אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש לפייר טרייד: רוצים להמשיך לפעול? תזדקקו לרישיון ניהול בורסה צילום: שאול גולן

ביהמ"ש לפייר טרייד: רוצים להמשיך לפעול? תזדקקו לרישיון ניהול בורסה

זירת האינטרנט למסחר באופציות בינאריות טענה כי אינה עוסקת בניירות ערך והיא רק מתווכת במסחר; רשות ני"ע סברה אחרת, וביהמ"ש קיבל את טענתה

02.03.2017, 19:11 | תומר גנון
זירת האינטרנט למסחר באופציות בינאריות "פייר טרייד", לא תוכל להמשיך לפעול ללא רישיון לניהול בורסה. כך פסקה היום (ה') שופטת המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, רות רונן. רונן דחתה בפסק הדין ערעור שהגישה החברה נגד החלטת רשות ני"ע, המורה לה לחדול מפעילות עד קבלת רישיון זה.

קראו עוד בכלכליסט

"פייר טרייד" טענה באמצעות עורכי הדין בועז פייל ממשרד יגאל ארנון ושחר כהן, שאופציה בינארית אינה נייר ערך. לטענתה היא מפעילה רק פלטפורמה טכנולוגית שיתופית, המאפשרת מסחר רב צדדי באופציות בינאריות כאשר היא המתווכת. עם זאת בניגוד לזירות אחרות, כך טענה, היא אינה צד לעסקה אלא רק משמשת כ"שוק" המפגיש צדדים לעסקאות.

השופטת רות רונן, צילום: שאול גולן השופטת רות רונן | צילום: שאול גולן השופטת רות רונן, צילום: שאול גולן

רשות ני"ע, באמצעות מנהל המחלקה המסחרית בפרקליטת מחוז ת"א, ליאב ויינבאום ועו"ד שלמה כהן, טענה שאופציה בינארית נופלת בהגדרת החוק לני"ע, וכן שהמערכת של "פייר טרייד" מקיימת את יסודותיה המהותיים של בורסה. לגישת הרשות, התכלית של דרישתה מהחברה לקבל רישיון לצורך ניהול בורסה, היא תכלית של הגנה על הציבור ושמירה על יציבות הבורסה ועל תקינות והגינות המסחר בה לשם כך. הרשות ציינה כי תכליות אלה מתקיימות גם כאשר מדובר בבורסה המציבה תשתית למסחר במכשירים פיננסים בלבד. גם בורסה כזו לשיטתה נדרשת תקינות והוגנות.

"הפגיעה בעותרת נעשית מכוח חוק ני"ע, ולמטרה לגיטימית של הגנה על ציבור המשקיעים שעשויים להשקיע בפלטפורמה שהקימה העותרת", נקבע בפסק הדין של רונן, "דרישת הרשות כי העותרת תפעל בעתיד באמצעות רישיון לניהול בורסה אותו תבקש מהרשות, אינה סותמת את הגולל על עיסוקה של העותרת, גם אם הדרישה לרישיון היא דרישה מכבידה המערימה קשיים לא מבוטלים על פעילותה".

רונן הוסיפה בפסק הדין כי היא הוראות חוק ני"ע בנושא הן עמומות, והיה מקום לנהל הליך משפטי כדי להבהיר אותן, ועל כן היא לא חייבה את החברה בהוצאות משפט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות