אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רגע קטן של נחת לאלשטיין צילום: אוראל כהן

רגע קטן של נחת לאלשטיין

בעל השליטה באי.די.בי מתכונן לחגיגות 100 שנה להצהרת בלפור, אך גם לציון חמש השנים שלו בחברה

25.01.2017, 08:01 | גולן חזני

מאז רכש את השליטה באי.די.בי יחד עם מוטי בן־משה במאי 2014, התאפיינה נוכחותו של אדוארדו אלשטיין באירועים ציבוריים בעיקר בארשת פנים חתומה ומתוחה. אירועים אלה היו בעיקר דיונים בבתי המשפט מול נציגויות מחזיקי אג"ח ונושים אחרים.  

קראו עוד בכלכליסט

איש העסקים הארגנטינאי היה למעשה במגננה מאז הרכישה. טקס השקת המרלוג של שופרסל בשוהם שלשום סיפק מבחינתו הזדמנות ראשונה לאירוע חגיגי. "השנה מציינים 100 שנה להצהרת בלפור, 60 שנה לשופרסל וחמש שנים לתחילת ההשקעה שלנו באי.די.בי", אמר בנאום שאת חלקו קרא מדף ורובו בעל פה.

הוא נראה מותש — כנראה מהטיסות של השבוע האחרון, מארגנטינה לדאבוס ומשם לישראל. אבל במקביל ניכר היה שהוא נהנה מהמעמד. לא היו שם עורכי דין כמו גיא גיסין ואופיר נאור או נציגי מחלקות ההסדרים של חברות ביטוח. ספקים ניגשו לברך, חלקם, כמו המנכ"לים של אסם ותנובה, להיכרות ראשונה, ועם אחרים, כמו עופרה שטראוס, ניכר היה שישנה היכרות מוקדמת. הקהילה העסקית מתחילה לעכל את הדוד מארגנטינה. חוץ מנציגי שוק ההון נעדרו מהחגיגה גם הבנקים. זוהי נקודת התורפה בקבוצה שעדיין לא ממש הצליחה להגיע לשולחן הצמרת הבנקאית.

אלשטיין לווה בכמה בכירים ובראשם אלחנדרו אחיו, ששלשום מונה ליו"ר מהדרין, החברה־הנכדה, ומאוריסיו גיאור, סגן יו"ר שופרסל, יהודי ארגנטינאי דובר עברית. את הנאום התחיל עם מחמאות למנכ"ל אי.די.בי שולם לפידות ותלה בו את הצלחת הקבוצה. אלשטיין סיפר, "חזרתי מדאבוס, ראיתי שם הרבה רובוטים. אחד מהם היה רובוט מזכירה. סיפרתי לה מי אני והיא אמרה — יש כאן הרצאה מעניינת, אולי תישאר? עניתי שכבר מאוחר ועוד מעט נכנסת שבת. אז היא אמרה — טוב, אולי בפעם הבאה, והוסיפה בעברית — שבת שלום. הייתי המום".

לדאבוס אלשטיין נוסע כל שנה ומממן ארוחת שבת ליהודים במלון, שאותה הקדיש השנה לשמעון פרס, סמי סגול, איל עופר, חמי פרס ודני גילרמן. יעקב פרנקל קידש על היין והשר האמריקאי לשעבר סטיוארט אייזנשטאט קרא את פרשת השבוע. בארגנטינה אלשטיין הוא אחד מאנשי העסקים החזקים. בביקורו של נשיא ארה"ב בארגנטינה בשנה שעברה, הזמין נשיא ארגנטינה שישה אנשי עסקים למפגש, אלשטיין ביניהם.

בארץ מעמדו של אלשטיין פחות מבוסס. אמנם אי.די.בי נהנית מפריחה בעסקי החברות־הבנות שופרסל, סלקום ונכסים ובניין היציבה אך אי.די.בי רחוקה מלהיות על קרקע יציבה. "אנחנו כאן כבר חמש שנים ובחברות שמאפשרים לנו לעבוד בהן, אנחנו יודעים להשביח", ציין אלשטיין תוך שהוא מכוון את המסר האחרון, איך לא, למפקחת על הביטוח דורית סלינגר שפועלת למכירת מניות אי.די.בי בכלל ביטוח בבורסה.

כך, עם סיום החגיגה חוזר אלשטיין למציאות הקשה של אי.די.בי. אלשטיין הבהיר כבר שההזרמות שלו הסתיימו ושהחברה צריכה להתנהל בעצמה. את הפרעונות ברבעון הנוכחי, 160 מיליון שקל, תוכל עוד לפרוע מקופתה. אולם מחכים לה פירעונות של 800 מיליון שקל נוספים עד סוף השנה. כדי לעמוד בהם יהיה על אי.די.בי לבצע שורת מהלכים: לחתום על עסקת ישראייר־סאן דור, להרחיב סדרת אג"ח, למשוך דיבידנד ולמכור נכסים בארה"ב. והשאלה הגדולה שעוד מרחפת – כיצד תסתיים סוגיית מכירת מניות כלל ביטוח, החברה־הבת שלאלשטיין אין השפעה על ניהולה. 

אדוארדו אלשטיין, צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין | צילום: נמרוד גליקמן אדוארדו אלשטיין, צילום: נמרוד גליקמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות