אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא מוכנים לספק שירות להתנחלויות? תודיעו מראש או שלמו פיצויים של עשרת אלפים שקל צילום: רויטרס

לא מוכנים לספק שירות להתנחלויות? תודיעו מראש או שלמו פיצויים של עשרת אלפים שקל

ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה עסקים יחויבו להודיע מראש על איזורים בהם הם מסרבים לספק שירות, כמו התנחלויות או יישובים ערביים ומרוחקים. חברי הרשימה המשותפת התנגדו

13.02.2017, 12:52 | שחר אילן
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק, לפיה יחויבו עסקים להודיע על איזורים שבהם הם מסרבים לספק שירות, דוגמת התנחלויות או יישובים ערביים. מי שלא יודיע מראש ויסרב לספק שירותים לישוב מסוים, צפוי לתשלום פיצויים של עשרת אלפים שקל ללא הוכחת נזק. ההצעה אושרה ביום שני שעבר, אך ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת הגיש בקשה לרביזיה (הצבעה חוזרת). הרביזיה נדחתה היום בוועדה, כך שההצעה תועבר עכשיו לאישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית.

סעיף 3 בחוק איסור הפליה במוצרים ושירותים קובע בין היתר איסור אפליה בשל גזע, דת, ארץ מוצא ומין. הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי ביקשה להוסיף איסור אפליה מחמת מקום מגורים. כן היא ביקשה להוסיף את הסרוב לספק שירות למקום מגורים מסוים לעילות בחוק הגנת הצרכן, שבשלן רשאי בית משפט לפסוק פיצויים של עשרת אלפים שקל ללא הוכחת נזק. מדובר בשירותים דוגמת אספקת מוצר, הרכבה שלו, שירותי אחריות וכו'.

קראו עוד בכלכליסט

בדיונים על הצעת החוק השתתף ח"כ חיים ילין מ"יש עתיד", לשעבר ראש המועצה האיזורית אשכול בעוטף עזה. ילין סיפר שהיו תקופות בהן עסקים סירבו לספק שירותים גם לישובי עוטף עזה. מנגד עלו טענות שאי אפשר לחייב בעלי עסקים פרטיים להגיע למקומות שנחשבים בעיניהם למסוכנים. על רק זה התגבשה הצעת פשרה לפיה עסקים יחויבו להודיע מראש על איזורים שאינם מספקים להם שירות. כמבן, עסקים שיעשו זאת יסתכנו בכניסה לרשימת חרם של תומכי הימין.

יוזמת הצעת החוק ח"כ שולי מועלם. "אני מטפלת בבעיות של כולם", צילום: אלכס קולומויסקי יוזמת הצעת החוק ח"כ שולי מועלם. "אני מטפלת בבעיות של כולם" | צילום: אלכס קולומויסקי יוזמת הצעת החוק ח"כ שולי מועלם. "אני מטפלת בבעיות של כולם", צילום: אלכס קולומויסקי

חברי הכנסת מהרשימה המשותפת התנגדו לאישור ההצעה. ח"כ אוסאמה סעדי אמר בישיבה ביום שני שעבר כי מדובר בחקיקה זוחלת לכיוון של סיפוח. יו"ר הוועדה איתן כבל מהמחנה הציוני טען שההצעה תשפר את מצבם של צרכנים ביישובים ערביים, שבעלי עסקים חוששים לספק להם שירות. לטענתו, היישובים הערביים סובלים בעניין זה לא פחות ואולי יותר מההתנחלויות. סעדי אמר בתגובה: "אל תגנו על היישובים הערביים ואל תגידו שזה טוב לערבים".

יוזמת החוק ח"כ מועלם אמרה בתגובה לחברי הכנסת הערבים: "אתם תוציאי את שתי העיניים לציבור הערבי רק בשביל להוציא עין אחת של המתנחלים. אני מטפלת בבעיות של כולם, אם הם גרים בעפרה, במטולה, בערבה או בכפרים הערבים – וכולם סובלים זה שנים מאותה אפליה שההצעה נועדה לטפל בה".

בישיבה קודמת עלו טענות של מרכז השלטון המקומי, לפיהן ההצעה תפגע ביכולת שלהן לתת העדפה לתושבי הרשות המקומית. בישיבה בשבוע שעבר הבהיר היו"ר כבל, כי נוסח ההצעה אינו מתייחס לרשויות המקומיות. בישיבה הזו עלתה טענה נוספת שלא ברור מהחוק שהוא אינו חל על תאגידים עירוניים, אבל כבל סירב לפתוח את הדיון מחדש.

תגיות