננסי נגרם מ"רדיפת רווחים" ורגולציה כושלת ולא בגלל הגלובליזציה. בדומה, הוא ציין לרעה את הניהול ה"לקוי" של שוקי ההון, והוסיף כי חוקי המסחר וההשקעות לא עומדים בקצב של התפתחויות אחרות.

קראו עוד בכלכליסט

נשיא סין שי ג נשיא סין שי ג'ינפינג בדאבוס | צילום: איי אף פי נשיא סין שי ג

שי הודה גם כי ההתקדמות של סין לעבר מדיניות שווקים פתוחים לוותה בלא מעט מהמורות, אך הוא הדגיש כי "למדנו לשרוד, וחייב להיות לנו האומץ להמשיך ולשחות בשוק הגלובלי". לטענתו, המהלכים שבהם נקטה סין לפתיחת הכלכלה שלה העניקו דחיפה לכלכלה העולמית. "אנחנו לא מקנאים בהצלחה של מדינות אחרות, ובעת בעיות לא מאשימים אחרים או בורחים" ציין, כנראה כתגובה למנהיגים אחרים שנוטים להאשים את בייג'ינג במגוון בעיות כלכליות. "סין תשאיר את הדלת שלה פתוחה לרווחה, ולא תסגור אותה", הצהיר והוסיף כי הוא מקווה שגם מדינות אחרות ישאירו את הדלתות שלהן פתוחות וישמרו על משחק הוגן. הפעם נראה שמדובר בעקיצה נגד נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ, שכן הבטיח שסין לא תפצח במלחמת מטבעות או תפחית את שווי המטבע. בדברים נוספים שכוונו ללא ספק לטראמפ, הכריז ש"אף אחד לא מנצח במלחמת סחר". הוא הוסיף כי מנהיגי העולם חייבים לפעול למען שיתוף פעולה פתוח, ולא לרוץ למצוא מחסה בכל פעם שסערה מתפתחת. "הרדיפה אחר פרוטקציוניזם היא כמו לנעול את עצמך בחדר חשוך. הגשם והרוח אולי יישארו בחוץ, אך כך גם האור והאוויר".

בעיה מדאיגה נוספת לדבריו היא הרמות הגבוהות של אי-השוויון. "הבעיה הבסיסית שעומדת בפני הכלכלה העולמית היא היעדר כוח מניע לצמיחה. עלינו לפעול ללא הרף למציאת חדשנות, למצוא דרכים להעלות את שיעורי הצמיחה".

הוא סיכם את הנאום בטון הפיוטי שאפיין אותו: "ההיסטוריה נוצרת על ידי האמיצים, בואו נפעל ביחד לעלות את האמון, לנקוט בפעולות ולעבוד ביחד למען עתיד טוב יותר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה