אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעון החול הולך ואוזל: בתוך כשבוע ייקבע עתיד לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שעון החול הולך ואוזל: בתוך כשבוע ייקבע עתיד לווייתן

נובל אנרג'י היא השותפה היחידה בלווייתן שטרם השלימה את המימון הנדרש לפיתוחו ומחר תקיים הנהלתה שיחת משקיעים שבה היא עשויה להבהיר לאן פניה. השותפות הישראליות במאגר ממתינות במתח שכן הסכמי המימון שלהן יפקעו בתוך שבוע

14.02.2017, 08:12 | ליאור גוטמן

פברואר 2017 מסתמן כחודש שבו ייקבע עתיד משק הגז. בימים הקרובים עשויה להתקבל החלטת השקעה רשמית בלווייתן, כאשר הצלע היחידה שעוד לא הכריזה זאת רשמית היא נובל אנרג'י האמריקאית. זו ממתינה לאישור יצוא רשמי מלווייתן לירדן, או אז יושלמו רוב התנאים העיקריים שיאפשרו להכריז על השקעה רשמית במאגר.

בשבוע האחרון נפוצו שמועות על ערבות מדינה רשמית שניתנה לחוזה הגז של שותפות לווייתן מול חברת החשמל הירדנית. הפרסומים זכו לשלוש הכחשות רשמיות – מצד לשכת שר האנרגיה יובל שטייניץ, נובל אנרג'י ודלק. זאת כאשר לא ברור איך ממשלת ישראל חושבת לתת ערבות לתקופה של 15 שנה לחוזה מסחרי בין שתי ישויות שאין לה עליה שליטה (המוכרת נובל אנרג'י מצד אחד, והקונה חברת החשמל הירדנית מצד שני).

קראו עוד בכלכליסט

עם זאת בשותפות לווייתן ממתינים לאישור ממשלתי אחר: מדובר באישור טכני ליצוא גז טבעי למדינה זרה, בדומה לזה שניתן באפריל 2015 על ידי שר האנרגיה הקודם סילבן שלום ודווח על ידי שותפות תמר לבורסה.

עיון בדיווח מאז מעלה כי מדובר על התקשרות בין שלושה גופים – פוטאש הערבית, חברת הברום הירדנית ונובל אנרג'י – שהתקשרו בהסכם מסחרי ולטובתו ניתנו אישורי ראש הממשלה ושר האנרגיה להעביר גז ממאגר ישראלי למדינה זרה. הדיווח לבורסה לא הזכיר אז שום ערבות מדינה.

השותפויות הישראליות בלווייתן – דלק קידוחים, אבנר ורציו – חתמו על הסכמי מימון במיליארדי שקלים כדי להעמיד את חלקן בפיתוח המאגר הענק. פיתוח זה נאמד בכ־3.8 עד 4 מיליארד דולר, כאשר נובל אנרג'י אמורה להמציא כ־40% ממנו, והשאר נופל על דלק ורציו. אלו דיווחו כבר על נטילת הלוואות מ־HSBC וג'יי.פי מורגן הזרים כאשר על פי דיווחי החברות, "לשותפות או לבנקים הזכות לבטל את מכתב ההתחייבות עד לא יאוחר מ־20 בפברואר 2017, כנגד תשלום דמי ביטול, במידה שהשותפות תממש את זכותה להתקשר בהסכם המימון". במילים אחרות, כבר לקראת סוף החודש יפקעו הסכמי המימון, וכל ההיתכנות המוקדמת עלולה לרדת לטמיון.

שותפויות הגז הישראליות מודעות לבעיה, וגם אם ניתן ברמה הטכנית לבקש או לקבל הארכה של חודש או חודשיים, לכולם ברור שצעד כזה לא ייראה טוב לא ברמה הציבורית ולא ברמה התקשורתית, ולכן כולם מנסים להימנע ממנו.

מי שיכולה לפתור את העניין היא הנהלת נובל אנרג'י, שתקיים מחר שיחת משקיעים על ביצועי החברה לשנת 2016 כמו גם תוכניות לשנה הנוכחית והשנה הבאה. נובל עשויה להידרש ולענות על עסקאות המימון שלה בלווייתן כמו גם לשאלת הפיתוח, ולכן הכל מתנקז ככל הנראה לשבוע הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות