אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתיבות צפויה להכפיל את מספר תושביה צילום: עמית שעל

נתיבות צפויה להכפיל את מספר תושביה

הוותמ"ל תדון מחר בשתי תוכניות הכוללות בניית 7,000 דירות בנתיבות. בנוסף העיר שוקדת על תוכנית ל־3,400 דירות. 50 אלף מ"ר הוקצו למסחר ומשרדים

07.03.2017, 08:18 | אמיתי גזית ואביב גוטר

נתיבות עומדת להכפיל את מספר תושביה. הוותמ"ל (הוועדה לאישור מתחמים מועדפים לדיור) צפויה מחר לאשר להפקדה שתי תוכניות לבניית כ־7,000 דירות בנתיבות, ובנוסף לכך העיר שוקדת על תוכנית לבניית כ־3,400 דירות. כמות הדירות המתוכננת בשלוש התוכניות מסתכמת ב־10,400, כפול ממספר הדירות הבנויות היום בעיר, 11 אלף, שבהן מתגוררים כ־35 אלף תושבים.

קראו עוד בכלכליסט

שלוש תוכניות הבנייה שיקודמו בוותמ"ל מנצלות את כל עתודות הקרקע שבתחומי תוכנית המתאר לעיר, ואחרי מימושן לא יהיו בנתיבות קרקעות פנויות לבנייה חדשה. בשנים האחרונות נתיבות הוציאה היתרים לכ־800 דירות חדשות בשנה, ואם הקצב הזה יישמר הכפלתה של העיר תושלם בתוך כ־15 שנה.

הבנייה מתוכננת בשלושה מתחמים בכניסה הצפון־מערבית לעיר על כביש 25. אחת מהתוכניות שיעלו לדיון מחר תוסיף 1,100 דירות לשכונת נווה שרון החדשה, שבה כבר מאושרות 1,780 דירות. תוספת אוכלוסייה חדשה מייצרת גירעון לעירייה, שכן הארנונה על דירות נמוכה בהשוואה לארנונה שמשלמים עסקים, לעומת זאת השירותים המוענקים לעסקים מעטים בהשוואה לאלה שמקבלים התושבים. כדי לקבל תמהיל טוב יותר, התוכנית כוללת 16 אלף מ"ר לבניית שטחי מחסר ו־33 אלף מ"ר למשרדים.

התוכנית השנייה כוללת 5,400 דירות בשטח של כ־1,740 דונם על קרקע שהמדינה החכירה עד כה לחברת הזרע. התוכנית כוללת 4,500 דירות בבנייה רוויה, ברחובות פנימיים ייבנו בניינים בני עד 4 קומות, ברחובות הראשיים בניינים בני 10 קומות, בכמה מגרשים תתאפשר בנייה גבוהה של עד 18 קומות. כמו כן נכללים בתוכנית 625 בתים צמודי קרקע ו־300 יחידות דיון מוגן. בשכונה זה מתוכננים לקום מוסדות ציבור, כגון גני ילדים ובתי ספר, בהיקף משמעותי של 230 אלף מ"ר.

נתיבות. ההערכה היא שהמהלך יושלם בתוך 15 שנה, צילום: עמית שעל נתיבות. ההערכה היא שהמהלך יושלם בתוך 15 שנה | צילום: עמית שעל נתיבות. ההערכה היא שהמהלך יושלם בתוך 15 שנה, צילום: עמית שעל

על פי הלמ"ס, ב־2014 הארנונה ממסחר ותעשייה הניבה לעיריית נתיבות 19 מיליון שקל, והארנונה למגורים עמדה על כ־23 מיליון שקל. על פי הערכות, כדי שרשות תישאר מאוזנת שיעור ההכנסות מארנונה שאינה למגורים צריך להוות לפחות 50% מההכנסות העצמיות שלה.

בימים אלה שוקדים בנתיבות גם על תוכנית מתאר כוללנית המגדירה את כיווני הפיתוח של היישוב ואת ייעודי הקרקע באזורים שונים. תוכנית המתאר של העיר תכלול גם כמה מתחמים להתחדשות עירונית במסגרת פינוי בינוי או תמ"א 38, שבהם 4,000 דירות. עם זאת, כיום הסיכויים לבצע פרויקט של פינוי־בינוי בעיר נמוכים בשל מחירי הדירות הנמוכים יחסית.

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה צפון אישרה את תוכנית המתאר הכוללנית לעיר עכו, הכוללת תוספת של כ־7,000 יחידות דיור, שצפויות להכפיל את כמות התושבים בעיר מ־47 אלף ל־85 אלף. כמו כן התוכנית כוללת תוספת של כ־1.14 מיליון מ"ר שטחי תעסוקה וכ־70 אלף מ"ר עבור תיירות, הכוללים תוספת של כ־3,000 חדרי מלון. הבנייה תתבצע במסגרת עיבוי שטחי התעסוקה, המסחר והתיירות קיימים והן במסגרת תוספת שטחי פיתוח חדשים ממזרח לעיר.

בשטחים שממזרח לכביש 4 הוקצו כ־1,800 דונם לטובת פיתוח מתחם הכולל שטחי מגורים, תעסוקה, מסחר ושימושים עירוניים. התוכנית כוללת גם תוספת של כ־248 אלף מ"ר עבור מבנים ומוסדות ציבור ומערך שבילי הליכה, טיילת ושבילי אופניים שישתלבו ברצועת החוף.

התוכנית שמה דגש על שימור הערכים ההיסטוריים ושמורת הנעמן. מרכז העיר הקיים מתוכנן להפוך למוקד עירוני פעיל עם עירוב שימושים, ולקמפוס מכללת הגליל המערבי מתוכננים תוספת זכויות בנייה ושימושים מסחריים לצדו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות