אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "ציד, רדיפה, שקרים. מותר לקבל מתנות מחברים" צילום: גיל יוחנן

נתניהו: "ציד, רדיפה, שקרים. מותר לקבל מתנות מחברים"

ראש הממשלה התייצב על דוכן הכנסת והשיב על שאלת הח"כים. לאחר שהיו"ר אדלשטיין מנע מחברי כנסת לשאול את נתניהו על חקירותיו, התייחס ראש הממשלה לתיק 1000 ותיק 2000, ואמר: "אותי חוקרים? אותי מאשימים? זו בדיחה גרועה"

25.01.2017, 16:28 | שחר אילן ו-ynet
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ד') מעל דוכן הכנסת לפרשות תיק 1000 ותיק 2000 שבהם הוא חשוד. "מותר על פי חוק לקבל מתנות מחברים", אמר נתניהו. "אותי חוקרים? אותי מאשימים? זו בדיחה גרועה". לפני עליית נתניהו לדוכן, הזהיר יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי יפסול שאלות שאינן עוסקות, לטענתו, בפעילות הממשלה - וכך אכן עשה, ועורר את זעם חברי האופוזיציה.

קראו עוד בכלכליסט

 

אחרי שענה על שאלות אחרות, בסיום הדיון התייחס לנתניהו לחקירותיו. "שמעתי שורה של דברים שנאמרו כאן. על מגעים כאלה ואחרים, על פירוק הממשלה, אני שומע את הלגלוג וההתרסה. איזו חגיגה של צביעות .תמתינו, אני אומר איזה קרנבל של צדקנות. עכשיו כמובן שבהשיבי לכם אסור לי להתייחס לפרטי החקירה, אז במקום זה אני רוצה לספר לכם סיפור.

הוא הזכיר את הצעת החוק להגביל את הבעלות על עיתון בישראל רק לבעלי אזרחות ישראלית. "הכוונה היתה ברורה. לחבל בישראל היום, העיתון היומי הימני היחיד במדינה ברמה לאומית, כלי התקשורת הגדול היחיד שלא נשלט על ידי השמאל. נלחמתי נגד זה בכל כוחי ואכן רק עשרה ח"כים הצביעו בעד הצעת החוק המעוותת הזאת.

"אבל הנה אחרי כמה שנים מגיעה הצעת חוק נוספת שמטרתה בעצם לסגור את ישראל היום ואני כמובן התנגדתי גם לזה בתוקף, זו עמדתי. ההצעה הזאת מגיעה תחילה לוועדת שרים לחקיקה, השרה שעומדת בראש ועדת השרים לחקיקה היא שרת המשפטים, ציפי לבני. היא מקבלת חוות דעת מהיועץ המשפטי של הכנסת שקובע שההצעה הזו למעשה בלתי חוקתית. יש לה חוו"ד דומה מהיועץ המשפטי לממשלה שקובע שזה על גבול החוק, אבל היא זורקת את חוות הדעת הללו הציד ובמקום זה היא באה עם חוות עת מטעם נוני מוזס. היא אגב מודה בזה. ובאופן מפתיע אני רואה שהיא מעבירה את החוק ויש לה את הקולות הדרושים לכך בוועדת השרים.

"בשלב הזה אני עושה כל מאמץ, הכל, כדי לעכב העברת החוק מוועדת השרים להגעה לקריאה טרומית לכנסת. אתם לא יודעים שאחרי כמה חודשים כשניסיתי כאן בכל דרך לעכב הגעה להצבעה זה הגיע להצבעה, זה הגיע למליאה ואני שוב מתנגד לחוק בכל כוחי, רואים את זה בצילום. אבל ראו זה פלא, וזה באמת פלא, מעשרה ח"כים בלבד שתמכו בחוק הקודם פתאום ישנה תמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית, של 43 ח"כים. רוב מוחץ. אני מוצא עצמי בתוך מיעוט מזהיר.

בנימין נתניהו היום בכנסת, צילום: גיל יוחנן בנימין נתניהו היום בכנסת | צילום: גיל יוחנן בנימין נתניהו היום בכנסת, צילום: גיל יוחנן

"לא רק שאין טיפת הוגנות ואיזון בתקשורת, אז באים לסגור את כלי התקשורת היחיד שמייצג עמדה אחרת של ציבור גדול, ואני רואה בעניין הזה אבל גם לצערי בעניינים אחרים, שחותרים נגדי כראש הממשלה בכמה וכמה תחומים, בין השאר כדי לסתום את הפה של כלי התקשורת הזה שלא מיישר קו עם הקו של הברנז'ה, ולחנוק את מגוון הדעות שהוא חיוני לדמוקרטיה, שאני מאמין בו. ובשלב הזה כשאני רואה שחותרים נגדי גם בעניין הזה וגם באחרים, אני כן מחליט לפזר את הממשלה.

"ואחרי הבחירות האלה ובמהלך הבחירות האלה בקמפיין הבחירות, שבהן אני ומשפחתי, אשתי וגם ילדיי, כשאנחנו סופגים התקפות איומות ויומיומיות מצד 'ידיעות אחרונות' ומדי שעה ב-ynet, אחרי שאנחנו מנצחים את הבחירות האלה, אני עומד על כך שבהסכם הקואליציוני של הממשלה החדשה לא יוכלו להגיש חוק כזה בלי אישור שלי - ואכן לא הגישו.

"אין מי שנלחם נגד חוק ישראל היום יותר ממני ועשיתי זאת מטעמים של חופש הביטוי, של גיוון, של פלורליזם. אני חייב להגיד למנהיגים שיובים פה ולאלה שלא, למעשה אף אחד אחר לא נלחם. ואותי חוקרים? אותי מאשימים? זו בדיחה גרועה. לפני שחוקרים אותי צריכים לחקור את כל 43 הח"כים שהצביעו בעד החוק וקיבלו עיתונות מלטפת מנוני מוזס ולא מתקפות חוזרות ונשנות מעל דפי העיתון ודפי ynet כפי שאני קיבלתי".

נתניהו המשיך: "אני רוצה לבהיר לכם משהו חשוב, לדעתי לא צריך לחקור איש. כי כשמדובר ביחסים מורכבים בין התקשורת לפוליטיקה, לא רק באמריקה ומדינות דמוקרטיות אחרות, אני לא חושב ששצריך לחקור אף אחד. אבל לאור הטררם הבלתי פוסק וחגיגת הצביעות הזאת, הייתי מצפה שאתם בתקשורת תדרשו (לברר) מי יזם את החוק, מדוע יזם את החוק, מי הגיש את החוק, מי? מי הגישו? מדוע? מי הצביע בעד? מי נמנע? ואיזה סוג כיסוי תקשורתי קיבלו אותם אנשים ב'ידיעות אחרונות' וב-ynet, אבל את זה כמובן אתם והתקשורת לא דורשים. כי הצביעות חוגגת. כי המטרה ברורה. להפיל אותי ואת ממשלת הליכוד בראשותי ולצורך זה כל האמצעים כשרים.

"אותה צביעות, בדיוק אותה צביעות רואים גם במה שקרוי פרשת המתנות, כי מותר לקבל מתנות מחברים אז מעוותים את החוק. חוק אחד לנתניהו, חוק אחד לכל השאר, והם אומרים עכשיו - תראו מהםה אומרים - אסור לקבל מתנות חברים, אם מותר לקבל מחברים אז אלה לא חברים שלך. חברים קרובים 20 שנה, הנשים שלנו חברות טובות, המשפחות שלנו ביחסי חברות קרובה.

"כל מי שעיניו בראשו רואה שיש פה קמפיין חסר תקדים של ציד ורדיפה, של צביעות והפעלת לחץ, המטרה היא להחליף שלטון באמצעות לחץ תקשורתי על היועץ המשפטי כדי שיגיש כתב אישום בכל מחיר. אגב, אנשים אומרים את זה. פוליטיקאים, אנשי תקשורת, פרשנים, אומרים את זה. מהלכים אימים על גורמי אכיפת החוק והמסר שלהם ברור: אם לא תגישו כתב אישום נגד נתניהו אתם לא משפטנים. אומרים להם: תביאו את הראש של נתניהו, אם לא, אתה לא יועץ משפטי, אתה לא פרקליט מדינה.

"ומי מפעיל את הלחץ הזה? אותם אבירי שלטון החוק שאתרגו את שרון אחרי ההתנקות מעזה, אותם אנשים שהמציאו שיש כאן צוללות עמוסות בכסף בדרך לפנמה, שהמציאו את ביביטורס, שסיפרו על מימון כפול של נסיעות, דברים שלא היו לא נבראו. תיק 4000, 5000, אין סוף מספרים, אין סוף תיקים, זו השיטה, אין סוף לציד ואין גבול לרדיפה. אין סוף גם לשקרים.

"התקשורת, הפרשנים, הפוליטיקאים, מנסים ומנסים, עובדים, הם עובדים בשיטת מצליח. אולי בסוף הלחץ יצליח. אחרי שיסיימו את כל הבדיקות יצטרכו לתת משהו, כך הם מקווים, כדי לרצות אותם. כתב אישום על משהו, העיקר שמישהו ינסה לרצות אותם. זו התוכנית. אז שוב, לא הייתה פה שום עבירה ולא מחליפים ר"מ בחקירות. חבריי בשמאל, יש לי חדשות בשבילכם, אמשיך להוביל את מדינת ישראל עוד שנים רבות, עבור אזרחי ישראל, עבור מדינת ישראל ועבור העם היהודי וכדאי שתתחילו להתרגל לזה", סיכם ראש הממשלה.

"רוצה ספוילר?"

קודם לכן, ח"כ עומר בר לב שאל את ראש הממשלה אם דיבר עם הג'ינגי (מו"ל "ישראל היום" שלדון אדלסון - מ"א) כפי שנשמע אומר בתמלולי השיחות שפורסמו בינו לבין מו"ל "ידיעות אחרונות" ארנון מוזס. נתניהו השיב: "אתה לא באמת מתכוון לומר שאני הראשון שנפגשתי עם מו"לים, עורכי עיתונים ואחרים שמשפיעים בתקשורת או אפילו שיש להם חברים או אפילו חברים עשירים. אני רוצה להגיד לך משהו, אני שמח שהמיזוג אוויר עובד פה כמו שצריך כי אחרת הררי החמאה שיושבים פה לאנשים על הראש, לא יודע מה היה קורה לכם אז, החמאה הייתה נמסה בשלוליות אדירות".

חברי הכנסת דב חנין ורויטל סויד מהאופוזיציה הפנו שאלות לראש הממשלה בנוגע לפרשיות שעליהן הוא נחקר וטענות לניגוד עניינים במשרד התקשורת. יו"ר הכנסת מנע מנתניהו לענות, ואמר כי הוא ישיב רק לשאלות הנוגעות לפעילות הממשלה, וכי נתניהו ישיב על נושאים אלה בסוף דבריו. נתניהו אמר לח"כ סויד: "למה את רוצה לקלקל לחברים שלך? את רוצה שיהיה פה ספוילר? חכי".

נתניהו נשאל גם לגבי מצוקת הדיור של הציבור החרדי בהקשר לאישורים שניתנו לאחרונה לבנייה בהתנחלויות, והשיב בהתייחסות לנשיא ארצות הברית לשעבר ברק אובמה. "אנחנו יוצאים מתקופה לא פשוטה של שמונה שנים", אמר נתניהו שסיפר כי אובמה דרש ממנו לא לבנות מעבר לקווי 67'. "אנחנו יוצאים מהתקופה הזאת, יצאנו עכשיו בפעימה אחת ותהיינה עוד פעימות".

נתניהו משיב לשאלות במליאת הכנסת

נתניהו נשאל לגבי פרסום הדו"ח על התנהלות הקבינט במבצע צוק איתן, ואמר כי הוא תומך בכך ש"יפרסמו כל מה שאפשר. אני חושב שראוי שהציבור ישמע הכל ויוכל לשפוט מה באמת היה וכמה דיברו ומה עשו, ובטח לא לפגעו באנשים טובים, במפקדים רציניים, ובחיילי צה"ל". יו"ר הכנסת אדלשטיין הוציא את השרה מירי רגב מהמליאה, ואמר לה לשתות בחוץ כוס קפה או תה. בטרם יצאה, שאלה רגב: "אפשר לשתות מים ולחזור אחר כך?". לאחר מכן שבה רגב לאולם המליאה.

אתמול, אחרי שב"ידיעות אחרונת" פורסמו תמלילים מהדיונים במהלך מבצע צוק איתן, הדף נתניהו את הטענות שנושא המנהרות לא הוצג בקבינט לפני המבצע. בתגובה לביקורת של השר נפתלי בנט אמר נתניהו: "יש חברי קבינט שאמרו שבשנתיים שקדמו למבצע הם לא עודכנו שיש מנהרות חודרות לישראל. חבר קבינט אחר אמר שהנושא לא הובא לקבינט. ניהלנו את המבצע הזה באחריות איתנה, והתוצאות מדברות בעד עצמן. ניהלנו מלחמה בשטח ולא לפרוטוקול". נתניהו דחה את הטענות להתנהלות קלוקלת ואמר שהוא בעצמו התייחס לאיומים השונים, כולל איום המנהרות, עוד ב-2013 ואף חצי שנה לפני המבצע בעזה, בדיון בקבינט בהתייחס להערכת המודיעין של צה"ל.

בעניין החקירות אמרו אתמול בסביבתו של ראש הממשלה כי הוא "משתף פעולה באופן מלא עם גורמי החקירה ומגנה כל ניסיון להפעיל לחצים על גורמי החקירה והאכיפה מכל צד שהוא". זאת בתגובה לדבריו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שאמר כי "יש הטרדות של קציני משטרה בכירים מתחום החקירות". השבוע עשוי נתניהו להיחקר שוב על ידי אנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה של המשטרה.

ארדן לח"כים ערבים: "חבורת צבועים"

 

לפני נתניהו נשא דברים על דוכן המליאה השר לביטחון פנים גלעד ארדן שהתייחס לעימותים באום אל-חיראן בשבוע שעבר שבמהלכם נדרס למוות השוטר ארז עמדי לוי על ידי יעקוב אבו אלקיעאן שנורה למוות.

"התמונה שעלתה מהתחקיר המשטרתי הייתה מאוד מאוד ברורה - שמדובר בפיגוע, בדריסה מכוונת. ניתן לראות עד עכשיו, לא בסרטונים הערוכים שהופצו ברשת, בסרטון שצולם מהמסוק המשטרתי, שהג'יפ מאיץ, שובר ימינה, דורס את קבוצת השוטרים, ולאחר שעובר את קבוצת השוטרים - כשלצערנו ארז לוי זכרונו לברכה מתחת לגלגלי הגי'פ, - שוב שובר את ההגה ימינה כדי להימלט ואז נעצר כשטנדר משטרתי שעוצר אותו מנגח את הג'יפ".

סערה במליאה בזמן דברי ארדן

דבריו של ארדן עוררו סערה במליאה, חברי כנסת ערבים צעקו ומחו נגדו. אנשי משמר הכנסת הוציאו מהמליאה את חברי הכנסת עיסווי פריג' ומסעוד גנאים. השר ארדן ציין בדבריו כי "בהחלט יש מספר רב של שאלות שנותרו פתוחות ואני מקווה שהתחקיר העצמאי והבלתי תלוי שמתבצע גם על ידי מח"ש, וגם על ידי השב"כ, ייתן להם מענה".

ארדן קרא לחברי הכנסת שמחו נגדו "חבורת צבועים", ואמר: "לא שמעתי אף אחד מכם קורא למחבל באסל גטאס שמבריח טלפונים למחבלים להתפטר או לעשות ועדת חקירה". הכנסת הצביעה נגד ההצעה להקים ועדת חקירה לבדיקת האירועים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות