אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר למשתכן: שיווק מוקדם מדי של הדירות פוגע באטרקטיביות שלהן צילום: אלעד גרשגורן

ניתוח כלכליסט

מחיר למשתכן: שיווק מוקדם מדי של הדירות פוגע באטרקטיביות שלהן

כישלון מכרז מחיר למשתכן בקריית ביאליק ממחיש כיצד הניסיון לשווק דירות לפני שתכנונן הושלם פגע באטרקטיביות של תוכנית הדיור המוזל של המדינה

30.01.2017, 06:51 | אביב גוטר

יותר מ־90% מזכאי מחיר למשתכן שזכו באפשרות לרכוש דירות בפרויקט מחיר למשתכן בקריית ביאליק החליטו לוותר עליהן. "כלכליסט" חשף כי לאחר שמתוך 1,500 הדירות בפרויקט נמכרו לזכאים 120 דירות בלבד, החליט משרד הבינוי והשיכון לאפשר ל־7,500 הזכאים שדורגו במקומות נמוכים יותר להירשם מחדש. לפי ההערכות, הסיבה לשיעור הרכישות הנמוך הוא מחיר גבוה ותכנון בעייתי של הדירות, שנובעת מהחלטת מטה הדיור להגריל דירות מחיר למשתכן עוד לפני שתכנונן הושלם.

קראו עוד בכלכליסט

מטרת ההחלטה היתה להקדים ככל הניתן את ההגרלות כדי לייצר תחושה כי מיזמי מחיר למשתכן מתקדמים בקצב מהיר. אם עד כה המכרזים קבעו כי ניתן להגריל דירות רק כשיש היתר בנייה סופי מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה, מטה הדיור התיר לקבלנים להגריל אותן כבר לאחר קבלת היתר בתנאים, שהוא עקרוני אך לא סופי. לפיכך יכולים הקבלנים לשנות את תכנון הדירה גם לאחר שהחלה ההרשמה לתוכנית.

שטח פרויקט מחיר למשתכן בקריית ביאליק, צילום: אלעד גרשגורן שטח פרויקט מחיר למשתכן בקריית ביאליק | צילום: אלעד גרשגורן שטח פרויקט מחיר למשתכן בקריית ביאליק, צילום: אלעד גרשגורן

מאחר שהזכאים אינם יודעים אילו דירות מוצעות להם, הם נרשמים לפרויקטים ומקווים שיוגרלו במקום גבוה כדי שתינתן להם אפשרות הבחירה. במקרה של קרית ביאליק למשל, לא הוצעו דירות 4 חדרים בכלל - המוצר הכי מבוקש לזוגות צעירים, אולם הם לא היו יכולים לדעת משום שהמידע הזה כלל לא פורסם כשהם נרשמו להגרלות. אותו דבר קרה בפרויקטים בקרית מוצקין וירושלים וצפוי שיתרחש בפרויקטים אחרים מאחר שמרבית ההגרלות שיוצאות לדרך לא מפורסם תמהיל הדירות, אין הדמיות, מחירים סופיים, מידע משפטי ועוד. עם זאת יש לציין כי חלק מהביטולים שנרשמים אינם נובעים מכך שהדירה המוצעת אינה עומדת בסטנדרטים שלהם אלא להפך, הם מאוד מעוניינים בה אבל נאלצים לוותר עליה בגלל אילוצים אחרים כמו בעיות מימון או זכייה בהגרלה במקום אטרקטיבי יותר מבחינתם.

לפי ההערכות במשרד הבינוי והשיכון, סביר להניח שבקרוב נראה עוד קבלנים שמתקשים למכור דירות במסגרת מחיר למשתכן פונים בבקשה לאפשר לזוכים שדורגו במקום נמוך יותר להירשם מחדש לתוכנית. מי שיחליט להירשם מחדש יוזמן לבחור דירה בהתאם למיקומו בהגרלה ולכמות הנרשמים.

מהלך ישנן שתי מטרות מרכזיות: הראשונה, למנוע מצב שבו זוכים רבים מוותרים על מימוש הזכייה ולחובתם נרשם ביטול שעשוי להעביר אותם מסדרה א’ לסדרה ב’ ולמנוע מהם להשתתף בהגרלות הקרובות משום שזכאים שמוותרים פעמיים עוברים אוטומטית לסדרה ב’; השנייה, לקדם בתור נרשמים שמעוניינים לרכוש דירות בפרויקט, בעיקר בני מקום.

לכאורה מדובר במהלך חיובי שנועד לקצר תורים למי שבאמת מעוניין לרכוש דירה מאחר שכל זוכה אליו פונים מחויב להעביר תשובה בתוך 5 ימים לכל היותר, דבר אשר גוזל זמן רב הן לקבלנים — משום שהם נותרים עם דירות לא מכורות, וככל שהם מוכרים יותר הם משפרים את תזרים המזומנים ומקטינים את הוצאות המימון, והן לזוכים — מי שירצה יתקדם בתור ומי שאינו רוצה יוותר ויימנע מהסנקציה של רישום "ביטול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
סוף מעשה במחשבה תחילה
לא ברור מדוע מתעתעים בדור שלם ,הגרלות,דור א דור ב דור ז אנשים אמורים לעצור את החיים לא לתכנן כלום ,מה עם גנים לילדים בתי ספר עבודה ,מגורי ההורים ,ממתינים להגרלות הזוית ללא קשר למיקום .ריביות הבנקים יקרות יותר במחיר למשתכן ,ממתנים שנתיים שלוש משלמים הון על שכירות .צריך לעצור לזוגות הצעירים אך במקום לעזור פוגעים בהם .רוב קבלני הביצוע של מחיר למשתכן הם חברות קטנות וחסרות ניסיון או קבלני ביצוע שחסרים את הידע של עבודה מול המשתכנים
שי  |  30.01.17
1.
אם כל חטאת - הפוליטיקה
"מטרת ההחלטה היתה להקדים ככל הניתן את ההגרלות כדי לייצר תחושה כי מיזמי מחיר למשתכן מתקדמים בקצב מהיר". כלומר - שוב פרויקט חיובי ונכון לכשעצמו מרוקן מתוכנו ולמעשה כל התקציבים שלו נזרקים לפח - רק כי למקבלי ההחלטות היה חשוב "לייצר תחושה"... אין מנוס מלצמצם ככל הניתן את המגזר הציבורי. עובדי המגזר הציבורי לא אשמים. ככלל, מדובר באנשים טובים מאוד. ההנהגה הציבורית פשוט מושחתת ורקובה - כך שכל כוחו ומימונו של המגזר הציבורי מנותב להאדרת שמם של פוליטקאים לקראת סבב הג'ובים הבא.
"זוכה" בפרויקט דומה  |  30.01.17