אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה בקריאה טרומית הארכת חופשת הלידה בשבוע צילום: shutterstock

הכנסת אישרה בקריאה טרומית הארכת חופשת הלידה בשבוע

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ רחל עזריה לפי החופשה תוארך ל-15 שבועות. במשרד האוצר ישקלו להאריך את החופשה ל-16 שבועות

01.03.2017, 13:24 | שחר אילן

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ רחל עזריה מכולנו להארכת חופשת הלידה בשבוע מ-14 ל-15 שבועות. בתקציב המדינה כבר הוקדשו 230 מיליון שקל להארכת החופשה. עזריה מסרה שבמשרד האוצר בראשות יו"ר מפלגתה משה כחלון ישקלו בחצי השנה הקרובה להכפיל את הסכום הזה כדי שהחופשה תוארך ל-16 שבועות ולא ל-15.

הצעת החוק כוללת גם מתן הנחה במעונות יום לילדי יולדות וכן סל הקלות נוספות. במסגרת הצעת החוק גם יוקלו התנאים ללקיחת חופשת לידה של האב. מינימום הזמן שהאב אמור לקחת ירד משלושה שבועות לשבוע. היום עומד מיצוי זכויות האבות לחופש לידה על כמות אפסית של 0.4%.

תינוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק תינוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק תינוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

עזריה עומדת בראש צוות שבוחן את הארכת חופשת הלידה. לדבריה, "הורים לילדים קטנים בישראל זו אוכלוסיה שעד היום לא היתה במרכז תשומת הלב והגיע הזמן לתקן זאת". היא ציינה ש"שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD ואחוז תעסוקת הנשים הוא גם כן מהגבוהים ב- OECD, אבל שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוקות עם הוריהם כאשר המחקרים מראים שכל שבוע בתקופה הזו משמעותי להתפתחות התינוק".

כן אישרה הכנסת בקריאה טרומית הצעת החוק של דב חנין מהרשימה המשותפת להארכת חופשת הלידה ל-16 שבועות. חנין היה יוזם החוק שהאריכה ב-2007 את חופשת הלידה מ-12 שבועות ל-14 שבועות. סביר ששתי ההצעות יאוחדו.

יו"ר השדולה למען הגיל הרב ח"כ מנואל טרכטנברג מהמחנה הציוני טוען לעומת זאת ש"ההחלטה להאריך את חופשת הלידה מותירה את האמהות במאה הקודמת". לדבריו, "חופשת הלידה של שנות ה-50 כבר לא מתאימה למאה ה-21, שבה 2 ההורים עובדים במשרות מלאות, עם קריירות תובעניות. הארכת תקופת הלידה בשבוע מפספסת את ההזדמנות לעשות מהפיכה בתחום". הוא מציע רפורמה שבמסגרתה תוגדר תקופת לידה שתאפשר לאמהות חזרה הדרגתית לעבודה ותאפשר לאבות לקחת חלק פעיל יותר בהורות".

תגיות