אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק לדחיית פינוי שדה דב לשנת 2019 תועלה להצבעה ביום ראשון צילום: עמית שעל

הצעת חוק לדחיית פינוי שדה דב לשנת 2019 תועלה להצבעה ביום ראשון

על פי הסכם שקיבל את אישור בג"ץ, השדה האזרחי אמור להתפנות בחודש הבא, אולם הח"כים סמוטריץ' ושמולי מקדמים הצעה לדחיית הפינוי שתועלה לוועדת השרים לחקיקה. זאת בניגוד לעמדת בעלי הקרקעות הפרטיות בשדה, שאיימו לתבוע פיצוי של 1.6 מיליארד שקל

02.03.2017, 18:31 | אמיתי גזית

שעון החול לפינוי שדה התעופה שדה דב בתל אביב הולך ואוזל, והמאבק על קרקעותיו מגיע לנקודת רתיחה. על פי הסכם שקיבל את אישור בג"ץ, השדה האזרחי אמור להתפנות בחודש הבא. עם זאת, ביום ראשון תעלה לוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק שמקדמים חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיציק שמולי בתמיכת 70 חברי כנסת לדחיית הפינוי ל-2019 - בניגוד גמור לעמדת בעלי הקרקעות הפרטיות בשדה דב.

הצעת החוק של סמוטריץ' ושמולי עלתה בעבר פעמיים לוועדת השרים, אך נדחתה כדי לתת סיכוי למו"מ בין האוצר לבעלי הקרקע. על פי הצעה שמקדם שר האוצר משה כחלון, שדה התעופה האזרחי ימשיך לפעול במקומו עד אוגוסט ואחרי כן יעבור למתחם הצבאי בשדה דב, שבו יפעל עד 2019 - אז יפונה גם השדה צבאי.

קראו עוד בכלכליסט

אלא שבעלי הקרקע מתנגדים לכך מחשש שחריגה מההסכם שאושר בבג"ץ תביא לדחייה ארוכת טווח. המו"מ בין בעלי הקרקע לאוצר נתקע, ולפני שבועיים המדינה עתרה באופן חד צדדי לבית המשפט העליון בבקשה שיאשר הפרה של ההסכם עם בעלי הקרקע, כך שפינוי השדה האזרחי יידחה לאוגוסט. עד הפינוי תכשיר המדינה שטח במתחם הצבאי שישמש טרמינל זמני, בעלות המוערכת ב-30 מיליון שקל. בתגובתם לבית המשפט העליון, איימו מנהלי הגוש הגדול המייצגים את בעלי הקרקעות, כי אם המדינה לא תיסוג מבקשת הדחייה, הם יראו בכך הפרה של ההסכם וידרשו פיצוי של 1.6 מיליארד שקל, דמי שימוש שלטענתם חייבת להם המדינה מאז 2007.

שדה דב (ארכיון), צילום: עמית שעל שדה דב (ארכיון) | צילום: עמית שעל שדה דב (ארכיון), צילום: עמית שעל

במקביל למאמצי האוצר, שמולי וסמוטריץ' פועלים להמשך פעילותו של השדה במתכונתו הקיימת, מתוך תפיסה שסגירתו תפגע באילת - הן בתיירות הנכנסת אליה והן בתושבי העיר שמבקשים להגיע לתל אביב. לטענתם אין פתרון חליפי להפעלת קווי תעופה לעיר. בשל הזמן המועט עד תאריך הפינוי שנקבע בבג"ץ, יוזמי החוק מתכוונים לקדם אותו בבהילות ולהותיר את בעלי הקרקע מול חקיקה חד משמעית שאף עשויה להוביל לדחייה ארוכה יותר ואף לקבל את גיבוי בית המשפט העליון.

סמוטריץ' ציין בשיחה עם "כלכליסט" כי במשרד האוצר מתנגדים להצעת החוק, מחשש שהמשא ומתן עם בעלי הקרקע יירד לטמיון. אולם לדבריו, החוק יקבל את תמיכת חברי ועדת השרים לחקיקה ויקודם במהירות תוך תיאום עם הנהלת הקואליציה. מנגד, האוצר צפוי להפעיל מכבש לחצים לעיכוב החוק.

לדברי סמוטריץ', הוא מקדם את החוק כי בעלי הקרקע הפרטית סירבו לפשרה של כחלון, על אף שהונחה לפניהם הצעה לקבל דמי שימוש בקרקע בסך 4 מיליון שקל לחודש. אולם בבדיקה עם גורם המעורה בעניין מתברר כי אמנם בתחילת המשא ומתן הונחה הצעה כזו, אך המדינה היא זו שנסוגה בה.

רק אתמול (ד') הציג צוות מתכננים של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ועיריית תל אביב תוכנית לדיור חברתי בשדה דב, הכוללת 2,100 דירות להשכרה ארוכת טווח במחיר מוזל של כ-3,000 שקל לחודש, וכן 560 דירות לדיור הציבורי. התוכנית תמומש רק לאחר פינויו המלא של שדה דב. הכנסות המדינה משיווק הקרקע מיועדות ברובן ליישום הסכם שוהם 3 - לפינוי מחנות צה"ל לנגב.

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
אז מותר לחוקק חוק שמנוגד לפסק דין חלוט של בג"ץ?
ההתנגדות העיקרית להחלת חוק ההסדרה על עמונה ו-9 הבתים בעופרה הייתה שלגביהם כבר יש פסק דין חלוט של בג"ץ ולא ייתכן שיחוקק חוק ההופך על פיו פסק דין שכזה. והינה, הפלא ופלא, פתאום כשזה בא לנוחיותם של תושבי תל-אביב, מסתבר שאפשר גם אפשר ופתאום זה לא פגיעה בבתי המשפט או בשלטון החוק והדמוקרטיה. מעניין חוש הצדק והמוסר הגמיש של הפוליטיקאים והתקשורת...
יוסי  |  05.03.17
5.
לחנן לנגר היקר
אולי לך לא משנה זמן הפינוי אבל למליון משתמשים בשנה ועוד 70,000 תושבי אילת ששדה דב זה ה״תחנה המרכזית״ שלהם לעולם-זה משנה מאד! על איזה ״מפגע״ אתה מדבר?, מעולם לא נפגע בארץ איש על הקרקע בגלל קרבה לשדה תעופה! רעש וזיהום? מטוסים מודרנים מזהמים ומרעישים פחות מאוטובוס! גם זה לא מסתדר לי עם התנגדות פורמלית של וועד תושבי שיכון ל׳ לפינוי, ועם ההתארגנות של תושבי הרצליה שהתעוררה לאחרונה כנגד פינוי השדה שם. נתבג?, לא אופציה! כנס לפרוטוקולים של וועדת הכלכלא בכנסת ותקרא.
ארז  |  04.03.17
4.
עקשנים ללא תקנה
מה כבר משנה זמן הפינוי של שדה דב!!! בסופו של דבר זה יתבצע. אז מה העקשנות של שני חברי כנסת הצעירים לעכב את התהליך ??? הם כורתים את הענף שעליו הם יושבים , האוצר יצטרך לשלם סכום מאוד נכבד מקופת המדינה לבעלי הקרקעות של שדה דב. שדה דב מהווה מפגע מאוד רציני לתושבי הסביבה. יש היום המראות ונחיתות בנתב"ג מאילת ואפילו כבר ראש עיריית אילת מבין שאין מנוס מהפינוי. מה ההתקרנפות הזאת של שני חברי הכנסת העקשנים האלה ???????
לנגר חנן  |  03.03.17
לכל התגובות