אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההכרעה בנוגע לגורלו של שדה דב נדחתה ליום רביעי הקרוב צילום: עמית שעל

ההכרעה בנוגע לגורלו של שדה דב נדחתה ליום רביעי הקרוב

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון בעוד שלושה ימים בהצעת החוק לדחיית פינויו של שדה התעופה עד 2019, זאת לאחר שביהמ"ש העליון צפוי להכריע באותו יום בעתירת המדינה לדחיית הפינוי

05.03.2017, 15:47 | אמיתי גזית

ביום רביעי הקרוב יתקבלו הכרעות גורליות באשר לעתידו של שדה התעופה שדה דב ותוכנית הבנייה בו. ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לשוב ולדון ביום רביעי הקרוב בהצעת החוק לדחיית פינוי שדה דב עד 2019. מדובר בהחלטה לא שגרתית, שכן ועדת השרים מתכנסת בדרך כלל בימי ראשון בלבד. אלא שברביעי הקרוב צפוי בית המשפט להכריע בעתירת המדינה שמבקשת  לדחות את פינוי השדה לאוקטובר השנה, והשרים החליטו לפעול רק אחרי פסק הדין. דחיית הדיון בעניין הייתה לבקשת שר האוצר משה כחלון.

קראו עוד בכלכליסט

על פי סיכום עם מנהלי הגוש הגדול, שמייצגים את בעלי הקרקע הפרטיים במתחם, שדה התעופה האזרחי אמור להתפנות באפריל. הסיכום בין בעלי הקרקע למדינה על מועד הפינוי נולד בעקבות עתירה, וקיבל תוקף של פסק דין. לכן, הדרך החוקית למניעת סגירת השדה במועד המוסכם היא באמצעות חוק חדש או פסק דין חדש של בית המשפט העליון. בעקבות אותו פסק דין שמחייב את המדינה לפנות את שדה התעופה, קודמה בשנים האחרונות תוכנית בנייה במתחם. ובשבוע שעבר היא הוצגה בוועדה המקומית לתכנון ובנייה תל אביב. מהתוכנית עולה כי במקום ייבנו 16 אלף דירות, מתוכם כ-2,100 מיועדות להשכרה ארוכת טווח במחיר מוזל של כ-3,000 שקל בחודש, וכ-600 דירות לדיור ציבורי.

שדה דב, תל אביב, צילום: עמית שעל שדה דב, תל אביב | צילום: עמית שעל שדה דב, תל אביב, צילום: עמית שעל

ראש העיר אילת, מאיר יצחק הלוי, וחברת התעופה ארקיע, הובילו בשנה האחרונה קמפיין במטרה למנוע את סגירת השדה או לפחות לדחות את מועד הפינוי. על רקע הקמפיין, יזם שר האוצר משה כחלון מתווה שלפיו הטרמינל של השדה האזרחי יועתק למבנה זמני במתחם של הבסיס הצבאי שממילא יפונה רק ב-2019. מנהלי הגוש הגדול סירבו למתווה, משום שיישומו כולל דחייה של כחצי שנה בפינוי שדה התעופה, וכן מחייב הפקעה של חלק מהשטח שבבעלותם לצורך סלילת כביש גישה חדש. בעקבות זאת, לפני שבועיים עתרה המדינה לבית המשפט העליון בבקשה להורות על דחיית הפינוי לאוקטובר ויישום מתווה כחלון. מנהלי הגוש הגדול בתגובתם איימו לתבוע מהמדינה דמי שימוש שלא שולמו להם בעשור האחרון, ומסתכמים בכ-1.6 מיליארד שקל להערכתם.

במקביל, קבוצה של חברי כנסת בהובלת איציק שמולי (המחנה הציוני) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) מקדמת הצעת חוק שקובעת כי שדה דב ימשיך לפעול במתכונת רגילה עד 2019, ויפונה רק אחרי פינוי השדה הצבאי. הצעת החוק הזו עלתה היום לדיון בישיבת השרים לענייני חקיקה, אך כאמור הוחלט לדחות את הדיון עד יום רביעי, שכן אז אמור בית המשפט להכריע באשר לבקשת המדינה לאפשר לה ליישם את מתווה כחלון ולדחות את הפינוי בחצי שנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות