אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות האזהרה על עופרת במכונות קפה: משרד הבריאות מפרסם סדרת שאלות ותשובות צילום: שאטרסטוק

בעקבות האזהרה על עופרת במכונות קפה: משרד הבריאות מפרסם סדרת שאלות ותשובות

מהן רמות העופרת המותרות בקפה? האם מקור החריגות הוא במי ברז? איך בודקים את שיעור העופרת בקומקום ביתי והאם קיים חשש לעובר בנשים בהריון השותות קפה ממכונה בקביעות?

18.01.2017, 14:12 | ספי קרופסקי

משרד הבריאות פרסם היום (ד') שורה של שאלות ותשובות, זאת בעקבות האזהרה בדבר עופרת שאותרה במכונות קפה שפורסמה אמש (ג'). במשרד הוסבר, בין השאר, כי חשיפה לעופרת עלולה לגרום למגוון של השפעות בריאותיות. בבוגרים, חשיפה לעופרת נמצאה כקשורה למחלות לב וכלי דם ולעלייה בלחץ דם. כמו כן, עופרת עלולה לפגוע בתפקודי הכליה ולפגוע במערכת הרבייה של נשים ושל גברים.

לפי המשרד, האוכלוסייה הרגישה ביותר להשפעות של עופרת היא ילדים קטנים והעובר המתפתח. במהלך ההיריון חלק מהעופרת משתחרר מרקמות העצם של האם בכדי לסייע בבניית השלד של העובר. לעופרת יש יכולת לעבור מהאם לעובר דרך השלייה, וכן לעבור לתינוק דרך חלב-אם. כמו כן נמצא קשר בין חשיפה לעופרת לבין עלייה בסיכון להפלות, לירידה במשקלי לידה של תינוקות וכן לפגיעה בהתפתחות קוגניטיבית של ילדים.

האם קיים ריכוז מותר של עופרת בקפה?

על פי התקן בישראל, הריכוז המרבי של עופרת במי שתייה לא יעלה על 10 מיקרוגרם לליטר, וזאת בדומה לרמה המרבית שנקבעה במדינות אירופה ובמדינות נוספות. מכיוון שהתקן הישראלי חל גם על מכונות קפה, הריכוז המרבי המותר במים שמקורם ממכונות קפה לא יעלה על 10 מיקרוגרם לליטר. עוד הוסבר כי על פי הקווים המנחים של משרד הבריאות לכמות מרבית של מתכות כבדות במזון, מותרת רמה של עד 20 מיקרוגרם עופרת לליטר במשקאות. השוני בין הדרישות למים לבין הדרישות למשקאות נובע מההבדלים בצריכה ובחשיפה. כלומר, הרמה המותרת במי שתייה מבוססת על ההנחה שאדם ממוצע צורך 2 ליטר ליום, כאשר הצריכה של משקאות אחרים נמוכה יותר.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

 

האם בכל המכונות שנבדקו נמצאו רמות חריגות של עופרת?

התשובה היא שלילית. כ 30% מהמכונות שנבדקו על ידי המשרד עד כה נמצאו תקינות, כלומר ריכוז העופרת במים שמהם מכינים את הקפה היה נמוך מ-10 מיקרוגרם לליטר. ב 20% מהמכונות ריכוז העופרת היה נמוך מ-20 מיקרוגרם לליטר. בשאר המכונות החריגות ברמות עופרת היו בטווח של 20-150 מיקרוגרם לליטר. לפי המשרד, חלקי מתכת וחיבורים בתוך המכונות עלולים לשחרר עופרת. ייתכן שתכולת העופרת בחלקי המכונות משתנה ממכונה למכונה כתוצאה משוני בחומרי הגלם, תהליך הייצור ובתחזוקה של המכשיר

האם כל המכונות בהן נמצאו חריגות של עופרת אסורות לשימוש?

לפי המשרד, כל המכונות בהן התגלו ריכוזים מעל 20 מיקרוגרם לליטר אסורות לשימוש. לגבי מכונות בהן נמצא ריכוז עופרת בטווח ערכים של 10-20 מיקרוגרם לליטר, ניתנה לחברות המספקות חצי שנה למצוא חלקי חילוף ולבצע בדיקות חוזרות במטרה לוודא שריכוז העופרת במים המופקים מהן יהיה נמוך מ-10 מיקרוגרם לליטר. החלטה זאת חלה רק לגבי מכונות בבתי קפה ובמסעדות, ואינה תקפה לגבי מכונות בבתים פרטיים או במקומות עבודה. במשרד הסבירו כי החלטה זאת מבוססת על ההערכה שאנשים עלולים לצרוך כמויות גדולות של קפה, מדי יום, מאותה מכונה כאשר המכשיר נמצא בבית או במקום העבודה, אך לא כאשר המכונה נמצאת בבית קפה או במסעדה. החלטה זאת באה במתאם לקווים המנחים של המשרד, המתירים רמה מרבית של 20 מיקרוגרם עופרת ליטר במשקאות.

במשרד הגדירו שלב ביניים, שבו כל עוד מכונות עם ריכוז עופרת עד 20 מיקרוגרם לליטר עדיין יהיו בשימוש. אולם כל עוד נמצאות בשימוש מכונות שעוד לא נבדקו, משרד הבריאות מזהיר נשים הרות לצמצם ככל שניתן שתיית קפה ממכונות קפה במקומות עבודה, במסעדות או בבתי קפה. זאת עד שכל מכונות הקפה שבשימוש ייבדקו ויימצאו חלקי חילוף למכונות עם חריגות (עד חצי שנה). בכלל, על פי המלצות משרד הבריאות לתזונה בריאה בהריון, מומלץ לנשים הרות להמעיט בצריכת מוצרים המכילים קפאין.

האם ייתכן שהחריגות שהתגלו הם ממי הברז המזינים את מכונות הקפה?

לא. עופרת נבדקת במקורות המים ובמערכת האספקה של המים באופן שגרתי. במהלך שלוש השנים האחרונות נבדקו רוב מקורות המים בישראל (כ-890). ממצאים של עופרת התגלו בכ- 1.8% ממקורות המים, בריכוז שלא עולה על 5 מיקרוגרם לליטר (לעומת התקן, 10 מיקרוגרם לליטר).

במשרד הסבירו כי התקנות מחייבות את ספקי המים לבצע בדיקה תקופתית למתכות במערכת האספקה בתדירות התלויה בגודל האוכלוסייה. בנקודות בהן מתגלה ריכוז גבוה של עופרת (או של מתכת אחרת), משרד הבריאות דורש החלפה של הצנרת ושל האביזרים לאלתר. בשלוש השנים האחרונות התבצעו 5,180 בדיקות ברשת האספקה, כאשר ב-1,780 נמצאה עופרת בריכוזים נמוכים מהתקן וב-18 ישובים (0.3%) נמצאו ממצאים חריגים שחייבו נקיטה של פעולות מונעות. בחלק מהמקרים הדגימות החוזרות נמצאו תקינות, ובחלקם נפסלו המים לשתייה עד להחלפת הצנרת.

אין דרישה לביצוע בדיקה תקופתית של עופרת במי שתייה בברז הצרכן ומערכות מים ביתיות נדרשות לעמוד בדרישות התקן. במשרד מסרו עוד כי בסקר שביצעו בשנת 2011 לא נמצאו חריגות של עופרת ב- 98% של הבדיקות בבתים ובמוסדות.

מה לגבי קפה שמוכן בבית עם מים מקומקום חשמלי? האם ייתכן שגם שם יש חריגות עופרת?

התקן הישראלי שחל על מכונות קפה, חל גם על קומקומים ביתיים, כלומר הדרישות דומות. אולם אין בידי משרד הבריאות נתונים המעידים על נוכחות של מתכות כבדות במים המחוממים בקומקום ביתי.

האם קיים חשש לעובר עבור נשים בהריון הנוהגות לשתות קפה בעבודה או בבית קפה בקביעות?

התשובה תלויה בכמות הקפה ששותים וריכוז העופרת שנמצא במכונה הספציפית. אם ישנו חשש כלשהו, ניתן לפנות לרופא המטפל, שיחליט לפי שיקול דעתו האם יש צורך בבדיקת ריכוז עופרת בדם.

משרד הכלכלה: הבדיקה בכל הארץ תימשך חודש

משרד הכלכלה והתעשייה מציין כי המידע הראשוני על חריגות העופרת במים הגיע מדיווח של אחד המשווקים, שדיווח על חריגות אצלו. בעקבות זאת נעשתה בדיקה בעוד כ-25 מכונות בבתי קפה, גופים ומקומות עבודה שבהם נעשה שימוש במכונות קפה גדולות ומתוחכמות יותר ובכשליש מתוכם נמצאה חריגה ברמות העופרת שעולות על המותר בתקן החל על מכונות הקפה (על פי הערכים שנקבעו ב"תקנות בריאות העם, איכותם התברואית של מי שתייה ומיתקני מי שתייה").

לפי משרד הכלכלה, החריגות נמצאו בסוגי מכונות שונים, מדגמים שונים, מערכות שונות וממשווקים שונים, כך שלא ניתן להצביע על מכנה משותף בין המכונות מלבד עוצמתן הגבוהה יותר והרכיבים הייחודיים למכונות גדולות יותר, שאינן המכונות בשימוש ביתי. המשרד מבהיר כי לא אמורה להימצא סכנה לחריגות הימצאות עופרת במכונות הקפה הפרטיות. הסכנה אינה מצויה רק בשתיית הקפה, אלא כל מה משקה אחר שמופץ באמצעות המכונות, כולל מים רותחים.

על אף החששות, במשרד מבהירים שהבדיקה תורחב לכל המכונות בארץ רק בשבוע הבא ותימשך כחודש. לפני כן לא יתבצעו בדיקות נוספות למכונות ולא יינתנו הנחיות נוספות מכונה שבמים שמופקים ממנה יימצאו חריגות ברמת עופרת - תיאסר לשימוש.

אסנת ניר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מתקני מים קרים וחמים ומכונות קפה ביתיות
יש המוני ברי מים מחברות שונות בבתים. יש גם מכונות קפה ביתיות. איכות החומרים - פחותה - מזאת של המכונות המקצועיות שנמצאות בבתי הקפה. התחרות בשוק הביתי חריפה והספקים מביאים מכונות מסין ללא בדיקת איכות. במקום חלקי נירוסטה יש רכיבי מתכות ברזל שבהם יש גם עופרת. הבעיה - אנשים שותים ממכונות אלה כמויות גדולות כל יום. בבתי הקפה רוב האנשים שותים פעם אחת ביום או פחות. משרד הבריאות מחפש את המטבע מתחת לפנס. הכי קל לבדוק בבתי הקפה. הסכנה הגדולה הינה בבתים. כמה עופרת אנו שותים מברי המים "הבריאותיים" ?
בר מים  |  20.01.17
4.
מקור העופרת / ריכוך, העומנם ?
אף אחד לא מדבר על מקור העפרת בקפה בתור יועץ מים עם רקורד של 40 שנה בתחום , ברור לי שמקור העופרת הוא או מחומר הריכוך או מחלקי חילוף עשויים מתרכובות שמכילים גם עופרת . היום, קיימים שיטות ריכוך ירוקות ללא שימוש בקימילים פעילות משרד הבריאות היא קטסטרופלית גם בתחום איכות המים
יויו  |  19.01.17
לכל התגובות