אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ערן מלכה בביהמ"ש: "רונאל אמר לי - 'לא מוותרים על לקוח כמו אלון חסן,  זה הרבה מאוד כסף'" צילום: אלכס קולומויסקי

ערן מלכה בביהמ"ש: "רונאל אמר לי - 'לא מוותרים על לקוח כמו אלון חסן, זה הרבה מאוד כסף'"

קצין המשטרה לשעבר ועד המדינה בפרשת פישר גולל היום את גרסתו להשתלשלות האירועים בתיק נמל אשדוד: "אמרתי לו 'רונאל, בלי שטויות', הוא אמר לי 'אל תדאג יהיה בסדר'"

23.02.2017, 15:45 | נעמי צורף
קצין המשטרה לשעבר ועד המדינה, ערן מלכה, הובא הבוקר (ה') לבית המשפט המחוזי בירושלים למסור את עדותו בפרשת עו"ד רונאל פישר.

קראו עוד בכלכליסט

מלכה, נאשם מספר 1 בכתב האישום שהוגש במסגרת הפרשה, חתם על הסדר טיעון עם המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), במסגרתו הסכים להיות עד מדינה נגד המעורבים הנוספים, בעיקר פישר, וכן להודות בשורת עבירות חמורות של שוחד, שיבוש חקירה, מרמה והפרת אמונים. בספטמבר 2015 גזר בית המשפט על מלכה 8 שנות מאסר, ביוני האחרון, הפחית בית המשפט העליון שנת מאסר מעונשו ופסק כי מלכה ירצה 7 שנות מאסר.

במהלך העדות שמסר היום בפני השופט משה סובול, השיב מלכה לשאלותיה של התובעת בתיק, עו"ד קרן אלטמן, בנוגע לפרשת נמל אשדוד ואלון חסן.

אלטמן: מה הקשר שלך לתיק נמל אשדוד?

מלכה: "הייתי ראש מחלק חקירות באותה התקופה. תיק נמל אשדוד לא התנהל אצלי ולא הייתי ממונה על החקירה. החקירה הסמויה התנהלה משהו כמו שנה וחצי. היה כוח משימה שאסף ראיות במשך תקופה ארוכה ואם זה מבשיל לכדי חשד סביר או ראיות מעבירים לאחד מראשי המחלקים שיתפח בחקירה מעצרים וכו. בפברואר 2014 אני מיודע שאני הולך לקבל את התיק ושאני צריך לפתוח את החקירה הגלויה ולנהל את כל הפן המבצעי של הסיפור הזה. סיפרתי את זה לרונאל באחת הפגישות שלנו. ממקום חברי או אפילו קצת משוויץ כי זה תיק גדול, תקשורתי".

אלטמן: מה היה ידוע באותה התקופה?

מלכה: "כבר מיולי 2013 יחידת להב חוקרת את הסיפור של נמל אשדוד, זה היה ידוע כי התפרסם תחקיר גדול. זה לא היה סוד כזה גדול. אבל אף אחד לא יודע מה ומי. אני סיפרתי לרונאל בקטע חוויתי חברי ובלי שום כוונה... רונאל אומר לי שמכיר את חסן, היה בבר מצווה של הילד ושזה בן אדם שאפשר לסמוך עליו ושאפשר לעשות הרבה כסף. אמרתי לו שאין מצב. זה לא יקרה כי זה תיק שלי ולא אוכל לעמוד בכזה דבר. שאלתי אותו למה בכלל הכוונה? והוא ענה לי 'נביא את חסן לפגישה ונגיד לו שאני יכול לעזור'. לא הסכמתי אמרתי 'אין מצב, לא יקרה'. הוא ניסה לשכנע אותי עוד קצת אמרתי לו זה לא יעבוד. אני צריך לחקור.. איך אני אתקע באמצע? זה לא ילך. אחרי שבוע שבועיים הוא סיפר לי שפגש את אלון ואלון אמר שהוא לא מעוניין".

אלטמן: "מה רונאל מספר על הפגישה?"

מלכה: "שהוא מציע 'לעזור' לו. לחלץ אותו מהתיק ולהוציא אותו"

אלטמן: "תמורת מה?"

מלכה: "כסף. כשהודיע לי שהוא לא מעוניין נשמתי לרווחה וחשבתי שבזה נגמר הסיפור".

ערן מלכה , צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה | צילום: אוהד צויגנברג ערן מלכה , צילום: אוהד צויגנברג

מלכה סיפר כי בהמשך התחיל דו-שיח בינו לבין פישר בשאלה האם רונאל ייצג את חסן. "אמרתי לו שזה לא ילך כי אני יודע מה יקרה. אני מנהל חקירה, אני יודע שאם הוא ייצג אותו אני אתבקש לעזור ולעשות דברים שאני לא אוכל לעשות. זה לא דומה למה שעשינו, זה יעמיד אותי במצב שהוא בלתי אפשרי ואני ממש מבקש ממנו לשקול לא לייצג אותו", סיפר. לטענתו, הוא משתף גם את ע' (עדת המדינה) ומבקש ממנה "שתנסה להוריד אותו כי זה לא מתאים" ומוסיף "אני מוטרד מזה תקופה".

"איפשהו בדרך היינו במפגש אצל רונאל בבית, רותי (דוד), יאיר (ביטון) ואני. במפגש אמרתי לרונאל שלא ייצג את חסן כי אני לא אוכל לתפקד במצב הלא נורמלי שאהיה בו. אמרתי לו 'ירדת מזה? תרד מזה'. בכוונה אמרתי את זה ליד רותי כי קיוויתי שיהיה מבוגר אחראי... התחננתי 'בבקשה רד מזה תניח לזה'. העלתי את זה באיזשהו שלב והוא שאל מתי נפתחת החקירה הגלויה? ואני נוקב בתאריך וממשיך סביב העניין של ייצוג או לא ייצוג. הוא אומר לי 'לא מוותרים על זה, זה הרבה מאוד כסף'. רותי אומרת גם כן שלא מוותרים. יאיר התערב ושאל 'מה זה הרבה כסף?' רונאל השיב: 'בסביבות 100 אלף דולר'. יאיר אמר: 'אני אתן לך 100 אלף דולר, אתה לא רואה שזה לא מתאים?' יאיר היה היחיד שהיה בצד שלי באותו ערב. אחרי זה רונאל אומר לי שהוא ירד מזה ולא ייצג אותו, נשמתי לרווחה"

אלטמן: מה אמרת לרונאל שיקרה אם הוא ייצג את חסן?

מלכה: "אמרתי שאני אעלה למפקד היחידה ואגיד שאני לא יכולה לטפל בתיק כי העו"ד שמייצג הוא חבר טוב שלי, כמובן בלי לספר את כל מה שעשינו, אבל כדי לנסות להדאיג אותו".

רונאל פישר, צילום: עמית שאבי רונאל פישר | צילום: עמית שאבי רונאל פישר, צילום: עמית שאבי

בהמשך סיפר מלכה כי החקירה כבר התקרבה לסופה וכי עלו כל מיני דברים מודיעיניים שהיה עליהם לבדוק. ביניהם, היו שני סיפורים שהיה עליהם לבדוק, האחד קשור לתשלום לא חוקי לעורך דין שייצג את הנמל בעניינים מסויימים ועלה החשד שייצג גם את חסן בעניינים אישיים וקיבל על כך תשלום מקופת הנמל. הסיפור השני קשור בחשד לקיזוז של חשבוניות פיקטיביות שבצע חסן על מנת לקבל החזרי מס במרמה במסגרת רכישה של חברה מסויימת.

"מבחינתנו מדובר בפסיק בכל החקירה, שני סיפורים ברמת הכלום, אבל היינו חייבים לבדוק", סיפר מלכה. לאחר בדיקות הסתבר לו כי אין ראיות שמאששות את החשדות. "באחד הערבים אני מגיע לרונאל למשרד ומדברים בקטע חברי. הוא שאל אותי על התיק ויספרתי לו בקטע מצחיק את שני הסיפורים האלו. אני רואה אותו כותב ושאול למה, הוא אומר לי 'תשאיר לי את זה'. כבר ראיתי מה הולך לקרות... אני אומר לו 'רונאל, בלי שטויות', הוא אומר לי 'אל תדאג יהיה בסדר'".

מלכה אמר כי בתקופה הזו פישר הופיע בטלוויזיה במסגרת התכנית המיזם. "אמרתי לו: תקשיב, ראיתי מי זה אלון חסן, הוא ימכור אותך בארבע שניות. אתה בפריים טיים, אתה פרקליט צמרת. אל תעשה איתו שטויות. רונאל השיב לי 'אל תדאג, אני מכיר אותו, הוא ברזל'. המשכתי ושאלתי אותו מה תמכור לו פה? שני סיפורים של שום דבר? והוא ענה לי תשאיר לי את זה, הכל בסדר", סיפר מלכה. "אני יוצא משם ומבקש מע' שתוודא שהוא לא עושה שטויות".

בהמשך העיד כי באחד הימים פגש את רונאל בביתו "רונאל אומר לי שהוא פגש את חסן ודיבר איתו והכל בסדר והוא מוכן לשלם בתמורה לשני הסיפורים הקטנים. הוא אומר לי 'אל תדאג תהיה רגוע אני מכיר את אלון שנים'. באיזשהו שלב השתכנעתי", מספר מלכה.

בהמשך, חסן זומן לחקירות השלמה לקראת סיום החקירה, במסגרתן ביקש מלכה לחקור אותו חקירה שולית בשני הנושאים האלה. "בסיום החקירה אני שולח לרונאל ווטסאפ 'שתדע חקרנו פעמיים היום'", הוא מספר. "ביום שישי הייתי אצל רונאל בארוחת ערב, הלכנו הצידה ודיברנו על הסיפור של חסן הוא אמר לי שהוא ארגן 100 אלף, אני לא זוכר אם שקל או דולר, מאוחר יותר התברר לי שזה היה 150 ולא סיפרו לי את האמת".

"רונאל אמר שקבע עם אלון ביום חמישי ויבוא לשלם על הסיפורים הקטנים. יום או יומיים למחרת הבת של חסן נחקרה אצלנו. לא היה לי מושג, זה היה כמה צוותים – היא זומנה במסגרת הצוות שחקר את הלבנת ההון. רונאל הרים לי טלפון ושאל אם היא בחקירה וביקש לדעת מה הסיפור. הבנתי שלוקחים ממנה עדות והיא תכף הולכת הביתה. כל עורך דין שהיה מתקשר לשאול אותי מה קורה עם הנחקרת הייתי עונה לו את אותה התשובה, אין כאן איזו הדלפה. ע' סימסה לי באיזשהו שלב שאלון חסן מגיע למשרד למחרת. היא כתבה לי משהו כמו 'מחר בגלל הבת שלו וחמישי לסגור פינה', כלומר, בכוונה לשלם".

"יום לפני ע' מעדכנת אותי שהם נוסעים מחר לאשדוד. אני מנסה להבין למה כי הבנתי מרונאל שהוא מגיע למשרד. אמרה שחסן לא רוצה להסתובב עם כל כך הרבה כסף ומעדיף שיבואו אליו. באותו ערב או בבוקר כשהם הולכים להיפגש היא כותבת לי 'הבוס מבקש דגשים למפגש'. כתבתי לה: 'לא בבית קפה, לא במסעדה, לא באוטו שלו ותזהרו'. הדבר הבא שאני זוכר זה שבסביבות 3 בצהריים אני מעודכן שרונאל עצור ומאוחר יותר הבנתי גם למה", סיכם מלכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות