אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחיר האליפות: קליבלנד קאבלירס הפסידה 40 מיליון דולר בעונה שעברה צילום: אם סי טי

מחיר האליפות: קליבלנד קאבלירס הפסידה 40 מיליון דולר בעונה שעברה

הבעלים של הקבוצה, דן גילברט, הוציא סכומים חסרי תקדים: העלות הכוללת של שכר השחקנים עמדה על 115 מיליון דולר, וכתוצאה מכך הוטל על הקבוצה מס יוקרה של 54 מיליון דולר

02.02.2017, 16:55 | שירות כלכליסט
קליבלנד קאבלירס היא האלופה היוצאת של ה-NBA, והעונה היא נמצאת בראש ליגת המזרח, אך כוכב הקבוצה לברון ג'יימס מתוסכל מההנהלה. על פי דיווח ב-ESPN, ג'יימס אינו מרוצה מהאופן שבו הקבוצה הוציאה כסף על שכר השחקנים.

קראו עוד בכלכליסט

אבל למרות  זאת, הבעלים של הקבוצה, דן גילברט, הוציא סכומי כסף חסרי תקדים בעונה שעבר. העלות הכוללת של שכר השחקנים עמדה על 115 מיליון דולר, וכתוצאה מכך הוטל על הקבוצה מס יוקרה של 54 מיליון דולר. בתוספת הטבות והעברות, גילברט הוציא בעונה שעברה בסביבות 185 מיליון דולר על הסגל.

דן גילברט. הפסיד אבל יש לו טבעת אליפות, צילום: אי אף פי דן גילברט. הפסיד אבל יש לו טבעת אליפות | צילום: אי אף פי דן גילברט. הפסיד אבל יש לו טבעת אליפות, צילום: אי אף פי

מדובר בהוצאה השנייה הגבוהה ביותר בהיסטוריה של הליגה, אחרי 205 מיליון הדולר שהוציאו הברוקלין נטס בעונה המאכזבת של 2013-14, שכללו מס יוקרה של 90.6 מיליון דולר. הנטס העפילו באותה שנה לסיבוב השני של הפלייאוף, אך לאחרונה צנחו לתחתית הליגה.

המחויבות העצומה של גילברט להוציא ככל הנדרש כדי לזכות בתואר הובילה להפסד של 40 מיליון דולר בעונה שעברה לפני ריבית ומסים, כך על פי החישובים של פורבס. הקאבס הן בין הקבוצות הבודדות בליגה שהפסידו כסף בעונה שעברה. ההפסד שלהם היו גבוה פי 4 משל כל קבוצה אחרת בממוצע, זאת על אף ההכנסות מאירוח 10 משחקים בפלייאוף.

אפילו עם ההכנסה הגדולה הצפויה מחוזי השידור החדשים, הקאבס צפויים לרשום הפסד ענק נוסף העונה. עלות שכר השחקנים עומדת העונה על 130 מיליון דולר. ג'יימס הוא השחקן בעל ההכנסה הגבוהה ביותר ב-NBA, זאת לאחר שחתם הקיץ על חוזה לשנתיים בגובה 64 מיליון דולר, שכולל אופציה לשנה שלישית ב-35 מיליון דולר.

הקאבס וגילברט אינם היחידים ששוברים את הבנק. טיירון לו חתם הקיץ על חוזה לחמש שנים בשווי 35 מיליון דולר, שהפך אותו לאחד המאמנים המרוויחים ביותר בליגה, זאת על אף ששימש כמאמן הראשי של הקאבס במשך חצי עונה בלבד. לו, כמובן הוביל את הקאבס לזכייה באליפות ביוני לאחר שגברו על גולדן סטייט ווריורס בסדרת הגמר, ובכך הסתיימה בצורת תארים של 52 שנים בעיר קליבלנד. גילברט עדיין חייב למאמנים הקודמים של הקאבס, מייק בראון ודיוויד בלאט קרוב ל-8 מיליון דולר על כך שלא אימנו העונה בהתאם לחוזיהם המקוריים.

במקום ה-12

באופן כללי, השווי של כל הקבוצות ב-NBA עלה משמעותית הודות לחוזה השידור בשווי 24 מיליארד דולר שנחתם ב-2014, אך השווי של הקאבס עלה בשיעור גבוה יותר משל שאר הליגה ב-18%. על פי פורבס, לפני שובו של ג'יימס לקבוצה, הקאבס דורגו במקום ה-19 בליגה עם שווי של 515 מיליון דולר, בעונה שעברה עמד השווי כבר על 1.1 מיליארד דולר, שמיקם אותה במקום ה-12 בקרב הקבוצות.

ההפסד של הקאבלירס בעונה שעברה הוא החמישי הגבוה ביותר מאז החלו בפורבס לעקוב אחרי השווי של הקבוצות בעונת 1997-98 (כמעט בוודאות אפשר לומר שאף קבוצה לא הפסידה מעל 40 מיליון דולר לפני העונה ההיא, שכן השכר של השחקנים לא עלה על 25 מיליון דולר לפני עונת 1994-5).

על פי ההערכות, פול אלן הפסיד 85 מיליון דולר בעונת 2002-03 במרדף אחר תואר עבור פורטלנד טרייל בלייזרס, ונדרש בעקבות זאת לשלם מס של 52 מיליון דולר. שנה לאחר מכן הפסידה הקבוצה 47 מיליון דולר. ניו יורק ניקס הפסידה 42 מיליון דולר בעונת 2006-07, זאת לאחר ששילמה מס יוקרה של 45 מיליון דולר ונדרשה לשלם 18.5 מיליון דולר למאמן לארי בראון, שפוטר לאחר עונה אחת על אף חוזה של 50 מיליון דולר. מיכאיל פרוחורוב רשם את גדול ההפסדים לפני שלוש שנים – 99 מיליון דולר – עם הנטס, לאחר שהאוליגרך הרוסי ניסה למלא את הבטחתו להשיג תואר בתוך חמש שנים מאז רכש את הקבוצה ב-2010.

השווי של גילברט, המייסד של חברת קוויקן לואנס, נאמד ב-5.1 מיליארד דולר, כך שהוא יכול לספוג את ההפסדים הפיננסיים, בדומה לבעלי הקבוצות המיליארדים האחרים. עם זאת, ההבדל הבולט בין גילברט ושאר הבעלים המיליארדרים הוא טבעת האליפות שלו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות