אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב הקפיאה המגבלות על כניסת מוסלמים; טראמפ: "דעתו של השופט מגוחכת" צילום: איי פי

ארה"ב הקפיאה המגבלות על כניסת מוסלמים; טראמפ: "דעתו של השופט מגוחכת"

אמש הוציא שופט פדראלי בסיאטל צו ביניים המשהה את מימוש הצו הנשיאותי האוסר על כניסתם של אזרחים משבע מדינות מוסלמיות; המחלקה לביטחון המולדת הגישה בקשה דחופה לביטול ההחלטה

04.02.2017, 18:13 | שירות כלכליסט

מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה הערב כי השהתה את המגבלות על כניסת מוסלמים בעלי ויזות בתוקף לארה"ב; זאת, בעקבות החלטת השופט הפדראלי אמש, להוציא צו ביניים המקפיא את הצו הנשיאותי האוסר על כניסתם של אזרחים משבע מדינות מוסלמיות. עוד נמסר כי המחלקה לביטחון המולדת של ארה"ב לא תנחה חברות תעופה לפעול על פי הצו הנשיאותי, וכי הוגשה בקשה דחופה לביטול קביעתו של השופט.

קראו עוד בכלכליסט

מוקדם יותר היום תקף נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את השופט הפדראלי שהוציא צו ביניים המקפיא את מימוש הצו הנשיאותי. "דעתו של הכאילו השופט, שמרחיקה את אכיפת החוק מהמדינה שלנו, היא מגוחכת - ותבוטל!", צייץ הנשיא.

אמש הוציא השופט הפדראלי ג'יימס רובארט מסיאטל צו מניעה נגד אכיפת ההוראה, והוא תקף לכל המדינה. השופט פסק למעשה לטובת התובע הכללי של מדינת וושינגטון, בוב פרגוסון, שהגיש השבוע עתירה, אליה גם הצטרפה מדינת מיניסוטה, לביטול חלקים בצו הנשיאותי.

דובר הבית הלבן שון ספייסר אמר אתמול בתגובה כי "הצו של הנשיא נועד להגן על ביטחון הפנים ויש לו סמכות חוקתית ואחריות להגן על העם האמריקאי".  

הנשיא טראמפ, צילום: איי פי הנשיא טראמפ | צילום: איי פי הנשיא טראמפ, צילום: איי פי

רובארט הוציא כאמור צו מניעה זמני, שאוסר על עובדים פדראליים לאכוף את הצו הנשיאותי של טראמפ, זאת לאחר שדחה את טיעוני משרד המשפטים שאיסור הכניסה הוא חלק מסמכויותיו של הנשיא בתחום הביטחון הלאומי. "החוקה ניצחה היום", אמר פרגוסון לאחר הפסיקה, "אף אחד אינו מעל לחוק".

הצו הנשיאותי של טראמפ, עליו חתם ב-27 בינואר אוסר כניסה לארה"ב של אזרחים משבע מדינות מוסלמיות - סומליה, סודאן, לוב, איראן, עיראק, תימן וסוריה. בעקבות זאת ביטל משרד החוץ את הויזות של 60 אלף אנשים מהמדינות הללו. לפי השופט רובארט, הצו גרם "לנזק מיידי ובלתי הפיך". עוד הוסיף בפסיקה כי למדינת וושינגטון יש סיכוי משמעותי לזכות בעתירה נגד חוקיות של הצו. "הצו הנשיאותי פוגע לשלילה בתושבי המדינה בתחומי תעסוקה, חינוך, עסקים, קשרי משפחה וחירות תנועה", כתב בפסיקה. הצו פוגע גם באוניברסיטאות הציבוריות ובבסיס המס, "הנזק הזה הוא משמעותי ומתמשך".

ההחלטה בסיאטל דומה להחלטת בית משפט פדרלי בניו יורק בשבוע שעבר, שאסרה זמנית על הרשויות לגרש אנשים שנחתו בארה"ב ומחזיקים באשרות כניסה תקפות, גם אם הם מגיעים מהמדינות שלגבי אזרחיהן הוטל הצו. לעומת זאת, שופט במסצ'וסטס תמך מוקדם יותר בטראמפ: השופט נתניאל גורטון פסק כי לנשיא יש הסמכות מטעמי ביטחון לאומי לאסור על כניסת אזרחים למדינה. הפסיקות המנוגדות יגיעו קרוב לוודאי לדיון בבית המשפט העליון.

בכל מקרה רשות המכס והגנת הגבולות בארה"ב מסרה לחברות התעופה כי הן יכולות לשוב ולהטיס נוסעים מהמדינות האסורות, המצב אולם נותר נפיץ. "אנשים יכולים לעלות על הטיסה ופתאום תהיה פסיקה אחרת כשהם באוויר", אמר לניו יורק טיימס חורחה בארון, שעומד בראש ארגון Rights Project.

לאחר הפסיקה הודיעה חברת התעופה קטאר איירווייז שתאפשר לנוסעים משבע המדינות שכניסתם נאסרה לארה"ב לעלות שוב לטיסות למדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה