אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח בגרמניה: יובל דיסקין ואבי פרימור חשפו ראשונים את החקירה בפרשת דיזילגייט צילום: ירון ברנר, ynet

דיווח בגרמניה: יובל דיסקין ואבי פרימור חשפו ראשונים את החקירה בפרשת דיזילגייט

לפי דיווח באתר "דר שפיגל", ראש השב"כ לשעבר ושגריר ישראל לשעבר דיווחו לראשונה לראשי פולקסווגן על החקירה נגדה בארה"ב, וזאת לפני פרסומה הרשמי. דיסקין: "לדיווח מוטעה זה אין שום רגל במציאות"

09.02.2017, 15:14 | שירות כלכליסט
ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, ושגריר ישראל בגרמניה לשעבר, אבי פרימור, חשפו ראשונים את החקירה בארה"ב בפרשת דיזילגייט בפולקסווגן, וזאת בניגוד לטענת החברה כי לא ידעה על השערוריה עד לפרסומה בתקשורת בספטמבר 2015 - כך לפי דיווח המתפרסם היום (ה') באתר הגרמני "דר שפיגל". דיסקין הקים לאחרונה חברת סייבר בשיתוף החברה הגרמנית. 

קראו עוד בכלכליסט

לפי הדיווח, בפגישה שנערכה בסוף פברואר 2015, הציג פרימור לפרדיננד פייך, שהיה בזמנו יו"ר פולקסווגן, מסמך בדבר החקירה בארה"ב נגד החברה, שהתקינה אמצעים לזיוף בדיקות פליטת מזהמים ברכביה. פרימור לווה בידי שני עובדים שהיו אמורים לערוך בדיקות אבטחת מידע בקבוצת פולקסווגן, כאשר אחד מהשניים הוא דיסקין. 

לפי "דר שפיגל", בדצמבר 2016 אמר פייך לתובע מטעם המדינה בראונשוויג כי לאחר שראה את המסמך, דיווח זאת למנכ"ל פולקסווגן דאז מרטין וינטרקורן, וזאת בתחילת מרץ 2015. וינטרקורן, שבהמשך התפטר מתפקידו, הבטיח לו מצדו כי מכתב שכזה מארה"ב לא קיים. עוד פורסם כי בהמשך הוא גם הודיע לארבעה מחברי המועצה המפקחת של החברה, שהכחישו את הטענות. לאחרונה נפתחה נגד וינטרקון חקירה בחשד להונאה.

מטעמו של דיסקין נמסר בתגובה כי "אין לו שום קשר ולו הקטן ביותר לפרשת דיזלגייט. ליובל דיסקין ולשותפיו נודע על הפרשה לראשונה רק כשפורסמה בכלי התקשורת. לדיווח מוטעה זה שום רגל במציאות".

פרימור אמר בתגובה כי "מדובר בקשקוש. אני כל הזמן מכחיש את זה לתקשורת הגרמנית. לא היתה פגישה כזו ואני לא מכיר מסמך כזה". לדברי פרימור, הוא נפגש בקביעות בעבר ובהווה עם פייך, "כי פולקסווגן נותנים לי חצי מהמימון לפרויקט הלימודים האירופיים של אוניברסיטת תל אביב ואין לזה כל קשר לסיפור של פולקסווגן. מדובר בפרויקט מאוד יקר כיוון ששותפות לו מלבד אוניברסיטת תל אביב, גם אוניברסיטת א-לקודס ואוניברסיטאות בגרמניה ובירדן".

מרטין ווינטרקורן מנכ"ל פולקסווגן לשעבר, צילום: בלומברג מרטין ווינטרקורן מנכ"ל פולקסווגן לשעבר | צילום: בלומברג מרטין ווינטרקורן מנכ"ל פולקסווגן לשעבר, צילום: בלומברג

חברת סייבר עם דיסקין

בספטמבר האחרון הקימה פולקסווגן חברת סייבר בשיתוף עם דיסקין, ראש אגף טכנולוגיה בשב"כ צפריר כץ וד"ר תמיר בכור, לשעבר ראש אגף מחשוב ומידע בשב"כ. משרדי החברה החדשה CyMotive Technologies - ממוקמים בהרצליה ומעסיקים כ-20 עובדים. החברה מתמקדת בפיתוח מוצרים ופתרונות בתחום הסייבר סקיוריטי לדור המכוניות העתידיות. מייסדי החברה הישראלים מחזיקים ב-60% ממניותיה ופולקסווגן ב-40% הנותרים.

ד"ר וולקמרטנברגר, ראש פיתוח מערכות חשמל ואלקטרוניקה ומבכירי חטיבת המחקר והפיתוח בפולקווסווגן אמר במעמד חתימת ההסכם: "האינטגרציה בין הרכבים לבין רשת האינטרנט הולכת וגדלה במשך השנים. כדי לתת מענה ללקוחותינו אנו נדרשים לפתח פתרונות לאתגרים העומדים בפנינו בעשור הקרוב, אנו נדרשים להעמיק ולפתח את הידע שלנו בתחום הסייבר והאבטחה. סיימוטיב טכנולוג'יס מספקת פלטפורמה מצוינת לכך, ואנו רואים בסיימוטיב טכנלוג'יס השקעה לטווח ארוך, הנהנית משילוב הכוחות בין פולקסווגן לבין מומחי הסייבר והאבטחה מישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות