אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בניגוד למיתוס העבודה בהייטק של נשים חרדיות, רק 1,100 מפתחות תוכנה

בניגוד למיתוס העבודה בהייטק של נשים חרדיות, רק 1,100 מפתחות תוכנה

מחקר שהוצג בכנס המכון החרדי למחקרי מדיניות, השכר החציוני של נשים חרדיות נמוך ב-26% מהשכר החציוני לנשים יהודיות לא חרדיות ועומד על 4,900 שקל בלבד

01.03.2017, 18:30 | שחר אילן

רק 1,100 נשים חרדיות מועסקות כמפתחות תוכנה, פחות מ-1% משיעור הנשים החרדיות העובדות ורק 4% מועסקות במחשבים. זאת, בניגוד לדימוי כאילו מדובר במקצוע רווח בקרב הנשים החרדיות. כך עולה ממחקר חדש של חוקר המגזר החרדי ד"ר נרי הורוביץ שהוצג היום בכנס הראשון של המרכז החרדי למחקרי מדיניות.

בנוסף, השכר החציוני של נשים חרדיות נמוך ב-26% מהשכר החציוני לנשים יהודיות לא חרדיות ועומד על 4,900 שקל בלבד.

קראו עוד בכלכליסט

72% מהנשים החרדיות עובדות. זה הרבה יותר מהיעד שהציבה המדינה וקרוב לשיעור הנשים היהודיות הלא חרדיות שעובדות. אלא שהורוביץ אומר כי "יש שביעות רצון מפורזת. הדברים שלי הרבה פחות אופטימיים. נשים חרדיות סובלות משוליות בשוק העבודה והכנסה נמוכה. הן מועסקות בעיקר במגזר החרדי הציבורי ללא פוטנציאל קידום ופעמים רבות ללא הגנה מקצועית".

לדברי הורוביץ, יש כ-120 אלף נשים חרדיות עובדות. מתוכן 64% מועסקות בסקטור הציבורי בתחומים כמו חינוך, בריאות ומנהל ציבורי. 18% מועסקות כזבניות ובעבודות צווארון כחול. רק 15% מועסקות בעבודות מכניסות יותר, כגון שירותים פיננסיים, מחשבים חשבונאות ועריכת דין.

הורוביץ מצא גם ששיעור נמוך של נשים חרדיות מועסקות בתפקידים בכירים. כך למשל יש 4,500 נשים במחשבים (פחות מ-4%) אבל רק 1,100 כאמור מתוכן מפתחות תוכנה. "יש בלבול במגזר החרדי בין עבודה עם מחשב לעבודה במחשבים", מסביר הורוביץ את הפער בין מיתוס השתלבות הנשים החרדיות בהייטק למציאות הזוהרת הרבה פחות.

נשים חרדיות עובדות במרכז מטריקס במודיעין עילית (ארכיון) נשים חרדיות עובדות במרכז מטריקס במודיעין עילית (ארכיון) נשים חרדיות עובדות במרכז מטריקס במודיעין עילית (ארכיון)

8,700 נשים חרדיות מועסקות כמוכרות ורק 500 מתוכן עובדות כמנהלות חנויות ו/או עסקים. למרות ש-51 אלף נשים חרדיות עובדות בתחומי ההוראה והחינוך (42% מכלל הנשים החרדיות העובדות) רק כ-1,000 מתוכן בתפקידי ניהול. הורוביץ ציין שיש הרבה יותר מנהלים גברים חרדים במוסדות חינוך לבנות.

רק 57% מהנשים החרדיות מועסקות במשרה מלאה

רק 57% מהנשים החרדיות מועסקות במשרה מלאה לעומת 73% מהנשים היהודית הלא חרדיות. 45% מהנשים החרדיות עובדות פחות מ-34 שעות שבועיות, לעומת 29% בלבד בקרב הלא חרדיות.

הנתונים האלה של ריבוי עבודה במשרה חלקית נגרמים בין היתר בגלל המספר הכל כך גדול של נשים חרדיות שהוכשרו לתפקידי הוראה והמחסור במשרות הוראה במגזר זה. כדי לאפשר ליותר נשים לעבוד נהוג במוסדות החינוך החרדיים לחלק תפקידי הוראה לחלקיקי משרה.

התוצאה של העבודה הבמשרה חלקית היא משכורות הרבה יותר נמוכות. השכר החציוני של הנשים החרדיות עומד על 4,900 שקל לחודש לעומת 6,600 שקל לנשים יהודיות לא חרדיות.הורוביץ סבור שכדי לשנות את המצב עגום הזה של עבודה בשכר נמוך יש להתחיל ללמד בסמינרים החרדיות לבנות אנגלית ומתמטיקה ברמה של חמש יחידות. כן יש להגביר את לימודי המקצוע בסמינרים על חשבון לימודי ההוראה.

מנתונים שהציגה בכנס ניצה קסיר, עמיתה בכירה המכון החרדי למחקרי מדיניות ולשעבר חוקרת בכירה בבנק ישראל, עולה שנשים חרדיות עובדות בממוצע 28 שעות בשבוע לעומת 37 שעות אצל נשים לא חרדיות. קסיר מציינת שהשוואת היקף העבודה של נשים חרדיות לזה של נשים לא חרדיות תצממם את העוני במגזר החרדי בהיקף של 15%.

נתון מעניין נוסף שהציגה קסיר: 52% מהחרדים עניים אבל רק 36% מהם ראו בעבר או רואים עצמם עניים. לשם השוואה 54% מהערבים בישראל עניים ו-60% מהם ראו או רואים עצמם עניים. קסיר מסבירה זאת בכך שרבים מהחרדים בוחרת בלימוד התורה כדרך חיים של הסתפקות במעט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות