אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום הוגש נגד ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני בגין שוחד והפרת אמונים צילום: גדי קבלו

כתב אישום הוגש נגד ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני בגין שוחד והפרת אמונים

לפי כתב האישום, שמעוני קיבל שוחד של למעלה ממיליון שקל מיזמים וקבלנים, ששימש לתשלום פיצוי לנשים שטענו כי פגע בהן מינית. הפרקליטות הגישה בקשה לאסור את המשך עיסוקו כראש עיריית אשקלון והיועמ"ש מבקש להשעותו מכל תפקידיו הציבוריים. כתב אישום הוגש גם נגד אחיו, עופר שמעוני ומעורבים נוספים

07.02.2017, 17:57 | נעמי צורף

פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) הגישה הבוקר (ג') לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד ראש העיר אשקלון איתמר שמעוני, המואשם בקבלת שוחד בהיקף 466 אלף שקל, וכן בהפרת אמונים בכך שקיבל סכום נוסף של 575 אלף שקל בשל היותו ראש העיר, רובו ממקורות שאינם ידועים ובדרך נסתרת מעיני הציבור, מבלי שבירר את מקור הכספים, וכן בעבירות מס. בהמשך היום התייחס גם היועץ המשפטי לממשלה לכתב האישום נגד שמעוני וביקש להשעותו מתפקידו כראש עיר ומתפקידים ציבוריים נוספים. 

כתב האישום הוגש גם נגד אחיו עופר שמעוני, ואנשי העסקים יואל דוידי, משה פונטה ועו"ד שרון מילר, והוא מייחס לנאשמים, כל אחד לפי חלקו, עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, וכן עבירות מס והלבנת הון.

קראו עוד בכלכליסט

לצד כתב האישום הגישה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) בקשה לאסור את המשך עיסוקו של איתמר שמעוני כראש עיריית אשקלון וכן בקשה להטלת ערבויות והטלת עיכוב יציאה מן הארץ על כל הנאשמים. בבקשה נאמר, כי"המשך עיסוקו של ראש העיר, בתוך העירייה, כשמתוקף תפקידו הוא נמצא כל העת בסביבתם של עובדי העירייה ומנהליה הבכירים העתידים להעיד כנגדו, כאשר ענייניהם העסקיים של נותני השוחד נידונים כל העת בעירייה, מעלה חשש אינהרנטי להישנות עבירות דומות. תפקיד ראש העיר כרוך באין ספור החלטות מסוג אלו בגינן מואשם שמעוני. לאור עוצמת הראיות והתמונה העולה מהן בנוגע להתנהלותו המתוחכמת בעבירות אלו – יש מקום להרחיקו ממוקדי הכוח אשר מאפשרים ביצוע העבירות".

זאת לאחר שפרקליט המדינה שי ניצן הודיע אמש (ב') לראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני, כי הוא דוחה את טענותיו מהשימוע. הפרקליטות צפויה להגיש מחר כתב אישום נגדו בעברות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות נוספות. החשדות לגבי עבירות המין שביצע לכאורה עדיין נחקרות.

לפי כתב האישום, במהלך שנת 2014, קיבל איתמר שמעוני מכתבי דרישה משתי נשים, שהעלו טענות לפגיעה מינית מצדו. לאחר מו"מ, חתם איתמר שמעוני במועדים שונים על שני הסכמי פיצוי עם אותן נשים, שבמסגרתם נדרש לשלם להן למעלה ממיליון שקלים. איתמר שמעוני פנה לאחיו עופר ולנאשם משה פונטה, שהיה יד ימינו, איש סודו ואמונו של ראש העיר, וביקש שיסייעו לו בגיוס הכספים כדי להיחלץ ממצוקתו. פונטה ועופר נענו לבקשתו של איתמר ופעלו, בידיעתו, לגיוס הכספים ממקורות שונים, ביניהם מיזמים וקבלנים שונים הפועלים בעיר באשקלון, אשר נתנו את הכספים עבור איתמר שמעוני ובקשר עם תפקידו הציבורי כראש העיר.
איתמר שמעוני. כתב אישום בגין שוחד, צילום: גדי קבלו איתמר שמעוני. כתב אישום בגין שוחד | צילום: גדי קבלו איתמר שמעוני. כתב אישום בגין שוחד, צילום: גדי קבלו

בשני האישומים הראשונים מתואר כיצד קיבל איתמר שמעוני שוחד בסך 466 אלף שקל מאנשי העסקים יואל דוידי וגבי מגנזי, שפעלו בין היתר בתחום הנדל"ן, על מנת להטות את ראש העיר למשוא פנים בעבורם. המתת מדוידי הוסוותה, בין היתר, באמצעות הסכם שיווק וחשבוניות מס כוזבים. בתמורה, פעל ראש העיר שמעוני, בעצמו ובאמצעות אחרים, לטובת קבלת החלטות המיטיבות עם דוידי ומגנזי.

לפי האישום הראשון, בין איתמר שמעוני לבין הקבלן דוידי התקיים קשר מושחת של תן וקח ביחס לשורת טובות הנאה. דוידי ועופר שמעוני השתמשו בעסק התיווך שבבעלות עופר כאמצעי להעברת שוחד בסך כ-366 אלף שקל, במסווה של עמלות תיווך, והכל בידיעתו של ראש העיר. מתוך סכום זה, 177 אלף שקל העביר עופר שמעוני לאחיו לשם מימון הסכמי הפיצוי. במסגרת יחסי התן וקח, בידיעתו של איתמר, רכש דוידי את הבעלות באתר האינטרנט "אשקלון 10", אשר ביקר בצורה נוקבת את פעילותם של איתמר שמעוני והעירייה, בידיעה שלא מדובר בעסקה כלכלית רווחית עבורו. מיד עם הרכישה, השבית דוידי את פעילות האתר, וזאת בידיעתו של שמעוני. בתמורה לפעולותיו של דוידי פעל איתמר שמעוני, בעצמו ובאמצעות אחרים, לקידום האינטרסים של דוידי בעיר אשקלון ובין היתר סייע לו לקבל היתרי בנייה לפרויקטים שונים בתחום הנדל"ן בעיר, אישורים שונים לעסקיו ועוד, וכן פעל להשפיע על אופן הקצאת שטחי הפרסום של העירייה במקומונים בעיר, באופן שייטיב עם דוידי, שהיה בעל מקומון. האחים שמעוני נאשמים בקבלת שוחד והלבנת הון ואילו דוידי נאשם במתן שוחד והלבנת הון.

באישום השני נאשם ראש העיר כי במאי 2015 לקח, באמצעות פונטה, שוחד בסך 100 אלף שקל מאיש העסקים גבי מגנזי, אשר גם הוא בעל אינטרסים בעיר אשקלון. כספים אלו שימשו אף הם את איתמר שמעוני למימון תשלומי הסכמי הפיצוי. בתמורה לכספים שקיבל, פעל איתמר שמעוני, בין באמצעותו ובין באמצעות אחרים, לקדם עניינים של מגנזי בעיר. בגין כך, נאשמים שמעוני ופונטה בעבירות של קבלת שוחד ותיווך לשוחד, והלבנת הון.

האישום השלישי מתייחס לנאשמים פונטה ומילר. באישום נטען, כי כחלק ממסע גיוס הכספים למימון הסכמי הפיצוי, פנה פונטה למילר, עורך דין בעל אינטרסים עסקיים בעיר אשקלון, וביקש ממנו סיוע כספי בעבור איתמר שמעוני. במענה לבקשתו, העביר מילר לפונטה סכום של 75 אלף שקל אשר שימשו למימון תשלומי הסכם הפיצוי. כחודשיים לאחר קבלת הכספים, ערכו פונטה ומילר הסכם הלוואה כוזב, שנחזה כאילו נערך ונחתם יום לפני ההעברה הבנקאית. בגין זאת, נאשם פונטה בתיווך לשוחד והלבנת הון ומילר נאשם במתן שוחד למתווך והלבנת הון.

באישום הרביעי נאשמים ראש העיר ופונטה בעבירה של הפרת אמונים. באישום נטען, כי בנוסף לשוחד בסך 466 אלף שקל שקיבל שמעוני מדוידי וממגנזי, הוא קיבל באמצעות מקורבו פונטה למעלה מ-575 אלף שקל, רובם ממקורות לא ידועים, לצורך מימון הסכמי הפיצוי. בכתב האישום נטען, כי איתמר שמעוני קיבל כספים אלו, שניתנו לו באשר הוא עובד הציבור, בהיקף רב ובזמן קצר, מבלי לברר את מקורם ובדרך נסתרת מעיני הציבור, ובכך הפר את אמון ציבור בוחריו ותושבי העיר. שמעוני קיבל כספים אלו על אף שידע, כי מתוקף תפקידו כראש עיריית אשקלון ייתכן שיידרש לקבל החלטות בעניינם של נותני הכספים, מהלך שעלול לקלוע אותו, בבוא העת, למצב של ניגוד עניינים.

האישום החמישי נוגע לעבירות מס של איתמר שמעוני ושל דוידי, בגין אי דיווח לרשויות המס אודות ההכנסות שקיבלו מן העבירות שביצעו ורישומים כוזבים שביצעו.

התיק מנוהל בידי עורכי הדין ירון גולומב, קרן צבירן-לצטר, הילה גבאי ואורי פרייסמן מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה).

במסגרת הבקשה שהוגשה היום לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות בשל הגשת כתבי אישום, מבקש היועמ"ש, ד"ר אביחי מנדלבליט, להשעות את שמעוני מכהונתו נוכח כתב האישום שהוגש נגדו המייחס לו לכאורה עבירות של לקיחת שוחד והפרת אמונים. בבקשת היועץ נכתב כי "המעשים המיוחסים למר שמעוני בכתב האישום הם מעשים חמורים, נוגדים בבירור את טוהר המידות המצופה ממי שמכהן במשרה ציבורית ואשר אמון על ענייני הציבור וקופת הציבור."

עוד נכתב כי "בכתב האישום נטען כי שמעוני ביצע לכאורה שורה ארוכה של עבירות שוחד, איסור הלבנת הון והפרת אמונים. עבירות אלה ביצע שמעוני, כך נטען בכתב האישום, תוך ניצול מובהק של מעמדו ותפקידיו. נוכח חומרת המעשים המיוחסים לשמעוני, אף שמדובר בכתב אישום ולא בהרשעה, המשך כהונתו של שמעוני עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור, ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק".

בנוסף, המדינה סבורה כי אין די בהשעיית מר שמעוני מתפקידו וכי על הוועדה לתת את דעתה גם לשורת תפקידים אשר במילויים כחבר מועצה, עשויה להיות לשמעוני השפעה בלתי רצויה על התנהלות הרשות המקומית או התאגידים העירוניים. לכן, נוכח טיב האישומים המיוחסים לו וחומרתם, והפגיעה הגלומה בהם בעיקרון טוהר המידות ושלטון החוק, המדינה תבקש כי הוועדה תורה שמר שמעוני יהיה מנוע מלכהן מתוקף תפקידו כחבר מועצת העיר בתפקידים שיש להם השפעה מהותית על התנהלותה התקינה של הרשות המקומית או בתפקידים הכרוכים בניהול כספי ציבור- כהונה בוועדת הנהלה; כהונה בכל ועדה הנוגעת להיבטים כספיים, לרבות בוועדת כספים, בוועדת מכרזים של המועצה ובוועדת תמיכות ובוועדת הנחות, וכן בכל ועדה העוסקת בהתקשרות עם ספקים, קבלנים או נותני שירותים לעירייה; כהונה בכל ועדה שלה השפעה על העסקת עובדים לרבות ועדת המכרזים לבחירת עובדים בכירים; כהונה כסגן רשות; כהונה כחבר ועדת ביקורת; כהונה בוועדה המקומית ובוועדת המשנה לתכנון ובנייה; כהונה בכל תפקיד בתאגידים עירוניים; יו"ר ועדה כלשהי.

מנדלבליט. להשעות את שמעוני מכל תפקידיו, צילום: צביקה טישלר מנדלבליט. להשעות את שמעוני מכל תפקידיו | צילום: צביקה טישלר מנדלבליט. להשעות את שמעוני מכל תפקידיו, צילום: צביקה טישלר

תגובות

מבא כוחו של שמעוני, עו"ד ששי גז, נמסר בתגובה: "איתמר שמעוני מנהיג את העיר אשקלון בהצלחה רבה ושינה את פני העיר בתקופה קצרה, בכל המדדים.

לאור האהדה הבלתי מעורערת לה זכה מתושבי העיר, יריביו הפוליטיים שמו להם למטרה להפיל ראש עיר מכהן בכל מחיר, כולל האשמות שווא. אנו מצרים על החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום בנוגע לעבירות נושא משרה ובטוחים שמרשי יוכיח את צדקתו בבית המשפט. אנו משוכנעים כי האמת תצא לאור, שמרשי לא ביצע כל עבירה פלילית, כי הוא יזוכה וימשיך בפועלו ובעשייתו הציבורית המבורכת".

מבאי כוחו של איש העסקים יואל דוידי, עוה"ד עמית חדד, תמר פולק ואושר רובינגר ממשרד ד"ר י. וינרוט ושות', נמסר: "קיבלנו היום את כתב האישום ואנחנו נלמד אותו ואת מלוא חומר החקירה בזמן הקרוב. עם זאת נאמר כבר עכשיו כי די בחומר שהועבר אלינו עוד בשלב השימוע כדי להוכיח מעל לכל ספק כי לא נפל רבב במעשיו של מרשינו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות