אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם כלי הפריצה הסודיים של סלברייט הישראלית נחשפו ברשת? צילום: שאטרסטוק

האם כלי הפריצה הסודיים של סלברייט הישראלית נחשפו ברשת?

האקר פרסם כלי פריצה לאייפון שהוא טוען שגנב בפריצה לשרתי סלברייט: "על מנת להזהיר את העולם שכאשר מפתחים כלים כאלה הם תמיד דולפים לציבור בסוף"

05.02.2017, 11:59 | רפאל קאהאן

סלברייט הישראלית היא אחת החברות ששמה מוזכר בנשימה אחת עם אכיפת חוק ופריצה לטלפונים סלולריים בידי משטרות ומדינות. אולם לפני כמה שבועות החברה ספגה פריצה לאחד משרתיה במסגרתה נגנבו כ-900 גיגה בייט של מידע קנייני ומסמכים חסויים. כעת האקר טוען שהוא פרסם חלק מהמידע שנוגע לאמצעי הפריצה לאייפונים, כך לפי דיווח של Motherboard מסוף השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

ההאקר טוען שהוא זה שביצע את הפריצה ושפרסם את המידע של על מנת "להזהיר את העולם ממה שקורה כאשר מפתחים כלים כאלה, הם תמיד דולפים לציבור". מומחים שבדקו את המידע מצאו שאכן מדובר בקוד שמאפשר לפרוץ למכשירי אייפון ושהוא מתבסס ככל הנראה על קוד פריצה שפורסם במסגרת קהילת ה-Jailbreaking, אותה קבוצת האקרים שמנסה לפתח דרכים לעקוף את הנעילה של האייפון לסביבה של אפל.

הכלים שפורסמו משמשים לפריצה למערכות iOS הכלים שפורסמו משמשים לפריצה למערכות iOS הכלים שפורסמו משמשים לפריצה למערכות iOS

הקוד מכיל מספר התייחסויות ל-limera1n, תוכנת ג'יילברייקינג שפותחה בזמנו בידי האקר שמכונה Geohot או בשמו האמיתי ג'ורג הולץ. מדובר על טכנולוגיית פריצה שפותחה עבור גרסאות ישנות יחסית של iOS, מערכת ההפעלה של האייפון. חלק מהטענה של ההאקרים שפרצו לסלברייט היא שהחברה בעצם בוזזת את הפיתוחים של קהילת האקרי האייפון ומתאימה אותה לצרכיה תוך שהיא גובה על כך תשלום מלקוחותיה.

נציג של סלברייט הסביר בתגובה שמדובר בקבצים שמהווים חלק מחבילת תוכנה שמופצת לכל לקוחותיה של סלברייט והם "לא מכילים שום קוד מקור". פרשת הפריצה לשרת של סלברייט כבר גרמה לחברה לא מעט מבוכה. סלברייט מספקת שירותי פריצה למכשירים במסגרת חקירות פליליות - אולם המידע שנגנב בפריצה הראה גם שהיא לא נמנעה לכאורה מלמכור את הטכנולוגיה שלה למדינות להן יחס בעייתי לזכויות אדם, כגון רוסיה, טורקיה או איחוד האמירויות.

המוצר העיקרי של סלברייט לפריצת מכשירי טלפון, ה-UFED, הוא קופסה בצורת מזוודה שמכילה את מערכת הפריצה. ניתן להשתמש בה אך ורק על ידי חיבור פיזי של המכשיר והיא מסופקת רק במסגרת חקירות רשמיות וביחד עם צו שופט של המדינה או הרשות הרוכשת. המערכת מסוגלת לפרוץ לאלפי מכשירי טלפון מסוגים שונים.

בעבר נטען שסלברייט עמדה מאחורי הפריצה לאייפון של הטרוריסט מסן ברנרדינו בשנה שעברה - אך ה-FBI והחברה הכחישו זאת. לעומת זאת, מוצרי החברה סייעו למשטרות אירופאיות למחרת פיגועי הטרור בפריז ובריסל. רשויות חוק רבות משתמשות במוצרי החברה הישראלית, אך סלברייט היא גם ספקית של מוצרי גיבוי מכשירים לספקיות סלולר ולא רק של כלי פריצה. החברה שייכת כיום לתאגיד טכנולוגיה יפני אך היא שומרת על עצמאות התפעולית ומשרדיה ממוקמים בפתח תקווה והיא מעסיקה מאות עובדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות