אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סין תעבור את שנת התרנגול בצל מחסור חריג בעופות צילום: שאטרסטוק

סין תעבור את שנת התרנגול בצל מחסור חריג בעופות

יצרנית מוצרי העוף השנייה בגודלה בעולם התקשתה למצוא שווקים ליבוא בגלל התפרצות שפעת העופות

30.01.2017, 20:33 | שירות כלכליסט
המחסור החמור ביותר בעופות זה עשרות שנים יפקוד את סין השנה, דווקא עם כניסת שנת התרנגול - כך על פי היומון "סאות' צ'יינה מורנינג פוסט".

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה למחסור הצפוי הינה השפעת חרם בן שנתיים על יבוא תרנגולות מארה"ב, שמאיים על מלאי בשר העוף בסין, השוק השני בגודלו בעולם לעופות. במקביל, למרות הצפי לעליית מחירים, ירדו בחודש החולף מחירי התרנגולות מהזן הפופולרי ביותר למאכל בסין, זאת בשיא עונת הצריכה - כך לפי נתונים שפירסם אתר תעשיית המזון .tech־food.com

על פי אנליסטים, הירידה הלא צפויה במחירים נובעת בעיקר מאספקה מרוכזת בעונת החגים שהחלה בסוף השבוע האחרון, והצפת השווקים על ידי החקלאים. עם זאת, ההיצע צפוי לרדת בחדות במחצית השניה של השנה. "בסין יהיה מחסור בעופות בשנת התרנגול", הזהירו אנליסטים בסיטיק סקיוריטיז.

סין היא יצרנית מוצרי העוף השנייה בגודלה בעולם, אך היא תלויה ביבוא של זן מסוים של תרנגולות. לפי נתונים של סיטיק סקיוריטיז, לפני 2015 הגיעו 90% מהיבוא הסיני של העופות הללו מארה"ב וצרפת, הספקיות הגדולות בעולם של תרנגולות לרבייה, אך בינואר 2015 אסרה סין על יבוא תרנגולות ומוצרי תרנגולות מארה"ב בעקבות התפרצות של שפעת העופות. מאותה סיבה אסרה סין בנובמבר 2015 על יבוא מצרפת, וכתוצאה צנח היבוא ב־40% ב־2015, ל־680 אלף תרנגולות. בשנה שעברה יבאה סין 500 אלף תרנגולות בלבד, הנתון הנמוך ביותר זה עשור. כחלופה לארה"ב ולצרפת שימשו פולין, ספרד וניו זילנד, אך בעקבות מקרים של שפעת העופות בפולין, נאסר היבוא גם משם.

שנת התרנגול, הנחשבת בדרך כלל שנה טובה למשקיעים, צפויה להתאפיין הפעם בתנודתית רבה. זאת בעקבות גשם קל וראות לקויה ששררו ביומם השני של מפגני הזיקוקים לכבוד השנה החדשה - כך לפחות לפי מאסטר הפנג שואי וונג מאן־צ'יו, שאמר את הדבר לסאות' צ'יינה מורנינג פוסט. עם זאת, הערכתו היא כי תהיה זו שנה טובה למגזר הפיננסי, ובעיקר באפיקי הזהב, הפורקס והמניות. שנת הירח 2017 משלבת שני יסודות והיא קרויה רשמית שנת תרנגול האש, כאשר הפעם האחרונה שצויינה שנה זו היתה ב־1957.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות