אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טרור בשלט רחוק: דאעש מתכננת פיגועים בהודעות טקסט צילום: Christians in Pakistan

דו"ח טכנולוגי

טרור בשלט רחוק: דאעש מתכננת פיגועים בהודעות טקסט

המדינה האסלאמית מתכווצת ומעבירה את פעולותיה ברשת למערב, מובילי המאבק נגד טראמפ בעמק הסיליקון הם העובדים, והפליט שנמאס לו מהחדשות המזויפות של פייסבוק

07.02.2017, 15:23 | יוסי גורביץ

מזימת רשת

ארגון דאעש מוצא את עצמו תחת התקפה בלתי פוסקת בסוריה ועיראק. הקרב על מוסול נמשך לאט מאוד, אבל טבעת החנק סביב המעוז הזה של דאעש רק מתהדקת. רקה, הבירה של הארגון בסוריה, תחת התקפות אוויריות בלתי פוסקות. גיוס הפך לבעיה של ממש – וזאת מעבר לדיווחים המציקים על ניסיונות עריקה חוזרים ונשנים משורות הארגון. עד לפני כשנה, הכריזה דאעש שוב ושוב שחלה חובה דתית על כל מוסלמי אדוק להגיע לסוריה ולסייע לה במלחמתה. בשנה האחרונה היא חדלה מהקריאה הזו, לא מעט משום ששירותי המודיעין המערביים הצליחו לעצור לא מעט מהמתנדבים, אבל השינוי מטריד את שירותי המודיעין עוד יותר – משום שדאעש מצאה את הדרך להעביר את הלחימה אל שטח האויב.

מתוך סרטון תעמולה של דאעש מתוך סרטון תעמולה של דאעש מתוך סרטון תעמולה של דאעש

מתקבל הרושם שלפחות במקרה אחד – של תא טרור הודי – הצליחה דאעש לארגן מרחוק תא שנערך לבצע תקיפה. האנשים שלה גייסו ודרבנו צעיר אחד – מוחמד איברהים יזדני, תושב הידרהבאד שבהודו - באמצעות הרשת, אימנו אותו באמצעי הצפנה כך שיוכל לרדת מהרדאר, לימדו אותו כיצד לגייס תומכים נוספים (לא לפני שערכו להם בדיקה דקדקנית), והנחו אותו כיצד למצוא כלי נשק בנקודות מסתור. איך הנשק הגיע לשם? ככל הנראה, באמצעות סוכנים אחרים של דאעש, שזה היה הקשר היחיד שלהם עם החוליה. הם לימדו אותו איך להכין חומרי נפץ, ואיך להזמין את החומרים בנפרד (חלקם נשלח ישירות על ידי הפיקוד) כדי שלא לעורר חשד.

החוליה הזו נתפסה והפיגוע סוכל, אבל העצורים לא ידעו לומר שום דבר על האנשים שאיתם היו בקשר. אנשי מודיעין מאמינים עכשיו ששורה של פיגועי "זאב בודד" במערב בוצעו למעשה בהנחיה של דאעש דרך הרשת, דרכה של המדינה האסלאמית לפגוע במערב מבלי לסכן את כוח האדם המועט יחסית שעומד לשירותה במדינה עצמה. מה שמטריד יותר, מבחינת המודיעין המערבי, הוא העובדה שכדי לבצע מבצעים כאלה, דאעש לא באמת צריכה טריטוריה – ושכל הגבלות הנסיעה לא יעזרו יותר מדי, אם האנשים שמוכנים לבצע פיגועים כבר נמצאים בתוך הטריטוריה המיועדת לפגיעה. אולי הפרט המטריד ביותר במזימת הידרהבאד הוא החלק הלכאורה לא אלים שלה: הקושרים רכשו בשר פרות ותכננו להגניב אותו למקדשים הינדיים כדי להצית מהומות.

דאעש היא במידה ניכרת רעיון. יש חשיבות לגרעין הטריטוריאלי שלה, אבל צריכים להיות ערוכים שבאמצעות הרשת, דאעש תוכל להמשיך להתקיים גם אחרי שרקה תיפול ומוסול תטוהר.

ההתנגדות מתחילה בבית

חברות עמק הסיליקון מוצאות את עצמן, לא מעט בניגוד לאינסטינקטים הבסיסיים שלהן, במסלול התנגשות עם ממשל טראמפ. התפיסה הבסיסית של מנהלים היא שאתה לא הולך ראש בראש עם הממשלה, ודאי לא כשבראשה עומד נשיא בלתי צפוי כטראמפ. אם זה היה נתון בידיהם, המנהלים היו מעדיפים לשרת את הממשל בשקט, כל זמן שזה לא מתערב בענייניהם.

עובדים של גוגל עובדים של גוגל עובדים של גוגל

זה לא קרה, משתי סיבות. הראשונה, כמובן, היא ההתנהלות של הממשל בפרשת איסור הכניסה על מוסלמים. עמק הסיליקון זקוק למהגרים והדיווחים על כך שהממשל מתכוון להוציא צו הגירה שיטפל באופן ספציפי בחברות ההייטק רק שפכו שמן על המדורה.

אבל השנייה חשובה כנראה יותר: העובדים של חברות ההייטק פתחו במרד. לפני כחודשיים, החלו מהנדסים – רבים מהם מגוגל או יוצאי גוגל – להחתים עובדים אחרים על התחייבות שלא לשתף פעולה עם יוזמות של הממשל ליצור רישום של מוסלמים. לנגד עיניהם עמדה הדוגמה המושמצת של IBM, שמיחשבה עבור הנאצים את מחנות הריכוז. עם כניסתו של טראמפ לתפקיד, המרד הואץ. אפילו מנכ"ל אובר נאלץ להיכנע ללחץ, שהגיע לא רק מהלקוחות אלא גם מהעובדים. המנהלים קלטו שהם לא יוכלו להתקיים אם רוב העובדים שלהם מתנגדים למדיניות של החברה.

לעמק הסיליקון תמיד היו טענות למוסריות-על, לתפיסה שהוא בונה עולם טוב יותר; אולי הדוגמה המוכרת ביותר, והשנויה ביותר במחלוקת, היתה הסיסמה הלא רשמית של גוגל "אל תהיה רע". עכשיו העובדים, זכותם, מגישים למנהלים שטר לפירעון. נעדכן.

אנחנו נורא מצטערים, אבל אנחנו לא יכולים

פליט סורי בגרמניה, אנאס מודמאני, תבע אתמול (ב') את פייסבוק בטענה שהיא מאפשרת שימוש בתמונה שלו לצרכי שנאה. מודמאני זכה לכמה דקות של פרסום בשנת 2015, כשצילם סלפי יחד עם ראש ממשלת גרמניה, אנגלה מרקל; לזוועתו, התברר תוך זמן קצר שארגוני שנאה בגרמניה משתמשים בתמונה שלו כדי לקשר בינו, בין מדיניות ההגירה של מרקל, ובין פיגועים. וכמובן, את ההפצה שלהם ארגוני השנאה מבצעים בעיקר בפייסבוק.

התמונה של אנאס מודמאני ואנגלה מרקל, צילום: גטי אימג התמונה של אנאס מודמאני ואנגלה מרקל | צילום: גטי אימג'ס התמונה של אנאס מודמאני ואנגלה מרקל, צילום: גטי אימג

אחרי הפיגועים בבריסל, החלו אתרי חדשות מפוברקות לקדם את הטענה שהצילום מציג את מרקל ניצבת לצד טרוריסט מוסלמי. חלק מהם הוסיפו ברקע את המשאית ששימשה לפיגוע בברלין בדצמבר. מודמאני ניסה לשכנע את פייסבוק לעשות משהו, ומשסורב – תבע.

התביעה מגיעה בזמן מאוד לא נוח לפייסבוק. הממשלה הגרמנית מאשימה אותה, בצדק, בכך שהיא לא עושה מספיק כנגד הפצת שנאה. פייסבוק טענה בבית המשפט שהיא לא יכולה לעשות כלום: היא טענה שיש מיליארדי פוסטים מדי יום ושאין מכונה שיכולה לסנן אותם.

אף אחד לא דרש מפייסבוק לבנות מכונה. דרשו ממנה לסנן פוסטים. זה אומר להעסיק צנזורים. פייסבוק לא רוצה להעסיק צנזורים, כי זה עולה לה כסף.

עורכי הדין של מודמאני ציינו שאף שפייסבוק הסירה מדי פעם את התמונות, כשמודמאני התלונן, היא לא מנעה העלאה מחדש שלהן והפצה שלהן; היא לא חסמה את החשבונות של המפיצים ולא התרתה בפני אלו שראו את התמונות. בקיצור, היא עשתה את המינימום שחשבה שיספיק לה כדי להימנע מתביעה.

היא טעתה. עכשיו תורו של בית המשפט להכריע.

קצרצרים

1. צוות מחשבה ימני בבריטניה, שנקרא Reform, מעריך שב-15 השנים הקרובות יחליפו רובוטים רבע מיליון מעובדי המגזר הציבורי בבריטניה. להערכת הצוות, אפשר יהיה להחליף 90% מהעובדים בווייטהול (מרכז הפקידות הבריטי), כמו גם אלפי עובדים בשירות הבריאות הלאומי, ביניהם רופאים ומנתחים. ההערכה היא שזה יחסוך לציבור ארבעה מיליארד ליש"ט. ומה יעשו כל המובטלים החדשים האלה? ב-Reform מציעים להם באופטימיות להתחיל לסגל את עצמם לכלכלת החלטורות (gig economy) החדשה, שבה לאנשים אין מקום עבודה קבוע והם צריכים לחפש לעצמם כל הזמן עבודה חדשה.

2. בעניין דומה, החנויות האוטונומיות החדשות של אמזון – אלה שמזהות אותך מעצמן ופותחות את החשבון שלך מרחוק – עשויות להעסיק צוות מינימלי של שלושה עד עשרה עובדים בלבד. אופטימלית, באמזון רוצים להעסיק רק שישה עובדים מדי משמרת. המטרה, בלשון התאגידית היבשה, היא "להסיר אינטראקציה אנושית לא הכרחית מחוויית הקניה הפיזית". לא ברור כמה חנויות כאלה מתכננת אמזון לפתוח; לפני כחודש הכחישה ידיעה על כוונה לפתוח 2,200 מהן ברחבי ארה"ב. על כל פנים, אם חשבתם שיש לכם עתיד במכירות בחנויות קמעוניות, תתחילו לחשוב על משהו אחר.

החנות הראשונה של אמזון בסיאטל החנות הראשונה של אמזון בסיאטל החנות הראשונה של אמזון בסיאטל

 

3. ומזווית אחרת: אובר הגישה תביעה נגד העיר סיאטל שבמדינת וושינגטון, לאחר שזו קיבלה חוק שמאפשר לעובדיה להתאגד. אובר לא חולקת על סמכותה של העיר לחוקק אותו, אבל היא עותרת נגד יישום החוק. באופן מביך, התביעה הגיעה פחות או יותר באותו הזמן שבה הכריזה אובר על שנת 2017 כעל "שנת הנהג" שלה. אתה רשאי להיות נהג אובר, כל זמן שאתה לא דורש את הזכויות המגיעות לך ומשמש כמכשיר בידי החברה לרסק את שוק המוניות ולגרור מיליוני עובדים אחרים אחריך אל כלכלת החלטורה. סיאטל כבר ענתה לעתירה של אובר ועורכי הדין שלה אמרו שהם משוכנעים שבית המשפט יקבל את עמדתם. הדיון בעתירה היה אמור להיערך השבוע, אך נדחה לחודש הבא לאחר שהאיגוד של נהגי המשאיות הודיע שבכוונתו להצטרף לעתירה בצידה של סיאטל ונגד אובר. נעדכן.

4. היסטריה מוסרית: בימים האחרונים נפוצו בבריטניה שמועות (הידועות גם כ"עובדות אלטרנטיביות") על כך שביוטיוב פועלת כנופיה של פדופילים ולמה אף אחד לא עושה שום דבר בנידון, ולמה אף אחד לא חושב על הילדים. בדיקה העלתה שלא ממש: יש סרטונים תמימים לגמרי של ילדים שרוקדים ומחקים כוכבי יוטיוב – אבל בתגובות יש תועבות יוצאות דופן. חלק ניכר מהסרטונים הללו צולם לפני שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות