אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסבים והסבתות בקובה יזכו לחופשת לידה כמו ההורים צילום: אימג'בנק, Gettyimages

הסבים והסבתות בקובה יזכו לחופשת לידה כמו ההורים

הממשלה מנסה לעודד את הילודה במדינה, שחמישית מאזרחיה עברה את גיל שישים. היא גם תגדיל את הסבסוד למעונות יום להורים ליותר מילד אחד

11.02.2017, 23:29 | שירות כלכליסט

ממשלת קובה תעניק חופשת לידה לסבים וסבתות של תינוקות חדשים. הצעד נועד לעודד ילודה במדינה, שהאוכלוסייה בה הולכת ומצטמצמת.

קובה כבר מציעה את אחת מהתוכניות הנדיבות ביותר באמריקה הלטינית לחופשות לידה. נשים הרות יכולות לצאת לחופשה בתשלום מלא 18 שבועות לפני הלידה ולהמשיך בחופשה במשך 12 שבועות אחריה. הן יכולות להאריך את החופשה ב־40 שבועות נוספים (כלומר, עד שנה בסה"כ) ולקבל 60% מהשכר המלא שלהן. החל משנת 2003, גם אבות טריים יכולים לקבל חופשת לידה של 12 שבועות בתשלום מלא ו־40 שבועות נוספים ב־60% מהשכר. כעת, צו נשיאותי חדש מאפשר גם לסבים וסבתות ליהנות מאותן הטבות.

אחת הסיבות למצוקה הדמוגרפית היא שמערכת הבריאות בקובה דואגת שאמצעי מניעה יהיו זמינים לציבור, ומאפשרת לבצע הפלות לכל מי אזרחית שמעוניינת בכך. במקביל, נשים רבות מעדיפות ללדת בשלב מאוחר יחסית בחייהן עקב קשיים כלכליים – מה שמקטין את חלון הזמן שבהן הן יכולות ללדת.

קראו עוד בכלכליסט

סיבה נוספת שגורמת לבעיה הדמוגרפית של קובה היא ההגירה. לפי הערכות, כ־60 אלף עד 80 אלף קובנים עוזבים את מולדתם בכל שנה, רובם צעירות וצעירים בשנות העשרים והשלושים לחייהם. בזכות מערכת הבריאות הקובנית, שנחשבת לאחת הטובות והמקיפות בעולם, תוחלת החיים במדינה עומדת על 78.4, כמו זו שבארה"ב. צירוף הנסיבות הזה מביא לכך ש־19.3% מאוכלוסיית קובה כבר חצתה את גיל 60. 

הוואנה, קובה, צילום: אימג הוואנה, קובה | צילום: אימג'בנק, Gettyimages הוואנה, קובה, צילום: אימג

שיעור הילודה בקובה הוא הנמוך ביותר בחצי הכדור המערבי ועומד על 1.6 לידות לאשה בממוצע, כשרק בקנדה נמצא שיעור הילודה ברמה זהה. אבל, בניגוד לקובה, קנדה היא מדינה עם מאזן הגירה חיובי.

הצו הנשיאותי שמרחיב את ההטבות הסוציאליות למשפחות עם תינוקות כולל גם הגדלה של הסבסוד למעונות יום שמקבלים הורים ליותר מילד אחד. לפי הבטאון היומי הרשמי של המפלגה הקומוניסטית הקובנית "גראנמה" (שקרוי, אגב, על שם הספינה שעליה חזר פידל קסטרו לקובה ב־1956 מהגלות במקסיקו), הורים לשני ילדים ייהנו מהנחה של 50% על התשלום למעון יום, בשעה שהורים ליותר משני ילדים או יותר לא יידרשו לשלם בכלל עבור מסגרת ליתר ילדיהם. יתר על כן, אמהות שעובדות במגזר הפרטי, שנכון להיום אחראי על 30% בלבד מכלכלת קובה, ייזכו להטבה נוספת אם יש להן עסק משלהן. כל עצמאית שלה שני ילדים או יותר מתחת לגיל 17 תקבל זיכוי של 50% במס הכנסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות